Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561

Cum il imbrac pe bebe?

Ma simt putin stupid sa pun intrebarea asta, tinand cont ca astept al doilea bebelus, dar mi-ar placea sa imi povestiti din experienta voastra cum va imbracati nou nascutii si cate grade tineti in camera.
    Am de gand sa folosesc un wrap/Manduca pentru a-l purta pe bebe si nu stiu cum ar trebui sa fie imbracat cat timp sta acolo, cand doarme langa mine, sau la el in patut. Cum ar trebui sa il imbrac la plimbare pe afara, sau in masina.
    Am termenul in martie, si unde locuiesc probabil ca vor fi 5-10 grade sau poate si mai mult.
    Si inca o intrebare, la cate zile de la nastere ati scos copilul la plimbare afara?
    Astept cu nerabdare sa aflu experientele si sfaturile voastre.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    eu pe bb lam scos la 2 zile dupa ce am vn de la maternitate fiind nascut pe 6 martie.trebuia sa ma duc sai fc certificatul de nastere. cat despre cum sal imbraci depinde de temperatura unde este.al meu il tin de cand lam nascut cand e frig afara la 22 de grade,iar imbracat e asa in casa :un body pe dedesubt,iar deasupra costum de sport un pic mai plinut de bumbac,cand era mic pana la 4 luni in body de dedesubt stil tricou iar deasupra salopeta(adica body cu picioruse si maneci tot asa mai plinut).

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    E i-am infofolit (nu exagerat- dar body cu maneca lunga iarna si pijamaluta cu totul, si sosete/ body cu maneca scurta vara si restul), si sunt ok daca pastrez acest ritm de imbracare- nu racesc, nu patesc nimic. Am cunostinte care isi tineau copiii la 18 grade si asa s-a obisnuit organismul lor (s-au calit).
    21-22 grade in camera, 24-25 la baita, cateva straturi cand iese afara, si neaparat botosei sa sosete, pt ca bebelusii pierd caldura pe la extremitati- ce putin asa mi-a spus dr de familie. In primele luni le-am pus si caciulite de casa, mai ales dupa baie.

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    Aminteste-ti cum a fost cu primul copil si daca ai gresit cu ceva atunci acum ai ocazia sa nu o mai faci. Daca ar fi sa dau timpul inapoi nu as mai cumpara suzeta si m-as odihni mai mult.

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Cu imbracatul nu pot sa zic ca am gresit, ca probleme n-am avut. Dar mi se pare ca am imbracat prea gros atunci, iar acum trebuie sa cumpar din nou hainute si parca nu ma pot hotari ce. Si am zis ca daca intreb cum fac si altii o sa imi vina si mie niste idei mai concrete :)

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    eu am nascut fetita in decembrie cand era ger -19 grade afar.in casa aveam mereu 23 grade si medicul mi a spus sa i dau copilului o bluza in plus fata de cum suntem noi imbracati

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Eu am nascut in luna decembrie 2010 si era ft frig afara si am scos fata din casa dupa o luna parca,la inceput cateva min,pana am ajuns la cate o jumatate de ora.Acum Antonia e mare dar eu ii dau mereu un bady pe ea sa nu ramana cu spatele gol si o pereche de pantaloni si ii mai pun in spate o vestuta si gata.La noi in camera e mai cald si noaptea opresc caldura,dar in restul casei sunt in jur de 22grade,uneori mai mult,alteori mai putin.Cand iesim pe afara ii dau strampi sau daca are pantalonii de pijama pe ea o las cu ei pe ea,o pereche de blugi,un pulover si geaca sau paltonasul,in cap o caciulita groasa si gata.Daca bate vantul ii pun si fular dar niciodata peste gura.Asta e tinuta de oras,cand iesim prin curte avem o tinuta mai groasa,zici ca e un butoias.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Intelegeam sa puna intrebarea asta o mamica aflata la primul copil, dar tu esti la al doilea.Procedezi mai bine ca la primul acum deoarece ai invatat din experienta anterioara si stii ce trebuie sa faci.N-are rost sa repet ceea ce au spus mai sus fetele.La al doilea copil am fost muuuuult mai relaxata decat la primul (nu ca la fetita m-as fi stresat cine stie ce).Odihneste-te ori de cate ori ai ocazia (dar asta o stii deja).Fii convinsa ca n-ai sa imbraci copilul de iarna pe timp de vara.

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Eu zic in primul rand sa nu te hazardezi prea mult cu hainutele, vei primi de la toti cei care vor veni sa vada bebelusul, ia cateva body-uri, costumase, sosetele, caciulite si cam atat la capitolul asta, cel putin deocamdata. La nou nascuti, cel putin la mine s-au dovedit mai bune costumasele cu totul, decat cele din 2 piese. Fetita mea este o agitatie continua si la 2 piese intotdeauna i se ridica bluzita la spate.
    Eu am nascut pe 20 dec, am fost cu ea afara evident atunci cand am iesit din maternitate, apoi am scos-o la plimbarica la 9 zile dupa ce mi-a citit preotul molifta. Camera o aerisim zilnic, asemenea procedam si la maternitate chiar si cu bebe in salon, o inveleam cu o paturica in plus cu grija sa fie la capusor sa nu o prinda curentul si deschideam usa la balcon o jumatate de ora.
    Eu in general am 22 grade in camera, la baita 25-26. Dupa baita o infofolesc bine in scutecel de finet, prosopel, apoi pun o paturica deasupra pt ca intotdeauna scoate piciorusele afara. O tin asa cam jumatate de ora, apoi o imbrac rpejor si o bag in saculet de dormit, papa si somnic. Foarte buni saculetii de dormit stil maieu, te scapa de griji, bebe nu se dezveleste si nu risca sa isi puna paturica pe fata sa se sufoce, Doamne fereste! doar ca in perioada asta gasesti saculeti grosi, mai aproape de nastere eventual sa achizitionezi unul ca sa iasa cele mai subtirele pe piata avand in vedere ca nasti in martie. Cand e treaza o las dezvelita sa dea din picioruse in voie si sa nu fie prea infofolita, dar cand doarme sta in saculet asa cum si eu ma invelesc :) si ei trebuiesc inveliti
    Mie doctora mi-a atras atentia ca bebe nu tre sa fie mai infofolit ca noi, adica daca tu ai o bluza si lui tot o bluza ii pui, daca tu pui geaca si pe el la fel il imbraci, nu cu 10 bluze si pantaloni. Eu o port cu body si costumas, caciulita dupa baita, sosetele neaparat in picioare pt ca e fetita si ele sunt predispuse ca si noi la cistita si nu vreau sa risc... Cand plec cu ea de acasa ii pun un costumas un pic mai grosut, ca de primavara-toamna si apoi o bag in port bebe, nu i-am luat costumas/port bebe din acela foarte gros, m-am gandit eu la faptul ca in masina nu am temperatura din casa, dar nici ca afara nu e, undeva pe la mijloc si atunci o las doar in costumasul respectiv, iar afara o bag inapoi in port bebe. A, si pentru exterior avem caciulite tricotate pt vremea aceasta.
    Baita noi i-am facut din prima zi in cadita, nu am procedat la stergerea cu ceai de musetel cum unii recomanda, am luat in calcul faptul ca si in spital tot baita ii faceau, dar la robinet. Singura grija este sa ai grija sa usuci bine dupa baita, sa nu il tii foarte mult timp ud, sa cureti cu alcool sanitar, apoi baneocin pudra.
    Fetita mea ziua sta in patutul ei, dar noaptea cu mine in pat. Oricum ar fi, tot in saculet doarme, dar am grija sa nu cumva sa scap pilota peste ea noaptea ca s-ar coace saracul copil de cald.
    Nu mai stiu ce altceva sa-ti mai zic... Doar sarcina usoara in continuare si nastere si mai usoara!

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    La primul copil am avut o gramada de haine primite si o gramada de pareri, toate cu sa nu infofolesti copilul, dar de fapt copilul era tot infofolit. Adica dr. mi-a zis sa tin 25 de grade in camera tot timpul, eu am facut exceptie si am tinut 22-23. Dar acum sunt in Germania si se recomanda 18, maxim 20... e o diferenta. Eu stiam de regula ce ai tu pe tine plus inca un rand de haine, care la noi era paturica in care o infasam. Dar acum cand ma uit in urma chiar daca n-am avut probleme, cred ca era mult prea mult.
    Acum nu o sa vina nimeni sa il vada pe bebe, ca sa am ce primi, iar hainele de la primul copil mi-au ramas in Romania, deci trebuie sa iau totul de la capat si aici parca nici nu gasesc tot ce mi-as dori/ ce am mai avut la primul copil si mi s-a parut util.
    Pe aici cand am mai vb cu mamici ele se simt lejere sa lase copilul doar in body daca il poarta cu ele intr-un sistem de purtare, si cu picioarele goale, eventual sosete. Si sa doarma tot asa, daca stau langa copil. Si tin 18 grade noaptea, poate scade si sub, iar ziua nu fac mai mult de 20... deci poate acum intelegeti oarecum dilema... ca e diferenta f mare fata de recomandrile din Ro.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    e foarte putin 20 de grade.eu la 23 de grade ii dau un body,o bluzita,strampi si pantalonasi.asa o imbrac de cand era mika si ia mers tare bine.caciulita a avut pana la vreo 2-3luni.am nascut fata pe 10 ianuarie,si am inceput sa ies afara cam a 10 zi,imbracata ca in casa plus un fas si fular.mie mi se pare potrivit cam 24 de grade pt un nou nascut pana pe la 1 anisor,apoi 23 de grade.pt ca daca il infofolesti asa mik nu o sa se simta bine.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari