Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita roxy27's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.05.2010
    Postari in forum
    7

Ellimination communication?

Eu nu mai inteleg nimic, aici citesti ca un copil nu este pregatit pentru a folosi olita pana la 18 - 20 de luni, aici citesti ca ar trebui sa inveti sa citesti semnele prin care bebelusul tau te anunta ca face caca/pipi inca din primele zile de viata si sa si folosesti olita (am vazut chiar si o poza cu o mamica care alapta cu copilul asezat pe o olita speciala pentru nou-nascuti, pentru ca dupa cum stim in primele luni de viata ei fac treaba mare in timp ce mananca). Din ce am citit, ellimination communication (EC) reprezinta abilitatea parintelui de a interpreta semnalele pe care le transmite bebelusul inainte sa faca caca sau pipi si sa folosesti olita sau ce ai la indemana (podeaua,chiuveta, wc-ul, etc). Cred ca scutecele si indemnul expertilor de a le folosi o perioada cat mai lunga vine si din nevoia producatorilor de a vinde cat mai multe si are la baza o strategie de marketing. Cumva in mintea mea aceasta teorie (EC) are logica avand in vedere ca nici noi nu am crescut cu pampers si am invatat sa folosim olita inca dinainte de a implini un an (sau cel putin asa spune mama). Cu toate astea mi se pare un pic absurd sa pui un omusor de numai 3 kilograme pe o olita fie ea si specfiala. Voi ce credeti?

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Este absurd si inutil. Parintii nostri s-au chinuit cu noi si au spalat tone de scutece. Dar asta pentru ca nu aveau incotro. E clar ca un copil atat de mic nu poate fi invatat la olita. Fetita mea abia la 2 ani a fost pregatita. Poate unii copii invata mai devreme, dar imediat dupa nastere in niciun caz...

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Olita pentru nou nascuti? Este cea mai mare tampenie pe care am auzit-o vreodata in puericultura. Ce rost are sa te chinui si tu si copilul (auzi, sa stea pe olita cat e alaptat!? Gizaaaasss! ....)
    Elimination communication? Da, si? Cu ce te incalzeste pe tine ca ai citit corect semnalele bebelusului, si el cand a facut caca tu ai reusit sa ii strecori olita sub fund? La ce ajuta? In mod sigur pe copil nu-l ajuta din moment ce la acele varste nici macar nu constientizeaza procesul fiziologic care are loc. Il face om mare faptul ca inconstient face kk la olita? A invatat copilul ceva? Nu cred, mai curand parintele forteaza o maturizare a copilului, chit ca el nici dinti nu are in gura. Care e graba frate sa faca la olita? E vreo competitie? Se da vreun premiu? Cat mai devreme sa scapam de olita - peste tot aud disperarea asta.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Ooo, Roxi, sigur ca este o competitie.
    Se duce la scoala cu scutec (gradinita era sigura, acolo sigur mergea cu somoiogul la fund), sunt copii in parc care de la 1 an nu mai au scutec. Noi aveam 3 si eram deja sortiti pierzaniei. Numai la propriu nu mi-am luat rosii in cap. Dar chiar si acum, cand a renuntat singura la scutec si a cerut la olita, eu tot o ********* care din comoditate nu a traumatizat copila cu olita am ramas

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Mi se pare deplasata ideea de a folosi olita la un bebelus!!! Hai sa zicem ca atunci cand esti acasa te spargi in figuri si il pui pe omulet sa isi faca nevoia la olita... Ce te faci insa cand esti afara, la plimbare, sau oriunde altundeva unde nu poti face asta?
    Si eu nu inteleg care e scopul, ce castiga o mama sau un bebelus cand e pus pe olita aia? Nici macar de o prea mare economie la bani nu se poate vorbi, pentru ca bebelusii, in afara de faptul ca fac caca, mai si urineaza de nu stiu cate ori pe zi... deci vreo 4-5 scutece pe zi, tot le folosesti. So? Ce altceva poate castiga? Chiar as fi curioasa sa aflu!!!

Floricica Debutanta danilu's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.12.2009
    Postari in forum
    830
    eu cred ca ideea este sa inveti sa citesti semnele date de bebelus si sa folosesti olita fara a mai folosi pampers. este un risc f mare sa nu fii pe faza si ideea in sine mi se pare aberanta. fiecare copil renunta la pampers atunci cand este el pregatit, fie e ca se intampla inainte de 1 an sau dupa 3.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Anna, se umfla orgoliul in mame cand ies in parc si povestesc in gura mare: al meu face la olita de la 5 luni.... sau de la 1 ani si x luni... unor mame care inca mai folosesc pampersul la copii de aceiasi varsta cu ai lor sau mai mari.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    e absolut absurd sa fortezi copilul care nu e constient de necesitatile fiziologice si sa il programezi sa faca la anumite ore (pentru ca efectiv asta se face, nu altceva). am vazut cum a facut mama mea cu fetele sora-mi. statea langa ele din ora in ora, le punea fara sa aiba habar daca au sau nu nevoie... mi se pare barbar, chiar daca au scapat de scutece ziua de la 1 an si jumatate. parerea mea e ca exista o varsta a intelegerii si pentru asta, asa cum exista si pentru celelalte. semnale da, copilul transmite. a mea a inceput la 2 ani si o luna sa isi scoata scutecul dupa ce facea in el, indiferent ca era pipi sau caca. il scotea si il ducea la gunoi. dar nu voia la oala. intr-o zi i-am spus ca acelea sunt ultimele scutece pe care le avem si ca nu mai am bani sa cumpar. nu a zis nimic. i-am spus ca atunci cand vrea sa faca ceva sa mearga la olita. pana la ultimul scutec a facut in ele. dupa aia i-am pus chiloti si am lasat-o asa sa vad ce face. s-a urcat pe wc si a facut acolo. pipi cred ca de 2-3 ori a scapat fiindca nu calcula bine timpul de a ajunge la baie. niciodata nu a facut noaptea in pat. avea 2 ani si 2 luni. nu regret absolut deloc ca nu am facut asta mai devreme. a fost atat de firesc totul incat nici nu puteam crede.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Roxie, si eu am fost mandra cand Irini a renuntat la scutece la 1 an si 7 luni (dar nu ma laudam la nimeni); am fost mandra de ea ca a vorbit foarte devreme; am fost mandra ca n-a folosit niciodata biberonul... sau ca de la varsta de 2 ani doarme singura in camera ei... Si ce? Acum are 3 ani jumate si toti copiii de varsta ei, care nu au fost asa "precoce" ca ea, fac acum acelasi lucruri. Nu folosesc pampersi, vorbesc normal, beau lapte din pahar etc etc... Deci n-am castigat nimic cu faptul ca poate Irini a fost la un moment dat cu un pas inaintea celorlalti copilasi.
    Poate ca asta ar trebui sa inteleaga unele mamici: toate lucrurile trebuie sa se intample la vremea lor!

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Anna, e normal sa fii mandra de progrese, dar eu ma refer la acel fel de trambitat in gura mare, pe acel ton care sugereaza "cuuuum, al tau inca poarta pampersi????? pai al meu de la x luni a invatat sa faca la olita, isi aduce singur olita si se pune pe ea....", si asta unor persoane care probabil se straduiesc si ele din rasputeri sa scape copilul de pampers si nu reusesc. Eu de exemplu evit sa vorbesc despre ai mei care dorm singuri in camera de pe la 2 ani jumate a lui Mihnea, cand vorbesc cu prietene care au copii de varsta lor (6 ani) si inca mai dorm cu mama. Pur si simplu nu vreau sa le fac sa se simta in vreun fel aiurea.
    Modificata de roxie; 23.04.2013 la 23:02:53.

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    Buna tuturor.
    Daca tot citesc ca ai vostri copilasi nu mai au scutecele, poate veniti si in ajutorul nostru! , va rog!
    David refuza cu vehementa sa foloseasca altceva decat scutecele.
    I-am povestit ca trebuie sa folosim olita sau wc-ul pentru a face caca, pipi. Ii spun ca atunci va ramane curat, ca el trage apa, ca o sa fie exact ca mami si tati.
    Ii spun ca atunci cand simte ca vine caca/pipi sa imi spuna si zice: da..mami, caca , pipi!!! repeta cum ar trebui sa spuna. Ceea ce ma aduce la disperare este ca atunci cand vine caca sau pipi fuge repede si se ascunde si iese razand: gata mami, fac caca! adica a facut...ar avea timp sa imi spuna, dar nu vrea :(((((
    Acum ca tot avem 25 de grade incerc sa il conving "sa udam" florile din curte. Daca il pun sa faca, face pipi, chiar daca 2 stropi, dar tot face, dar nu spune cand il trece.
    2 luni l-am tinut cu chiloti si il puneam eu regulat cand credeam ca ar fi timpul, nicio avansare. Cum prindea ocazia, cum ii dadea drumul pe el. Asa ca am zis ca decat sa ma internez la nebuni, sau sa ma mutilez singura , revenim la scutece. Cand i-am pus scutecul ziua a zis: E bine asa, mami! :((((
    Vede cpilasi de 2-3 ani facand, prieteni de-ai lui de aici si remarca: uite mami, face pipi! atat, nu se vede ca ar retine ceva :))

Aveti voi vreo idee cum sa mai procedez?
    Multumesc anticipat!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari