Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Dara01's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2012
    Postari in forum
    9

Dormitul in patut

Dragi mamici, poate ma puteti ajuta cu un sfat din experienta voastra sau a altor mamici pe care le cunoasteti...Baietelul meu are 11 luni si a dormit cu mine de nenumarate ori. Acum as vrea sa l invat sa doarma in patut. Multa lume m a certat ca tb sa l invat asa de la inceput si mi asum o parte din vina dar si situatia a fost mai complicata...Colici, alapatat din ora in ora, nopti nedormite, foiala continua, ma ridcam de n ori pe noapte sa l linistesc sau sa l alaptez incat ajunsesem un zombi, ziua nu dormea decat 20 de minute...M am adaptat cum am putut, sa fiu cat de cat odihnita, sa am grija de el. De ce sa mint imi face si placere sa l vad dormind langa mine...
    Acum e destul de mare, doarme mai bine si vreau sa l las doar in patut. Problema e ca doarme cateva ore, se foieste, n are loc se pare...se trezeste direct in picioare si incepe concertul. Ce sa i fac? sa l las sa planga? mi e mila de el, e si un mic santajist...
    Daca ati incercat sau ati reusit , va rog spuneti mi si mie cum. Multumesc

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de Dara01 Vezi mesajul
    Dragi mamici, poate ma puteti ajuta cu un sfat din experienta voastra sau a altor mamici pe care le cunoasteti...Baietelul meu are 11 luni si a dormit cu mine de nenumarate ori. Acum as vrea sa l invat sa doarma in patut. Multa lume m a certat ca tb sa l invat asa de la inceput si mi asum o parte din vina dar si situatia a fost mai complicata...Colici, alapatat din ora in ora, nopti nedormite, foiala continua, ma ridcam de n ori pe noapte sa l linistesc sau sa l alaptez incat ajunsesem un zombi, ziua nu dormea decat 20 de minute...M am adaptat cum am putut, sa fiu cat de cat odihnita, sa am grija de el. De ce sa mint imi face si placere sa l vad dormind langa mine...
    Acum e destul de mare, doarme mai bine si vreau sa l las doar in patut. Problema e ca doarme cateva ore, se foieste, n are loc se pare...se trezeste direct in picioare si incepe concertul. Ce sa i fac? sa l las sa planga? mi e mila de el, e si un mic santajist...
    Daca ati incercat sau ati reusit , va rog spuneti mi si mie cum. Multumesc

Intr-adevar este cam tarziu,dar nu imposibil de realizat.Eu mereu am tinut-o pe fetita mea in patutul ei,pana cand s-a imbolnavit pentru prima oara si am decis sa o tin cateva zile alaturi de mine in pat ca sa pot sa o monitorizez.Bineinteles ca s-a obisnuit si numai vroia la ea in patut.Am procedat in felul urmator ( si acum fac la fel ): o las in patul mare pana cand adoarme si pe urma o transfer in patutul ei.Daca da semne de trezire,ma duc,ii pun suzeta si ii zic "ssshhh" si adoarme la loc.Nu o iau decat a 2 a zi dimineata cand isi bea lapticul.Multa bafta!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Dara, eu nu pot decat sa iti povestesc din experienta mea proprie. Nu uita ca fiecare bebelus are temperamentul sau si ca fiecare mama e diferita...
    Eu pe Irini am luat-o la mine in pat cand avea 5 luni, si a ramas cu mine pana pe la un an si 4 luni, cand am intarcat-o si am si mutat-o la ea in camera . In primele zile o culcam acolo la pranz. Dupa 3-4 zile am pus-o si pe timpul noptii. Initial mergeam langa ea si eu si tatal ei(am culat-o direct in pat de o persoana), ii cantam un cantecel si adormea. Dupa vreo 2 saptamani, tati s-a retras si o duceam doar eu la culcare. Ritualul era acelasi, cu cantecelul. Dupa ce adormea, plecam si eu. A durat cateva luni bune modul asta de a merge la culcare, dar a fost ok, pentru ca nu se trezea noaptea, dormea bine etc. Abia inspre 2 ani a acceptat sa mearga singura la culcare, adica sa ne zica "noapte buna" si sa plece singura la ea in camera. acum are 4 ani si e ff independenta si curajoasa. Nu ii e frica de intuneric, nu ii e frica sa stea singura in camera ei noaptea (chiar si pe vreme furtunoasa).
    Ceea ce vreau sa iti spun este ca perioada dintre 5 si 16 luni (cat a dormit Irini cu mine) a fost foarte obositoare. Nu am avut nici macar o noapte in care sa ma odihnesc. Irini era mereu mufata la san... se trezea toata noaptea iar pe Stefanos il exilasem in living.
    Cu fratiorul Irinei (acum are 8 luni) am procedat diferit din start. L-am avut la noi in camera doar in primele 5-6 saptamani (dormea in landou). Dupa aceea l-am bagat in camera cu Irini in patutul lui. Asa ne odihnim cu totii cum se cuvine.Nici el nu imi simte mirosul si deci nu se trezeste noaptea decat daca chiar ii este sete sau foame (niciodata inainte de 5 dimineata).

Acum nu stiu cum ar trebui sa procedezi tu, ca ruptura sa fie cat mai blanda...
    -Incearca sa il adormi pe bebe asa cum il adormi deobicei, iar dupa aceea sa il pui la el in patut (daca il pui in patut de bebelusi), adormit. Pe timpul noptii, daca se trezeste, incearca sa il calmezi fra sa ii dai sanul daca nu ii e foame (plimba-l prin casa si canta-i ceva in soapta) - in felul asta il intarci pe timpul noptii.
    -Daca il pui in pat de o persoana, intinde-te langa el si stai cu el pana adoarme. Dupa aceea, te retragi discret.
    -inainte cu cateva zile de a il muta la el in patut, gaseste-i alta rutina de somn, in afara de a il adormi la sanul tau. Dupa ce se obisnuieste, muta-l, si foloseste aceeasi rutina...

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Noi inca dormim impreuna si are 1 an si 7 luni. Mai si alaptez, dar inainte de 1 an a inceput sa nu mai suga noaptea. Maxim dupa 5 cand chiar ii era foame a mai fost o bucata, iar apoi deloc. Ne odihnim amandoi bine, iar daca si la voi e la fel, eu ti-as recomanda sa lasi ce zice lumea si sa dormi in continuare cu el.
    Cu fata a fost mai complicat, primul copil, incerci de toate, doar sa fie cat mai bine. In orice caz, a avut si perioade de a dormi singura... invatata de la inceput cum zice lumea, apoi cu o boala si mai multa atentie rapid n-a mai mers dormitul singura. De plans nu recomand nimanui sa isi lase copilul sa planga singur acolo in patut. Noi n-am putut. Si ca sa nu facem naveta de 10 ori pe noapte de cate se trezea, si asta a tinut mai bine de o sapt, am ales sa dormim cu randul cu ea. Apoi treptat noi plecam de langa ea si ne intorceam doar daca se trezea, si atunci daca era ora de somn si pt noi ramaneam acolo, daca nu, dupa ce se linistea, ne intorceam la treburile noastre. Asa a ajuns sa doarma singura toata noaptea la ea in camera, cele mai multe nopti. Dar dupa ce a venit bb s-a stricat aranjamentul si se trezea din nou in fiecare noapte de cateva ori si nu se putea linisti singura. Asa ca tati a inceput sa doarma din nou cu ea. Acum inca dorm impreuna, in paturi separate, dar in aceiasi camera. Pe langa faptul ca asta functioneaza bine pt noi, e si chestia ca ea face cel putin 1-2 pipi pe noapte si are nevoie de cineva sa o ajute la olita.
    Noi am ales sa ne bucuram de timpul asta impreuna, pt ca pt noi e o bucurie. Altii nu concep asa ceva si nici nu se pot odihni. Cand vom renunta si noi am de gand sa incep prin a-i lasa sa adoarma in paturile lor, dar cu unul dintre noi langa, si a veni inapoi la ei doar daca se trezesc. Si acolo in functie de cum ma tin puterile, as ramane cu ei in pat, sau m-as intoarce in patul meu. Trebuie sa testezi sa vezi cum reactioneaza copilul. Iar plansul eu nu il privesc ca pe un santaj, e o exprimare a emotilor pe care le are. Orice necunoscut poate sa ii produca frica. Ritualurile care le creem pt copii le aduc si liniste, dar si cand vrem sa le schimb ii sperie. E nevoie de timp, rabdare si iubire sa invete noi ritualuri, cum sugera si Ana.
    Succes in a alege calea potrivita pt voi!

Floricica Nou Venita Ana80's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2013
    Postari in forum
    1
    Normal ca e un mic santajist, profita de tine :) Si eu am patit cam același lucru cu fetița mea ( are 3 ani acum)
    Cum am procedat: seara după rutina obisnuita , baie lapte masaj, o puteam in patut treaza si o mangaiam pana atipea puțin apoi pupic si plecam din camera .
    Bineinteles ca plângea , o lăsăm 10 min după care intram si repetam mangaiatul fără insa sa o ridic din patut.
    Toată povestea S a repetat 3 seri după care nu a mai plâns deloc, trebuie sa i ajutam sa adoarma singuri.
    Este foarte sănătos si important pt ei si pt noi. Somn linistit va doresc

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Eu l-am pus pe Maxi de mic sa doarma singur. Intradevar nu l-am alaptat si asta a fost un motiv care mi-a permis sa fac asta. Il puneam mereu in landou, il puneam pe o parte si ii dadeam biberonul sprjinit de o perinita sa poata bea. Pe la 6 luni l-am pus in patut si de atunci doarme singur in patut. La fel, seara ii dau biberonul cu laptic, acum si-l tine singur si adoarme. Uneori adoarme si fara laptic. Eu tare as vrea sa-l invat acum sa doarma cu noi, insa nu vrea, se foieste de nu putem dormi nici noi, si il iau si il pun inapoi in patut. Acum fiecare cu situatia sa. La mine a fost faptul ca nu l-am alaptat si am nascut si prin cezariana si imi era super dificil sa il tin in brate mereu. Asa ca acum drept recompensa e putin mai detasat. Adica cand ma vede se intinde sa il iau in brate, toata ziua mama-mama. Insa are de multe ori momente cand ma respinge oarecum. Nu e pupacios, si alte chestii. Dar e ok. Vreau sa ma iubeasca dar sa nu fie dependent de mine.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Anka, Tina e destul de mare la 3 ani si jumatate... Nu ar fi mai simplu pentru voi daca ar renunta la olita si ar folosi direct toaleta?
    Noi pe Irini am obisnuit-o de la 2 ani sa mearga doar la toaleta pentru a isi face nevoile, iar de pe la 3 ani se descurca singura pe timpul noptii fara niciun fel de ajutor din partea noastra.

Membru inregistrat la
    16.04.2012
    Postari in forum
    9
    Inca nu renunt, desi e greu. Ana, cat de tare plangea fetita ta? Al meu se ineaca si se invineteste de atata plans...Nu stiu daca e normal asa...Am incercat metoda ta dar a plans atat de tare ca m am speriat. ca sa nu mai zic ca adormea, pt putin timp, se trezea direct in picioare si o lua de la capat cu urlatul. Ce fac in situatia data?
    Multumesc pt sfaturi, dragi mamici,sper sa reusesc.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu l-as mai lasa un timp si as incerca din nou dupa 1-2 saptamani. Nu trebuie sa planga ca sa reusesti.
    Nu adoarme daca stai cu el la el in camera si doar apoi sa pleci?

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    ufff, Dara, nu stiu ce sa iti zic. Fa asa cum te indeamna inima! Stiu ca exista fel de fel de metode de a obisnui copilul sa doarma singur in camera lui, dar cred ca mai depinde si de fiecare copil in parte.
    Ma intrebai cat de tare plangea fetita mea. Cand sa planga? Eu n-am lasat-o sa planga. Doar in primele 2 zile dupa ce am intarcat-o a plans putin noaptea, cand vroia sanul, dar am plimbat-o cateva minute in brate prin casa si s-a potolit repede. In a 3-a noapte deja uitase de san; dar asta s-a intamplat cand am intarcat-o; avea 16 luni. Abia dupa aceea am facut tranzitia si am mutat-o in camera ei, si nu avea motive sa planga.
    Poate ca bebelusul tau nu e inca pregatit pentru aceasta schimbare. Acum, ca stau si ma gandesc, imi amintesc ca si Irini a avut o perioada din asta agitata, cand avea 11-12 luni, cand se pregatea sa mearga in picioare... Cred ca visa ca merge, nu stiu, dar era foarte agitata. Noroc ca nu a durat prea mult. Poate si bebelusul tau trece printr-o astfel de etapa. Trebuie sa fii rabdatoare.
    Eu zic asa: daca tie iti face placere sa dormi cu copilul tau, daca sotul tau nu are obiectii si daca si bebelusul doarme mai bine... dormi cu el :)

Membru inregistrat la
    16.04.2012
    Postari in forum
    9
    Se poate ca singura solutie e sa mai astept. Poate daca intelege mai bine, pe la un an si cateva luni...cine stie. Ancag ,el adoarme cu mine, plec si peste doua ore se trezeste si daca nu s langa el, incepe plansul. Daca doarme cu mine, se trezeste dimineata la 9. Nu vrea lapte, apa, nimic pe timpul noptii, doarme linistit.
    Inca o data va multumesc pt vorbele bune.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari