Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita rsnejok's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    53

Copilul meu nu doarme!

Buna

Fetita mea de 4 luni nu doarme bine nici ziua, nici noaptea. Ziua doarme doar 2 ore si noaptea se trezeste de 5-6 ori si e foarte agitata. Ce poate fi? S-a mai confruntat cineva cu problema asta? Tin sa mentionez ca fetita se dezvolta si creste foarte bine, o alaptez doar la san. Astept opiniile voastre. Multumesc anticipat

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Din pacate, nici fetita mea, care acum are un an si 5 luni, nu a dormit foarte bine inca de la nastere!
    Am citit mult despre problemele de somn, am discutat si cu alte mamici, si cam astea sunt concluziile.
    Cauzele...pot fi multe - o supara ceva (colici, eruptia dentara, temperatura prea mare in camera), sau poate dureaza ceva timp pana isi stabileste programul de somn.
    Poate ca ai auzit/citit si unele pareri de genul "nu se satura cu laptele tau", care nu au nici un temei. Nu te lasa influentata de acestea, si continua cu alaptarea ca pana acum, mai ales ca bebe se dezvolta normal.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Copii care nu dorm suficient trebuie sa aiba o problema. Ar fi bine sa vezi ce-ti zice si medicul in acest caz. Poate nu mananca suficient; adoarme la san si apoi se trezeste imediat sa-si completeze masa. Am o amica a carui copil se trezea noaptea din 2 in ore, mananca putin si apoi adormea imediat. Dupa ce a rezolvat problema mesei (adica era sigura ca mancase suficient), copilul a dormit normal.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Asigura-te ca seara inainte de culcare, micuta a baut lapte pe saturate. Nu o lasa sa adoarma la san imediat pentru ca daca adoarme flamanda, o sa o tina asa toata noaptea. Se va trezi, va suge putin, va adormi iar, apoi iar se va trezi si tot asa pana dimineata.
    Apoi, obligatoriu asigura-te ca a scos aerul, inainte de a adormi. Daca nu ragaie inainte de a o pune la orizontala, e posibil sa aiba un discomfort care o impiedica sa se linisteasca.

Eu cu Iorgos, cand era mai bebelus faceam asa: il alaptam pe saturate (obligatoriu ragaia dupa aceea de vreo 2 ori), apoi, peste vreo 30-40 de minute ii faceam baie si dupa baie il puneam iar la san. Mai sugea putin, il puneam iar sa ragaie (chiar daca adormea) si dupa aceea il duceam la el in patut si adormea acolo si se mai trezea apoi o data in timpul noptii.
    Acum are 12 luni, s-a golanit rau de tot... se trezeste mai des, de multe ori cu chef de joaca si cu intentia de a veni la noi in pat :)))
    Dar ca bebelus, sigur se trezeste din alte motive. Eu cred, asa cum am spus, fie ca adoarme fara sa se fi saturat de lapte, fie nu a ragait suficient.

Floricica Nou Venita titi_ciciu's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2013
    Postari in forum
    6
    Dormi cu fetita in pat sau are pat propriu? Sunt avantaje si dezavantaje pentru fiecare varianta in parte. Noi le-am incercat pe ambele: la inceput dormea cu mine si sotia in pat, dar nu avea un somn linistit, se trezea des, plangea. Atunci i-am luat un patut propriu si personal. N-a venit cu saltea, pe-aia am luat-o separat, ortopedica, cu duritate medie. Am aflat ulterior ca salteaua din patul nostru nici nu era buna, fiind mai moale, cel putin asa ne-a explicat un doctor, ne speriasem, am fost cu copilul la doctor ca ne speriasem, nu stiam ce sa facem.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Mda... si oricum, nu cred ca duritatea saltelei e motivul pentru care nu doarme bine bebelusul...

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    N-a intrebat nimeni nici de unde si-a luat Titi saltea, nici ce fel de saltea e.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu pana la urma n-am inteles... Bebelusul lui Titi s-a linistit imediat ce l-au culcat pe salteaua-minune??? :))))

Floricica Nou Venita rsnejok's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    53
    Multumesc pentru raspunsuri si opinii. Fetita doarme cu mine, nu cred ca salteaua ar fi problema noastra, o avem ortopedica... probabil nu maninca suficient, cum s-a vorbit mai sus, ea maninca si adoarme foarte repede. Am uitat sa mentionez ca-i place sa fie purtata in brate, deseori o adorm asa. Noaptea trecuta nu a vrut sa doarma deloc in pat, doar in brate am tinut-o... sint foarte obosita, cred ca e deja tarziu s-o dezvat... ce imi sugerati????

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Povesteam mai sus de o amica de-a mea care avea probleme cu bebe pentru ca manca toata noaptea si imi spunea la un moment dat ca nu mai stie ce sa-i faca, ca-i venea sa se de-a cu capul de pereti. Era mereu nervoasa si nu mai avea rabdare cu copilul din cauza oboselii. Eu nu am vrut sa trec prin asa ceva, am vrut sa ma bucur de toate momentele si de aceea am luat masuri inca de la inceput. Eu mi-am alaptat copilul pana la 1 an si jumatate, dar seara primea si un biberon cu lapte formula; in acest fel dormeam linistiti toti. Copilul se trezea o singura data pe noapte, iar a doua zi eram odihniti si fericiti toti. Stiu ca multe femei se incapataneaza sa nu dea copiilor lor nimic in afara de san, dar pe de alta parte se plang ca sunt mereu obosite. Acum tu alegi ceea ce crezi ca este mai bine, atat pentru tine cat si pentru copilul tau.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Citat Postat de meprincipessa Vezi mesajul
    Povesteam mai sus de o amica de-a mea care avea probleme cu bebe pentru ca manca toata noaptea si imi spunea la un moment dat ca nu mai stie ce sa-i faca, ca-i venea sa se de-a cu capul de pereti. Era mereu nervoasa si nu mai avea rabdare cu copilul din cauza oboselii. Eu nu am vrut sa trec prin asa ceva, am vrut sa ma bucur de toate momentele si de aceea am luat masuri inca de la inceput. Eu mi-am alaptat copilul pana la 1 an si jumatate, dar seara primea si un biberon cu lapte formula; in acest fel dormeam linistiti toti. Copilul se trezea o singura data pe noapte, iar a doua zi eram odihniti si fericiti toti. Stiu ca multe femei se incapataneaza sa nu dea copiilor lor nimic in afara de san, dar pe de alta parte se plang ca sunt mereu obosite. Acum tu alegi ceea ce crezi ca este mai bine, atat pentru tine cat si pentru copilul tau.
    Exact asta e sfatul pe care l-am primit de la pediatra Irinei, la controlul de o luna. Ea e pro-alaptat si m-a incurajat foarte mult sa o alaptez pe Irini, dar mi-a spus ca in acelasi timp e si pro-odihna. Mai exact mi-a spus cam asa: "alapteaza copila cat de mult poti, dar daca vezi ca la un moment dat te rapune oboseala, nu e nicio tragedie sa ii oferi bebelusului din cand in cand, cate un biberon de lapte formula".
    Si eu sunt de parere ca echilibrul psihic al mamei e mai important decat alaptatul musai exclusiv. Pana la urma, laptele formula nu e chiar otrava... O mama obosita, tracasata si lipsita de vlaga face mult mai rau bebelusului decat un biberon de lapte.
    Ai mei nu au vrut niciunul biberonul asa ca am dat-o tot inainte cu alaptarea... E greu cand adorm imediat la san, pentru ca asa cum am mai spus, nu se satura si se trezesc des peste noapte. Cu mezinul am rezolvat problema asta acum, pentru ca seara tarziu ii dau un iaurt cu cereale si apoi il mai alaptez imediat inainte de culcare, si ii tine de foame...
    El are alte treburi de se trezeste noaptea :))

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari