Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98

Cum stiu daca bebita de 2 sapt mananca destul?

buna ziua din nou, am o noua intrebare, cam de 2 zile o doare stomacelul pe bebita mea, urmam tratament, dar ma ingrijoreaza faptul ca pana acum papa cam la 2.5-3 ore, iar noaptea cam la 4 ore, si sugea cam 30-40 minute, uneori si mai mult.acum nu papa decat cam 15 minute, adoarme si dupa 1.5-2 ore se trezeste si papa iarasi. e din cauza ca are colici? nu se satura cand mananca asa putin? ce pot face ? va multumesc.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    poti sa faci proba cantarului. sa te cantaresti tu cu ea in brate inainte si dupa ce suge. daca plange excesiv si nu se calmeaza cu nimic, du-te la doctor. e normal sa mai planga...are colici. mai urmareste-o 2 -3 zile, daca intr-o saptamana nu ia cam 200 de grame atunci e o problema. copii mici nu pot sa moara de foame, instinctul de supravietuire e foarte puternic. multa sanatate!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    da, e din cauza ca are colici... si nu e nicio problema daca nu sta atat de mult la san. daca e alaptata, da-i la cerere. cam asa facea si a mea... :( 4 luni aproape m-am chinuit cu colicile, apoi a fost bine. ceea ce trebuie sa ai permanent in minte este ca un copil alaptat nu are program fix de mese si nici nu are o cantotate de lapte fixa pe care o mananca sau ar trebui sa o manance. ai multa rabdare cu ea, de regleaza dupa vreo luna jumate-doua, isi face singura program de mese si de somn. dar vor fi perioade in care va manca foarte des cu perioade in care mesele vor fi mai rare, nu te alarma. daca ia bine in greutate, totul e ok. de asemenea, e posibil ca si la tine sa se fi reglat bine fluxul de lapte, sa vina mai mult decat la inceput si sa se sature mai repede. proba cantarului e relativa si nu se recomanda la copiii alaptati natural, insa daca vrei numaidecat sa o faci ar trebui sa ai un cantar destul de performant pentru bebelusi pentru ca daca o iei in brate poate varia destul de mult. ma mir chiar ca papa asa de rar, a mea era non-stop pe mine in primele saptamani. cam asa, la o ora jumate-doua cum spui ca e acum fetita ta. sa ai grija sa dea aerul afara dupa fiecare masa, ca si asta contribuie la amplificarea colicilor. uneori poate dura si un sfert de ora pana reuseste, deci trebuie sa ai rabdare.

Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    multumesc de raspunsuri, bebita nu plange, doar se screme cand o doare burtica, si cand se trezeste da din manute si picioruse, nu plange nici atunci, doar ca mi se pare ca papa mai putintel, dar daca e normal sa nu fie zilnic la fel atunci astept sa vad cum mai e.multumesc inca o data

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    stai linistita, inca e foarte mica si pana isi regleaza programul mai e putin... e bine daca nu plange...inseamna ca nu are dureri mari...a mea nu plangea, urla pana se facea rosie ca racul de ma si speriam... uffff... a fost cea mai grea perioada... bine ca a trecut.

sadia
    Guest
    Daca ai cantar pt ea,din acela de bebei ar fii foarte bine,noua ne-a fost ff util....Inainte de masa il cantaream apoi dupa ce papa iar il cantaream.......cantarul acesta e foarte sensibil,deci imi arata cu precizie 60-90 gr mai mult,dupa ce papa.
    Apoi il cantaream dimineata si seara,sau dupa ce au mai trecut colici ,il cantaream la 2 zile si vedeam cate 50 e gr,60 depinde cum crestea.
    Asa am fost sfatuita de pediatra.....
    Dar bebe al tau daca creste bine,baniesc ca il cantareste macar o data pe saptamana,si iti spune medicul ca e bine,da-i in continuare la cerere,atunci cand vrea el sa pape.....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari