Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita AdinaT's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.06.2011
    Postari in forum
    4

Cu bebe la strand?

Buna, fetelor!
    Voi v-ati dus bebelasii la strand? In ce perioada a zilei? Cat timp aveau?
    Este indicat sau nu? Saptamana viitoare avem programare la medicul nostru pediatru si m-am gandit sa va intreb si pe voi inainte sa o intreb pe ea.
    Modificata de AdinaT; 10.06.2011 la 12:57:25.

Floricica Nou Venita luxita's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    31
    Buna Adina:)eu am mers prima data la strand cand avea cea mica 3 luni.am tinut-o la umbra dar si asa am avut grija sa o dau toata cu crema Nivea sun cu protectie 50 +(UVA/UVB)Noi am stat toata ziua la soare si cea mica nu a patit nimic,a fost foarte linistita si a dormit intruna.poop

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Eu zic ca ce e valabil pentru noi ar trebui sa fie valabil si pentru bebei ( ba, poate ceva mai multa atentie). Adica: nu-i expunem ziua in amiaza mare timp indelungat, nu-i lasam fara sapca( ceva pe cap), nu-i lasam nehidratati, nedati cu crema etc. A, si atentie la apa din bazine -se pot procopsi cu diverse forme de viata pe corp.
    Cateva masuri de precautie si cred ca se poate sta toata ziua cu bebica la aer liber. Stiu mamici care ii culcau de amiaza acolo, pe paturica.

lorito
    Guest
    Cum bebelus e termenul folosit pentru cei pana intr-un an zic asa: daca are pana in 6 luni nu vad ce-ar cauta la strand: aglomeratie, galagie. Daca are peste 6 luni , nu mai sta locului, si-atunci de ce l-ai lua la strand?( repet: aglomeratie, caldura, galagie, stres.)
    Mai bine ia o piscina gonflabila si mergeti undeva la curte, la tara.

mada_lyna
    Guest
    eu nu l-as duce pe copilasul meu la strand ca poate capata diverse ciuperci(sau forme de viata-asa cum bine a zis cineva mai sus).e adevarat ca stam la Constanta si il putem duce la mare.
    eu una sper din tot sufletul sa aman cat pot de mult sa il duc la Aqualand.(probabil cand o fi mai mare si va auzi si vedea el singur,nu voi avea incotro).cat despre ore:noi l-am dus de la 8 sau 8:20 cam vreo 1h,1h si 30' max si de la 18 la 19,19:30. nu vad niciun motiv sa-l bata soarele in cap.dat cu crema NIvea spf 50+ si palariuta(sepcuta).

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Nici eu nu as duce copilul mic la strand, nu stiu dar mie mi se pare un loc prea aglomerat si "murdar" pt un bebelus, asta in caz ca nu locuiesti in alta tara si strandurile sunt mai civilizate. De ce nu te duci la piscine amenajate in aer liber, la padure...asta e parerea mea, dar daca tu consideri ca e ok sa-l duci il tii la umbra si nu vad ce ar putea pati.

andreeacta
    Guest
    Cand aud cuvantul strand imi vin in minte povestile horror despre bolile luate de acolo. Si nici la soare nu as tin un bebelus. Chiar si sub umbrela.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    Cand aud cuvantul strand imi vin in minte povestile horror despre bolile luate de acolo. Si nici la soare nu as tin un bebelus. Chiar si sub umbrela.
    Din acelasi motiv(conditiile de igiena) nici eu n-am fost vreodata la strand si nici nu intentionez sa ma duc.De copil nici nu poate fi vorba.Si nu e vorba numai de apa,ci si de locul in sine,oricat ar parea de curat,cu siguranta adaposteste adevarate "bombe",depinde de norocul fiecaruia daca le calca sau nu.

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    La fel si eu, ma gandeam ca am eu o pasare mare pe creier...dar e bine ca mai sunt si altii la fel :P, sa nu ma cred o ciudata :P

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Primu lucru de care m-a intrebat pediatra cand a facut David conjuctivita la 11 luni, a fost daca am fost la piscina, bazin...rapunsul a fost NU!

Ce treaba are un bb la strand?

Floricica Nou Venita Elena_M's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2011
    Postari in forum
    4
    Eu ma gandeam ca vara asta sa merg cu Maria la Olanesti (are aproape 11 luni) pentru ca acolo putem profita atat de munte cat si de apa, intru-cat este o statiune balneara. Acum si eu imi pun problema daca si pe acolo exista pericolul de a contacta diverse boli. Ma gandesc insa ca e o diferenta intre strand si o statiune balneara. As dori cateva sfaturi sau opinii de la cei care au fost cu copilasii la bai.
    Cred ca cel mai bine ar fi sa mergem la mare dar e distanta destul de mare pana acolo si se cam plictiseste in masina. Plus ca si din punct de vedere financiar e o problema, nu prea ne da mana momentan.
    Multumesc mult pentru opinii.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari