Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita atish's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    264

Deshidratare?

fetelor, acum schimbam lapticul 1 cu 2, ii fac din 6 linguruite deci ieri am pus 5 de 1 1 de 2 azi 4 de unu 2 de doi etc.problema este ca nu vrea sa bea. azi a baut 350 ml toata ziua si nici pisu nu prea face. are pampi aproape uscat dupa 5 ore, a facut dar putin. ce sa fac? ma ingrijoareaza foarte tare. are 6 luni
    starea generala este normala, plangem cu lacrimi, fontanela e ok, radem, ne jucam bataim etc, doar ca refuza biberonul si nu face pisu:(((( imi vine sa plang

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    si eu am patit asa cu fetita mea cand avea 4 luni ,perioada aceea nu mi a luat in greutate si de atunci nu a recuperat ce ar fi trebuit,si am fost la medic mi a zis ca are rosu in gat,dar,apoi am inceput sa i diversific mancarea ,am inceput sa i dau fructe,supe,legume si acum are 1 an si este sanatoasa ,oricum trebuie sa ceri parerea unui medic

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Daca e pe lapte praf si crezi ca e deshidratata, de ce nu ii dai putin ceai? Ceaiul si apa nu sunt necesare cand bebelusul e alaptat, dar la lapte praf sunt chiar indicate.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Ai mare grija, ca aceeasi problema am avut-o si eu . cu timpul a inceput sa accepte din nou laptele , pana cand prin iunie cand avea 15luni am fost la analize pe motiv ca nu ia in greutate si cand a vazut doctora rezultatele a facut o fatza... sa numai zic ce fatza... si imi spune "Da copilul asta nu bea apa ? ce se intampla,organismul mai are putin si se deshidrateaza, o sa pateasca ceva la rinichii."cand am auzit asta bineinteles ca am ramas 'tampita'(*socata) asta ptr ca faptul ca ce ceva vreme ii tot spuneam ca nu accepta sa bea apa si ca plange daca incerc sa o conving in fel si chip , inafara de lapte 400ml pe zii nu bea altceva. dar ca sa intelegeti incompententa acestei pediatre, mi a zis ca daca o sa ii fie sete o sa bea ea apa si din balta. si eu am ramas usor linistita , in tot acest timp am incercat sa ii dau apa cu linguritza, cu biberonul ,alt biberon mai frumos,pahar,canutza....etc. Atunci ea mi a zis ca nu e de gluma si ca este o problema , ca treb sa bea apa chiar si fortat (repet deja avea 15luni).. am avut norocul sa nimeresc sa cumpar o canutza cu 3 gaurele (gen biberon) dar din plastic .. si sa o conving sa bea cand eram in masina si statea in picioare, cand am reusit intr-o zi sa golim o canutza dintraia(220ml)nu pot sa va explic ce fericita eram...,cat de usurata m am simtit ...! de asta zic daca trece destul timp si copilul inca refuza sa bea oricare alte lichide inafara de lapte , la un moment poate fii o problema, noi din fericire am descoperit la timp. Nici acum nu pot sa spun ca bea apa destula singura, ea daca cere apa bea 4-5 guritze si gata, daca o las pe treaba ei , imediat se vede seara sau cand o skimb k pampersul este gol.in schimb daca ii dau apa in mod normal se vede si la pampers :) eu inca ma bucur cand ca sa cam umplut pampersul :) inseamna ca i am dat cata apa trebuia si ca rinichii si au facut treaba si a facut pishu'. asa ca sa dai destula importantza acestui aspect din viata de zi cu zi , permanent sa ai grija copilului daca i ai dat cata apa este necesar organismului. pup si succes.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Ma scuzati n am mentionat ca era pe lapte praf de cand sa nascut, am inceput de la 5luni diversificare, mancarea i am facut-o fara sare pana la 13-14luni. Te cred Atish ca iti vine sa plangi , eu am plans de multe ori din cauza ei , cand nu a vrut laptele si cand refuza sa bea apa de-a lungul timpului , mai ales cand mi a dat doctora raspunsul la analize, am fost ravasita sincer iti spun , pediatra fiind si o persoana directa , la felul in care mi a spus , m am speriat destul de tare si uite ca bine a facut ca am reusit in scurt timp sa o conving sa bea apa, dar si tatal ei ia gasit canutza preferata care mai bea si acum apa din ea (bine canutza deseori o schimb,ptr ca e de plastic si nu vreau sa o tin mult timp, dar intodeauna aceeasi ii i au pe alta culoare sa i se para mai interesanta).

Floricica Cu Vechime monia's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.07.2008
    Postari in forum
    5.466
    la fel am patit si eu cu Vladut la 6 luni cand i-am schimbat laptele din milumil 1 in 2, a inceput sa bea mult mai putin lapte decat de obicei si accepta biberonul doar cand era semiadormit, treaz cum simtea gustul cum incepea sa planga chiar daca se vedea ca ii este foame, pisu facea rar, dupa vreo 3 zile de incercari, i-am dat numai milumil 1, iar dupa un timp am trecut pe nan 2, pe care l-a acceptat mai usor ... dr mi-a spus sa-i dau apa, supa (incepusem diversificarea) pt aportul de lichide, dar mai mult de cateva lingurite nu voia ... la noi problema s-a rezolvat cand nu i-am mai dat lapte milumil 2 , pe care nu inteleg de ce nu l-a acceptat, mie mi se parea mai bun la gust ca celalalt.... au si ei preferintele lor..
    pediatra copilul tau ce spune?

Floricica Cu Vechime monia's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.07.2008
    Postari in forum
    5.466
    trebuie sa ai grija ca daca situatia dureaza mai mult de cateva zile si nu incepe sa bea cantitate suficienta de lichid risca sa se deshitrateze... daca vezi ca starea copilul se schimba si devine apatic, nu face pisu deloc, deloc e bine sa mergi cu el la medic

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si io cand am zis ca copilul meu bea 1litru de ceai pe zi,cred ca de pe la 1 an,mau certat fetele,ca dc bea atatea lichide,si voi va plangeti ca nu bea.dar de curiozitate cam cat ar trebui un copil pezi?cat apa sau ceai?de exemplu acum fata mea,bea 1-2cani lapte ,2cani de ceai,si vreo ceasca de apa pe zi.plus ca daca ii cumpar tedi,duce sticla la gura si nu se opreste pana nu termina.e suficient?

Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    Mada, eu zic ca e suficient! Si rebe a mea bea putina apa, insa bea cam la 3 ore 100 ml de lapte.cam 600 ml pe zi bea ea + 100 de apa....

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    La mine se pune ca la 4 luni bea 40 ml de apa pe noapte? Ca nu poate sta noaptea fara sa bea.. Apa fiarta si racita ii dau, ceaiul il vrea doar indulcit si ii face si mai tare sete. Asa ca ne-am orientat pe apa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari