Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita claudiaalexe's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2012
    Postari in forum
    56

Cum adoarme bebe?

Cum adormiti pe bebeii vostri.Noi ziua adormim in brate plimbandu-ne prin casa si apoi dormim in pat pe burtica.Daca il pun in alta pozitie ne trezim cam in 5 minute ca dam din maini, iar noaptea adormim la san si apoi il asez langa mine in pat.Ziua cand se trezeste incepe sa planga si se linisteste cand il iau in brate.

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Claudia al meu baietel are acum 1 an si 4 luni pana pe la3 luni adoarmea oriunde fara alte improvizatii leganat sau eu mai stiu ce apoi o perioada mare cam pana pe la 8 luni ziua dormea in carucior nu vroia in alta parte si pace iar seara la san odata cu intarcatul asta pe la 11 luni am zis gata fara carucior ziua , a fost greu prima zi si putin a doua si a adormit singurel in pat , ii placea sa il mangai pe burtica acum ii place sa pun capul pe burtica lui si adoarme instantaneu, iar seara tot asa numai ca ii dau biberonul cu laptic, odata cu crestera lor sa stii ca i-si schimba singuri optiunile de somn ca sa spun asa difera mult si de copil iar dupa varsta de 1 an deja ei stiu si inteleg foarte multe lucruri, nu am vrut sa il invat sub nici o forma pe picioare pentru ca stiu ce am patit cu sora mea mai mica cu 10 ani care asa adormea si 3 ore nici nu ma miscam ca gata se trezea , cand sunt micuti ei se linistesc foarte mult in bratele mamei sau la san

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de claudiaalexe Vezi mesajul
    Cum adormiti pe bebeii vostri.Noi ziua adormim in brate plimbandu-ne prin casa si apoi dormim in pat pe burtica.Daca il pun in alta pozitie ne trezim cam in 5 minute ca dam din maini, iar noaptea adormim la san si apoi il asez langa mine in pat.Ziua cand se trezeste incepe sa planga si se linisteste cand il iau in brate.
    :) a mea adormea intotdeauna la san sau intr-un hamac in care adoarme si la ora actuala. Asta cu plimbatul in brate prin casa nu e o idee prea buna fiindca se obisnuieste si cu cat creste cu atat e mai greu de dezvatat. Imagineaza-ti cum va fi pentru tine sa faci adta cand va avea 8-9 kg. :))) oricum, sunt tare draguti si eu te inteleg perfect ca vrei sa il ai tot timpul aproape fiindca asa am fost si eu si inca mai sunt chiar daca are aproape 3 ani. Si a mea a dormit cu mine cat timp am alaptat-o. Acum doarme singura, dar inca in aceeasi camera cu noi.

Membru inregistrat la
    24.10.2012
    Postari in forum
    56
    Despre zulcatul pe burtica ce parere aveti?Si alta intrebare de ce nu are somnul profund si se trezeste cand da din maini?Ai dreptate cu tinutul in brate, dar ziua nu adoarme deloc la san.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Andrei adoarme singur, il pun in patut si adoarme singur. De mic nu l-am invatat cu leganatul. Ii cantam doar putin dupa masa, seara, ca sa il linistesc, ii ziceam si ii zic Tatal Nostru (foarte important pentru noi sa adoarma inchinat), il pun la culcare si gata.

sadia
    Guest
    Al meu il alaptam si adormea dupa,pe mana mea. daca aveam timp stateam cu el in continuare,daca nu il puneam in patutul lui.Sfatul meu e sa lasi leganatul prin casa,incearca sa fie cat mai independent copilul,si sa doarma singur.

Membru inregistrat la
    24.10.2012
    Postari in forum
    56
    Azi-noapte a adormit singur dupa alaptat.Dar ziua daca nu il iau in brate nu adoarme si incepe sa planga de la oboseala.

sadia
    Guest
    Nu ai zis cat are bebele? Emic aloca-ti tot timpu tau, lui....

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    cat e bebele mic eu zic ca nu conteaza cum il adormi dar de la 4 luni, cand bebele devine constient de prezenta mamei si incepe sa stie ca daca plange e luat imediat in brate trebuie invatat sa adoarma singur. suzeta poate fi un lucru folositor in acest caz. se dezvata bebele de ea atunci cand va sti sa foloseasca alte lucruri.
    a mea doarme singura in camera de cand am venit de la maternitate. avem camerele apropiate si se aude orice zgomot. si acum tot asa doarme. nici eu nu sunt de acord cu leganatul.copii alaptati la san folosesc si sanul pe post de suzeta asa ca e mai greu sa-i inveti independenti cu somnicul. multa sanatate!

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    Citat Postat de claudiaalexe Vezi mesajul
    Azi-noapte a adormit singur dupa alaptat.Dar ziua daca nu il iau in brate nu adoarme si incepe sa planga de la oboseala.
    si al meu peste zi la fel face, nu adoarme decat daca il iau langa mine in pat...dupa care il pun in patut,cateodata doarme cateodata se trezeste...noaptea doarme in patut,nu doarme cu mine, mi-a fost frica tot timpul sa il iau sa doarma cu mine, pe langa faptul ca nici nu vreau sa-l izolez pe sot si el are nevoie de atentie, si asa mai facem cu schimbul, odata se trezeste unul si urmatoarea data celalt :)))
    ....ce e drept ii dau lapte praf, probabil daca i-as fi dat san l-as fi culcat si eu langa mine sa nu tot trebuiasca sa ma trezesc si ii era mai comod si lui\, dar asa oricum trebuie sa ma ridic, sa-i fac laptele...
    Modificata de erendis; 13.01.2013 la 11:30:05.

Floricica Cu Vechime madona's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2009
    Postari in forum
    6.234
    Ai mei chiar daca adormeau la san, ii ridicam in pozitia pt regurgitat, apoi ii puneam in patut, fara cantat sau leganat...in camera era constant o muzica placuta, in surdina...
    Intre patut si perete fixam jucarii, plusuri, frumos colorate care atrageau atentia copilului in perioadele de veghe, pe masura ce crestea adaptam jucariile, ex zornaitoare agatate care puteau fi atinse cu mana...Le placea sa admire camera si fixau cu privirea cate o jucarie sau desen de pe perete...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari