Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita claudiaalexe's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2012
    Postari in forum
    56

Greutate bebelus

Buna fetelor.Azi am implinit 2 saptamani si am fost la medic sa ne cantarim.Bebe are 3.400, exact greutatea cu care le-am nascut.Din maternitate am iesit dupa 5 zile cu 3.140.este bine? Dna dr a zis ca este ok.Voi ce credeti?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si eu cred ca este bine.fetita mea in prima luna a luat doar 300g,din cauza ca voma.sia revenit pe parcurs

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Mie o asistenta priceputa din maternitate mi-a spus ca in primele 12 zile, copilul tot scade in greutate. De abia dupa aceea incepe sa recupereze. ASa ca nu iti face griji.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de claudiaalexe Vezi mesajul
    Buna fetelor.Azi am implinit 2 saptamani si am fost la medic sa ne cantarim.Bebe are 3.400, exact greutatea cu care le-am nascut.Din maternitate am iesit dupa 5 zile cu 3.140.este bine? Dna dr a zis ca este ok.Voi ce credeti?

este foarte bine, stai linistita. primele doua saptamani sunt si de adaptare, nu ia atat de mult in greutate, insa vei vedea ca la finalul lunii va fi in grafic. a luat foarte bine in 7-8 zile 260 g - raportat la o luna inseamna mai mult sau mai putin un kg, ceea ce este absolut normal, chiar foarte foarte bine.

Membru inregistrat la
    24.10.2012
    Postari in forum
    56
    Multumim fetelor pentru incurajari.Mergem si joia viitoare si va tinem la curent.

Membru inregistrat la
    24.10.2012
    Postari in forum
    56
    Am fost si ieri la cantaritsi am ajuns la 3.600kg.Va pupam

Membru inregistrat la
    24.10.2012
    Postari in forum
    56
    Sunt dezamagita dupa ultima vizita la medic.Avem doar 3850 g la 4 saptamani si ca in 3 zile mai putem lua doar 50-60 g si ca suntem cam la limita.M-a intrebat daca vreau sa-i dau supliment si am refuzat.Am destul lapte, dar poate nu-i destul de hranitor.Si ar mai fi o problema ca mai si varsa din cand in cand.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de claudiaalexe Vezi mesajul
    Sunt dezamagita dupa ultima vizita la medic.Avem doar 3850 g la 4 saptamani si ca in 3 zile mai putem lua doar 50-60 g si ca suntem cam la limita.M-a intrebat daca vreau sa-i dau supliment si am refuzat.Am destul lapte, dar poate nu-i destul de hranitor.Si ar mai fi o problema ca mai si varsa din cand in cand.
    Claudia, nu exista lapte nehranitor. Sub nicio forma, orice ai manca tu si oricat ai fi de slaba sau de anemica. Daca ai suficient, continua cu alaptatul si nu te crampona de cantar. Greutatea bebelusului se va echilibra. Da-i la cerere si asigura-te ca nu suge numai laptele de inceput, chiar daca asta inseamna sa suga alternativ la mese, cand dintr-un san, cand din celalalt.
    In alta ordine de idei, vorbeste cu pediatrul despre cum si cat vomita. Daca e doar regurgitare putin dupa masa nu e nimic. Recurgitarea si vomitatul sunt doua chestii diferite si au cauze diferite. Daca excluzi refluxul gastro-esofagian, nu ai de ce sa iti faci probleme. Pupici si...inainte!

Membru inregistrat la
    24.10.2012
    Postari in forum
    56
    Am ajuns la pediatru si a zis ca de vina pentru varsaturi este ca mananca prea lacom.De cele mai multe ori tragatata putere ca laptele ii ajunge la nasuc.Si in timpul alaptarii are si o respiratie grea.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    vezi ca nu e nicio problema? :) pateam si eu uneori, dar se intampla daca lasam distanta mai mare intre mese si era foarte flamanda... oricum, eu am incercat sa-i dau la cerere. indiferent daca am fost sau nu acasa. :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari