Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Clau88's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2012
    Postari in forum
    37

Dintisorii de lapte

Buna ziua,dragi mamici si bebelusi!De cateva zile ma framanta o intrebare.Este posibil ca fetitei mele in varsta de 9 saptamani sa ii iasa dintisorii de lapte?!De ceva timp,duce manuta la gura si plange :(

tabitha
    Guest
    In gura te-ai uitat?Poate are vreo afta de la biberon sau suzeta.

Membru inregistrat la
    09.10.2012
    Postari in forum
    37
    Nu are nimic,se freaca de gingii

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    eu ma o prietena, care are o fetita mica...si i-au dat dintisorii fix cand a facut 3 lunite....orice e posibil, isa si al meu statea cu manutele in gurita si dintisorii au iesit abia la 10 luni:))

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    cand am nascut m-am imprietenit cu o mamica in maternitate. La 3 luni m-a sunat sa-mi zica ca fetitei ei ii dau dintii, deci e posibil ca si la voi sa fie tot asa. Bine ar fi totusi sa nu fie dintii pentru ca daca ies mai tarziu sunt mai sanatosi. Cu cat mai tarziu cu atat mai bine...!

Membru inregistrat la
    09.10.2012
    Postari in forum
    37
    Bebelusa mea,pana acum aproximativ o sapt nu baga manuta in gura,nici macar un degetel,iar acum e in stare sa bage tot pumnul :(.Nu numai ca duce manuta la gura,dar se freaca de gingii si plange :(.Multumesc de raspuns :*

Membru inregistrat la
    09.10.2012
    Postari in forum
    37
    Vom vedea ce se mai intampla.Asa am auzit si eu ca daca ar iesi mai tarziu ar fii mai sanatosi,dar nu cred ca este adevarat.Depinde de alimentatia,igiena orala a copilului si bineinteles ce mosteneste din familie.Multumesc de rasp :*

tabitha
    Guest
    Citat Postat de Clau88 Vezi mesajul
    Vom vedea ce se mai intampla.Asa am auzit si eu ca daca ar iesi mai tarziu ar fii mai sanatosi,dar nu cred ca este adevarat.Depinde de alimentatia,igiena orala a copilului si bineinteles ce mosteneste din familie.Multumesc de rasp :*
    Nici eu nu cred ca daca ies prea devreme,vor fi probleme.Oricum; chiar daca se freaca pe gingie pt ca ii apar dintii,mai dureaza ceva timp pana ies,deci s-ar incadra in intervalul normal de 3-7 luni.

Membru inregistrat la
    09.10.2012
    Postari in forum
    37
    Citat Postat de tabitha Vezi mesajul
    Nici eu nu cred ca daca ies prea devreme,vor fi probleme.Oricum; chiar daca se freaca pe gingie pt ca ii apar dintii,mai dureaza ceva timp pana ies,deci s-ar incadra in intervalul normal de 3-7 luni.
    Si eu cred asta,poate fii un fel de pregatire a ceea ce urmeaza.Nu imi plange toata ziua,cum am auzit ca se intampla atunci cand vor iesi.Dar exista vre-un remediu pt a mai atenua durerea?

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    mami eu am incercat genurile acelea...insa sincer cred ca este totul doar pe moment...deci...rabdare multa sa ai!

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Daa,exista remedii naturale care pot calma durerea si care la noi au dat rezultate.Masajul gingiilor,ai nevoie doar de un deget curat si daca este si putintel mai rece,efectul va fi maxim.Masezi usor gingiile de la un capat la altul,sau poti sa ii oferi o bucata de mar sau banana racita in prealabil in frigider.Ii va calma si durerile si isi va dezvolta obiceiul de a musca si mesteca alimente.

Multa sanatate!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari