Ultimele discutii din forum
    Elfbebe
    Guest

De ce plang bebelusii?

Am gasit acest topic si m-am gandit sa-l impartasesc cu dvs.

Chiar daca plansul a fost primul sunet pe care ai vrut sa il auzi cand s-a nascut puiul tau, adica Acel plans care sa anunte pe toata lumea ca micul pui este in regula si ca plamanii sai sunt pregatiti sa salute lumea, sunt momente in care nu poti sa iti dai seama de ce plange bebelusul tau si ce poti face sa il consolezi. Daca puiul tau plange mai mult decat te asteptai la inceput, incepi sa te gandesti ca ceva nu este in regula cu el, ca de exemplu o boala nediagnosticata sau vreo alta problema majora. Din pacate, uneori este adevarat insa de cele mai multe ori, un copil sanatos care nu are nicio problema va plange destul de mult in primele luni de viata, fara ca acest lucru sa insemne neaparat ceva rau.

Nu te mai invinovati si nu iti mai imagina scenarii apocaliptice; bebelusii plang, plansul este singurul lor mod de a comunica. Unii plang mai putin, altii ar plange zi si noapte. Daca plansul este ceva normal, asta nu inseamna ca trebuie sa iti lasi bebelusul sa planga; nu, niciodata. Dar inainte de a te grabi sa ajungi la vreo concluzie ingrijoratoare (si daca bebelusul tau este sanatos), ar fi mai bine sa incerci sa identifici tipul de plans pe care il auzi la puiul tau pentru a intelege de ce plange.
    Iata cateva lucruri pe care trebuie sa le stii despre plansul bebelusului tau:

1.Plansul unui bebelus este de multe ori automat, este un reflex. Bebelusul nu plange ca sa te enerveze sau ca sa te trezeasca din somn. Cand un bebelus plange, este clar ca are nevoie de ceva. Plansul unui bebelus este un reflex de supravietuire; bebelusii plang ca sa isi anunte parintii ca ceva nu este in regula. Cand il doare ceva, bebelusul tau va plange, el nu isi poate exprima discomfortul in alt fel si nici nu iti poate arata unde il doare.

2.Plansul este bun pentru plamani. Poftim? GRESIT! Acesta este unul dintre cele mai ridicole sfaturi pe care le-am primit vreodata. “Lasa-l sa planga, o sa faca plamani puternici!”. Bebelusii neconsolati care sunt lasati sa planga pentru mult timp NU vor avea plamanii mai puternici si nici nu isi vor gasi o cariera in opera. Plansul neconsolat pentru mult timp poate fi periculos pentru un bebelus, din toate punctele de vedere si nu ma refer la inecat in lacrimi; bebelusii care sunt lasati sa planga pentru mult timp pot dezvolta probleme de sanatate serioase, atat fizice cat si psihice.

3.Plansul e comunicare, nu manipulare. Un bebelus plange pentru ca incearca sa iti spuna ceva si nu se va transforma intr-un copil “rau” sau “rasfatat” daca il asculti, ii intelegi mesajul si il consolezi.

4.Nu trebuie sa te simti vinovat pentru plansul bebelusului, mai ales daca stii ca ai incercat tot ce puteai face pentru a-l alina. Faptul ca bebelusul tau plange nu inseamna ca ai esuat ca parinte, foarte multi copii plang MULT in primele luni de viata fara ca acest lucru sa aiba vreo legatura cu calitatile tale de parinte. Trebuie sa iti repeti ca tu esti cel mai bun parinte pentru copilul tau si tot ce trebuie sa faci e sa incerci sa intelegi mesajul celui mic si sa raspunzi la el. Iar in momentul in care simti ca nu mai faci fata sau cand plansul bebelusului te enerveaza prea mult, roaga pe cineva apropiat sa te ajute; pana la urma “it takes a tribe to raise a child”, nu-i asa?

Probabil ai identificat si tu cateva tipuri de plans sau motive pentru care bebelusul tau plange; iata cateva dintre cele mai frecvente motive pentru care un bebelus plange:

*Un bebelus plange cand ii este foame.Este unul din cele mai des intalnite tipuri de plans :-) Si nici macar nu e greu de inteles. Gandeste-te doar cum te simti TU cand iti este foarte foame si cum se simte stomacul tau cand ai sarit peste o masa. Si acum gandeste-te ca nu poti sa ajungi la niciun fel de mancare si nici nu poti exprima in cuvinte discomfortul cauzat de foame. Nu-i asa ca si tu ai plange? Normal ca ai plange. Daca bebelusul tau plange, unul din primele lucruri pe care trebuie sa le verifici este daca ii e foame sau nu. Si daca ii este foame (chiar daca l-ai hranit cu 2 ore inainte), hraneste-l si se va simti mult mai bine.

*Un bebelus plange cand il doare ceva,E posibil sa aiba o digestie mai lenta sau sa il deranjeze gazele din burtica; poate il strang hainele sau poate este perioada in care ii apar dintisorii (chiar daca inca nu se pot vedea). Exista o gramada de motive care ii pot cauza un discomfort fizic puiului tau. Asigura-te ca sta intr-o pozitie comfortabila, verifica-i hainele si nu in ultimul rand scutecul. Unii bebelusi vor plange atunci cand au scutecul plin, pe cand altii vor adormi imediat dupa ce au facut pipi;) Daca nu poti stabili cauza plansului, ar fi o idee sa ii verifici temperatura , pentru a nu fi cazul unei probleme mai serioase.

*Un bebelus plange cand ii este prea cald sau prea frig.Ni s-a intamplat si noua. Fetita mea imi adormea in brate insa in momentul in care o puneam in patut, incepea sa planga. La noi problema a fost simpla: diferenta de temperatura, asa ca de atunci am folosit o paturica in care o tineam in brate cand vedeam ca vrea sa doarma si o puneam in patut cu tot cu paturica in care adormise. La fel se poate intampla si cand ii faci baie; poate ca apa este prea rece sau prea calda. Chiar si la plimbare: poate ca l-ai imbracat prea gros si e transpirat si deranjat de caldura.

*Un bebelus plange cand vrea sa fie tinut in brate. Am cunoscut parinti care considerau ca “meseria” lor se termina daca bebelusul era hranit, schimbat si imbaiat. Il puneau in pat insa cel mic incepea sa planga. Sau il puneau in carucior si el incepea sa planga. Si ei nu intelegeau ce gresesc sau ce e in neregula cu copiii lor. Nimic nu e in neregula cu un copil care isi doreste mai mult decat mancare, apa si baie. Bebelusii au nevoie sa fie tinuti in brate. In special in primele luni de viata (al “4-lea trimestru de sarcina”), bebelusul are nevoie de prezenta constanta a parintilor; are nevoie sa fie purtat, sa simta mirosul mamei si sa se simta in siguranta in bratele ei, sa ii auda bataile inimii.

*Un bebelus plange atunci cand e prea obosit sa mai faca altceva. Uneori bebelusii vor plange daca sunt prea obositi si nu reusesc sa adoarma. Poate au primit prea multa informatie de-a lungul zilei si au nevoie sa se odhineasca sau poate ca sunt prea epuizati sau incantati de ce se intampla in jurul lor si nu vor sa adoarma. Exista bebelusi care vor adormi fara sa fie deranjati de zgomotele din jur, insa unii bebelusi vor avea nevoie de anumite conditii pentru ca somnul sa le fie linistit. Asigura-te ca bebelusul tau se poate odihni si fii langa el pana cand adoarme si se linisteste.
    Deci ce trebuie sa faci cand plange bebelusul? Sa il consolezi. Exista o multitudine de metode si fiecare se potriveste unui anumit tip de plans- niciuna dintre metode nu implica lasatul bebelusului sa planga in patut pana se opreste sau pana adoarme!

1.Hraneste bebelusul- daca vrea.

2.Asigura-te ca se simte comfortabil.

3.Tine-l in brate.

4.Leagana-l incet.

5.Fa-i un masaj usor pe spate sau pe burtica, daca are colici.

6.Pune-l in scaunul de masina si condu. Uneori bebelusii se linistesc foarte repede in masina.

7.Canta-i ceva bebelusului.

8.Plimba-l: fie in carucior, fie in port-bebe, sling, wrap, marsupiu.

9.Danseaza cu el in brate :)

10.Fa-i o baita calda.

11. Relaxeaza-te.
    Modificata de Elfbebe; 09.08.2011 la 14:12:46.

xiusha
    Guest
    Foarte frumos articolul .Cel putin in primele luni de viata,plansul reprezinta o cale de comunicare cu cei din jur.E adevarat ca noi mamele ne panicam la cel mai mic scancet,dar cu timpul invatam sa recunoastem necesitatile bebelusului in functie de tipul de plans.

sunshine
    Guest
    Asa e.Chiar postasem eu undeva tipurile de sunete pe care le emit bebelusii si pot fi identificate cu starea lor.Aceasta fiind prima lor intentie de comunicare cu cei apropiati!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Irini, in primul an de viata, a fost un copil foarte plangacios... Ea nu plangea de foame, sete sau din cauza vreunui discomfort. Pur si simplu avea nevoia sa fie tinuta in brate. Νu ii placea sa stea in carut, in scoica, in scaunul de masa... nicaieri. Vroia doar la mine in brate.
    Foarte multe mame atotcunoscatoare ma avertizau spunandu-mi ca o invat prost, ca nu ma voi intelege cu ea, ca va fi foarte rasfatata ca... ca... ca. Nu este deloc asa! E adevarat ca mai are si acum momente cand vrea sa o iau in brate daca merge mult pe jos si nu avem tricicleta sau carutul cu noi, dar la atat se rezuma luatul in brate.
    In rest, este un copil fff comunicativ, vine de zeci de ori pe zi la mine, ma strange de picioare si imi spune "mami, doar o imbratisare!" (nu exagerez cu nimic). Atunci, ma aplec la nivelul ei, o strang in brate si o pup pe frunte, dupa care pleaca iar la jucariile ei. E un copil iubitor, tandru, vrea sa fie alintata si pupata mereu si la randul ei stie sa isi arate dragostea.
    Este foarte pasnica, nu impinge copiii, nu le ia jucariile; jucariile ei le imparte insa doar cu prietenii ei.
    Acasa este foarte cuminte, isi stie bine limitele intre care are voie sa se desfasoare; daca face vreo boacana, in caz ca nu am remarcat eu, vine singura si ma anunta. De asemenea stie ca trebuie pedepsita, si fara nicio riposta se duce si sta pe scaunelul "de pedeapsa" de pe care se ridica doar cand ii spun eu ca are voie.

Am spus toate astea, nu ca sa imi ridic copila in slavi, ci ca sa subliniez faptul ca un bebelus tinut mult in brate pentru ca asa se simte iubit, nu este obligatoriu sa se transforme intr-un copil rasfatat si neascultator.

mada_lyna
    Guest
    frumos articolul.macar de l-as fi citit si eu cand abia se nascuse Robert :)). oricum,una peste alta,eu cred ca nu conteaza cate sfaturi primesti,cate articole citesti,pt ca in momentul in care bebelusul tau plinge le vei incerca pe toate numai sa-l alini. evident,asta pina inveti ca un anume tip de plins e de foame,un altul e de dor,altul de durere etc. si fiecare parinte invata totul despre copilasul lui...pupici la bebici

Floricica Nou Venita Abcd1234's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.08.2011
    Postari in forum
    4
    Interesant si adevarat...bebele meu adoarme imediat in masina si chiar se trezeste cand ne oprim.de cand am plecat de la maternitate era treaz si a stat f cuminte. Si de asemenea doarme f bine in parc, oriunde e aer curat.
    Nici eu nu sunt de acord cu sfaturile babesti...acesta cu luatul in brate ca il inveti prost cred ca e cel mai raspandit.cred ca esti cea mai fericita cand vine sa o iubesti(anna)..mie mi a raspuns la zambet sau cand il alint bebele meu de o luna si e un sentiment unic. Abia astept sa se faca mai mare sa ma ia in brate,sa ma pupe...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari