Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cosmetice pentru baita bebelusului

Noi de la prima baita am folosit gama de la Sanosan gelul de dus si crema, dar cum i-au aparut bubite am renuntat urgent, apoi am trecut pe Nivea Baby, sapun pentru baita si dupa baita crema, nici cu aia nu prea i-a mers bine asa ca ne-a adus nasa lui Edi gama Penaten, sapun, sampon, ulei dupa baita si crema. Crema a fost si este inca foarte buna pentru iritatii oriunde pe piele pentru ca este un fel de crema-pudra, dar cum Edi am descoperit intre timp ca avea dermatita atopica am trecut pe sapunul si crema Atoderm de la Bioderma si sunt foarte multumita si acum le folosim cu succes.

Voi ce cosmetice ati folosit inca de la prima baita a bebelusilor?

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    eu am sapun lichid de la dalin si sampon de la johnsons baby si ne merge bine. personal nu sunt de acord cu fel de fel de cosmetice pentru copii, am folosit ulei fiert nu ulei de la farmacie cu alte substante in el, chiar daca sunt pentru copii nu am incredere si cred ca trebuie evitate.

Floricica Cu Vechime kamyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    Buna...si eu de cand am nascut-o am folosit gama penaten,tot ce tine de ingrijirea copilului..crema,pudra,sampon,sapun lichid,ulei...Apoi am primit cateva produse gama Nivea si am incercat acum de Craciun cu ele...apoi i-au aparut niste bubite micute rosii pe corp...eu zic ca de la ele a fost...am revenit iarasi la penaten si nu a mai avut treaba.
    Deci voi folosii mult si bine gama asta Penaten...nu stiu daca in Ro se gaseste,dar sunt foarte bune produsele lor.

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Buna mamicilor!Noi folosim din gama Mustela si ne intelegem foarte bine cu ea.

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Am inceput cu nivea..insa nu prea am fost multumiti de ea,asa ca am incercat mai multe pana am ajuns la produsele Auchan Baby... sampon, gel de corp,creme...ff bune!

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    noi suntem cu johnsons baby si ne merge excelent....nu l-am schimbat deloc...

Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    dupa ce am nascut , in prima luna a bebelusului am avut cate o vizita pe saptamana acasa de la moasa cu care nascusem... la inceput si eu eram tare ancorata cu sute de produse pt bebe... produse de care evident nu am avut nevoie, pt ca am invatzat ca lui bebe nu ii trebuiesc. in prima sapt acasa, bebe a facut o usoara iritatie la fundulet si nu imi dadeam seama de la ce , asa am aflat de la moasa ca daca vreau sa nu faca iritatie, dupa fiecare kk sa il spal la fundulet cu apa curata, fara sapun(iritatia se face atunci cand kk intra in contact cu urina care descompune nush ce enzime-- cat traisec invat). Bineinteles ca nu dupa fiecare kk il car pe bebe la dush, dar am descoperit o metoda care da roade de atunci si anume am un castronel pe care il umplu cu apa calda si cu o bucata de tifon il spal la funduletz... de atunci nu am mai avut niciodata problemeBineinteles daca nu sunt acasa nu car castronelul cu mine.... folosesc servetele umede de la Penaten (f bune). Am o crema importiva iritatiilor de la Weleda pe care o tin in sertar pt orice eventualitate. Pt baita folosesc HIPP Washgel(si pt corp si pt par), si ulei de corp tot de la Hipp.Doar ca nu il dau cu ulei de corp zilnic... uleiul il folosesc cam o dat pe saptamana... tot moasa mi-a spus ca nu e nevoie sa il dau zilnic pt ca pielea lui trebuie sa isi faca echilbrul singura .. Uleiul de la Hipp e f bun, l-am folosit si cat am fost insarcinata si dupa sarcina si nu am nici o vergetura.... tot moasa mi-a spus ca varianta cea mai Bio pt masajul lui bebe este ulei de floarea soarelui f putin incalzit... si asta e tot cu cosmeticele pt bebe. :)

Floricica Nou Venita maximilian's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    47
    noua ne-a dat pediatra gel de dus si par,2 in 1,de la mustela.super bun.o compozitie f blanda.am mai primit in spital de la johnsons si avene.bune si ele,dar nu ca mustela.pacat ca e asa de scump.

Floricica Nou Venita virginiaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2010
    Postari in forum
    41
    Cand am iesit din maternitate o prietena mi-a recomandat Sanosan. Cam scump dar asta e! Pediatrul de la nou-nascuti mi-a zis doar sa nu folosesc Jhonson. Apoi am descoperit produsele de la Himalaya. Le-am gasit la o expozitie si le-am incercat pe rand. Au o crema pentru bebelusi care este recomandata si pentru cei cu dermatita atopica, uleiul (care apropo trebuie folosit zilnic la masaj, dupa baita) este foarte hidratant si nu sunt riscuri daca bebelusul isi suge apoi manutele, samponul este din ala fara lacrimi si face mult clabuc dar se clateste apoi foarte usor. A, si miros foarte bine! Incercati-le! Se pot cumpara direct de pe site (nu stiu daca am voie sa-l dau???) sau din farmacii (am gasit la Catena).

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari