Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

Cum ingrijim iritatia de scutec?

Este bine stiut faptul ca pielea bebelusilor este foarte fina. Datorita mediului umed uneori se poate irita. De asemenea si datorita unor scaune diareice prelungite. Noi am patit de cateva ori,dupa ce a avut cateva episoade diareice. Cand i-a iesit primul dintisor ,pe linga febra,discomfort si lipsa poftei de mancare, a avut si diaree.

Pina atunci,nu avusese iritatie de scutec decat de vreo 2 ori,dar o iritatie usoara. Insa ,la 8 luni si 3 saptamani ,cand i-a iesit primul dintisor, a fost mai rau. Avea parca si niste mici fisuri.

Eu intotdeauna m-am bazat pe apa. Si pentru igiena zilnica dar si pentru cazuri de acest gen. De cand l-am nascut si pina in prezent, dupa fiecare scaun, ii spal poponetul la chiuveta sau chiar ii fac dus. Folosesc servetele umede doar daca are vreun "accident" in "deplasare".

Deci, pentru preventie apa mi se pare sfanta. Dar daca totusi s-a iritat, eu folosesc Reviken. Este mai eficient din punctul meu de vedere caci nu se ia de pe piele imediat ce i-am pus scutecul. Am folosit de vreo cateva ori si o crema cu oxid de zinc de la Babylove(Drogerie Markt) dar si Bepanthen(acesta din urma se ia imediat pe scutec).

Voi cum preveniti sau tratati eritemul fesier?

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Bubulina mea are 3 luni si o saptamana si pana acum nu a avut deloc iritatie, desi in primele saptamani de viata avea 7 scaune pe zi:) Cum procedez? Dupa fiecare scaun o sterg fff bine cu servetele umede de la Pampers sensitive apoi o spal la chiuveta cu gel de dus Klorane ( pe baza de galbenele) si pe pielea bine uscata ii aplic pudra tot de la Klorane! Rezultatul este extraordinar, nu are nici macar o urma de iritatie!:) Folosesc scutece tot de la Pampers sensitive si sunt fff multumita de rezultate!

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Eu si acum ( la 5 ani jumate) spal copilul dupa kk. Cand era bebe, desi spalatul era sfant, s-a iritat de 2-3 ori cam rau. Am aplicat Bepanthen ( la care mai apelam cand e nevoie).

mada_lyna
    Guest
    Citat Postat de julay Vezi mesajul
    Bubulina mea are 3 luni si o saptamana si pana acum nu a avut deloc iritatie, desi in primele saptamani de viata avea 7 scaune pe zi:) Cum procedez? Dupa fiecare scaun o sterg fff bine cu servetele umede de la Pampers sensitive apoi o spal la chiuveta cu gel de dus Klorane ( pe baza de galbenele) si pe pielea bine uscata ii aplic pudra tot de la Klorane! Rezultatul este extraordinar, nu are nici macar o urma de iritatie!:) Folosesc scutece tot de la Pampers sensitive si sunt fff multumita de rezultate!
    gel de dus Klorane folosesc si eu. atat pt par cat si pt corp. e f bun. pudra noi n-am folosit absolut deloc. nu mai este f indicata [t ca BB poate inspira pe nasuc particulele fine. asa cel putin am citit eu si imi pare ca are sens.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    La Silviu a mers Bepanthen, la Cati a fost destul de rau si ce a avut rezultate a fost Nidoflor o data sau max de 2/ mAX 5 ZILE ori pe zi, iar in rest ulei de catina de la Hofigal.

mada_lyna
    Guest
    ulei de catina e bun? sau doar pt iritatii mai usoare? ca parca as folosi ceva mai natural cand am avea probleme

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    fetita mea a facut iritatie de scutec,cateva bubite mici pe fundulet.am rezolvat-o cu fundulet la aer liber,spalat de 2 ori pe zi,cand facea pipi o stergeam numai cu servetele umde,de obicei o sterg cu hartie igienika,si o crema de fund de la kaufland,vreo 7 lei am dat pe ea,si in 3 zile nu mai avea nimik.eu nu am spal la fund cand face caca,dau cu servetele,de and o am asa procedez si anul asta a fost prima iritatie,iar pt inrosirea funduletului,ii tin igiena si ulei de masline la baimarin incalzit si trece repede

Floricica Debutanta cristynutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    1.141
    si eu tot produse de la kloran am folosit dar la primul dintisor a facut diaree si o data a facut in somn si nu mi-am dat seama si a avut o iritatie forte urata pe care doar cu revinken am tratato in rest am folosit cutaden(but si pt cosurile mamei)

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    noua ne a dat medicul pediatru sudocrem pt funduletz dar noi nu prea il folosim decat in cazuri extreme....si noi pt baie folosim tot klorane pt corp si par si ne dam cu ulei de masline iar cand face caca ne stergem cu servetele umede de la pampers facem dusuletz si apoi ne ungem cu ulei de masline...medicul nostru pediatru a zis sa nu mai folosim servetele umede ca nu sunt bune si cand face caca sa o spal direct,am incercat asa o data si e aiurea umpli chiuveta de caca,nu ai cum sa faci asa

Floricica Nou Venita Gabristyna's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.07.2011
    Postari in forum
    4
    Noi am fost in spital internate timp de o saptamana cu intercolita, deci facea foarte des in pampers. O spalam des, insa crema pt fundulet nu a facut fata si a facut o iritatie oribila. Eram in spital si Teo nu plangea din cauza injectiilor, ci din cauza iritatiei puternice. Am dat-o cu Bepanthen si totul a fost ok. Il recomand cu incredere!
    Modificata de mada_lyna; 01.08.2011 la 10:08:10.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Este foarte bun uleiul natural de galbenele. Iei o sticla cu gat gros, o umpli pe jumatate cu galbenele, restul cu ulei pur de masline (extravirgin la rece, de prima presa, din plafar). Lasi la macerat la soare o saptamana, apoi strecori prin tifon continutul in borcane inchise la culoare si pui in loc ferit, rece, la pastrare. Dupa fiecare baita sau cand consideri tu necesar, ungi bebelusul cu acest ulei. Iritatiile dispar foarte rapid, pielea devine sanatoasa si catifelata. Iar baita i-o faci neaparat cu ceai de galbenele sau musetel. Nu folosi uleiuri sau lotiuni din comert, unii copii fac niste alergii urate tare de tot de la johnson!! Daca tot nu trece iritatia totusi, bepanthene este foarte bun, are si un usor antibiotic. Sau poti folosi alifie de galbenele deasemeni, tot de la plafar.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari