Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 15
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508

CONCURS: Noapte buna, mami

Copilul.ro si Club Milupa te invita la CONCURS!

Premii:
    • Premiul 1 - carusel muzical Tiny Love "Serenada naturii" + 2 cutii de cereale Milupa
    • Premiul 2 - lampa de veghe Safety 1st + 2 cutii de cereale Milupa
    • Premiul 3 - 4 cutii de lapte + 2 cutii de cereale + 2 cutii de pastrare a cerealelor/ formulei de lapte
    • Premiul 3 - 4 cutii de lapte + 2 cutii de cereale + 2 cutii de pastrare a cerealelor/ formulei de lapte

Somnul bebelusului este o provocare pentru multi parinti, care de multe ori nu stiu cum sa il adoarma la timp! Impartaseste cu noi, cum este la voi rutina somnului, cum l-ai invatat pe bebe sa doarma noaptea, cum l-ai invatat sa faca diferenta dintre noapte si zi si ce trucuri folositi! Ai sansa sa castigi unul dintre cele trei premii oferite de Club Milupa!

Rutina Somnului

Euforia primei saptamani a trecut si toata familia vrea sa revina la rutina zilnica. Numai ca… surpriza mare!!!! Bebe nu stie ce inseamna rutina. S-ar putea sa simti ca nu ai multe sanse sa dormi bine in timpul noptii, dar invatand bebelusul sa doarma bine acum, te va ajuta lunile urmatoare. La 6 luni, bebelusul trebuie sa fie capabil sa doarma noaptea fara sa se hraneasca.

Respectarea perioadelor de somn in timpul zilei si ora fixa de culcare seara il pot ajuta pe bebelusul tau sa se obisnuiasca cu o rutina a somnului, iar pe tine sa urmaresti cat de mult doarme. S-ar putea sa existe o perioada in care sa nu estimezi exact de ce perioada de somn are nevoie bebelusul, dar nu te teme sa il trezesti daca doarme mai mult decat consideri ca are nevoie.

Invata-ti bebelusul diferenta dintre noapte si zi

Pentru a ajuta bebelusul sa se obisnuiasca sa doarma perioade scurte in timpul zilei si perioade mai lungi in timpul noptii, incearca sa il inveți diferenta intre cele doua. Este important ca ziua sa fie luminoasa, stralucitoare, zgomotoasa si palpitanta – chiar si atunci cand atipeste, incearca sa nu ii izolezi de lume si sa pastrezi permanent linistea. Odata venita noaptea, creeaza intuneric in camera, liniste si calm in casa, pe masura ce se apropie ora de culcare. Odata ce bebelusul este in patut, trage perdelele, vorbeste in soapta si da televizorul mai incet. Schimbarea atmosferei va ajuta bebelusul sa le deosebeasca.

Noapte buna si somn…lung, ca de usor e usor, mai ales pentru mamici :)

Perioada de desfasurare: 1 noiembrie – 3 decembrie

Conditie de participare: toti cei care participa la CONCURS trebuie sa fie membri in Club Milupa.

Mult succes tuturor!

Floricica Nou Venita junihas's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2007
    Postari in forum
    9
    Baita sau hranitul sunt unele dintre cele mai comune ritualuri la noi de adormit. In special baita calda induce senzatia acuta de somnolenta, iar repetitivitatea activitatii va comunica receptorilor sai ca urmeaza orele de somn de fiecare cand ii vei face baita.
    Masajul zilnic timp de 15 minute inainte de ora de culcare si copilul adoarme mult mai usor, iar somnul este mai indelungat. Se poate folosi un ulei de bebelus.

Floricica Nou Venita BiancasiPaul's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2012
    Postari in forum
    24

Vorbarie Somnicul bebelusului meu, Paul (11 luni)

Buna ziua ...
    Incep prin a-i multumi, desigur, bunului Dumnezeu, pentru baietelul cuminte (somnoros) pe care ni l-a daruit. Micutul nostru Paul, acum in vrasta de 11 luni si o saptamana, doarme neclintit de la 2 luni, intraga noapte ...
    A avut o perioada mirifica, in care a dormit neintrerupt, de la orele 23:00 pana la ora 12:00, a doua zi ... ... de la 2 luni de viata, pana pe la 6 luni ... Adaugand aici si 3 portii de somn, de pe parcursul zilei
    Incepand cu 7 luni de viata ... somnul de noapte a scazut usor, de la orele 23:00 la ora 09:00 ... somn pe care il are si acum, la aproape 1 an de viata :) Adaugam si aici 2 portii de somn, obligatoriu, ziua :))
    Recunosc insa, ca, de pe la 7 lunite de viata, trucul meu a fost suzeta si iepurasul fin si pufos, Ica ...
    Fara cele doua trucuri nu reuseste sa doarma singur ... nu am apelat la leganat, nu am apelat la a-l lasa sa ma mangaie, atinga, joace in par etc ... pur si simplu, cum orice mama isi simte pruncul, l-am simtit si eu pe-al meu, ca singur singurel adorme bustean, fara ca eu sa fiu langa el, doar cu ajutorul suzeteti si al iepurasului pufos Ica, pe care il duce efectiv in dreptul fetei ... il tine in manute, de urechile lungi si fine si ... nani, apoi, fara indoiala ...
    Am fost norocosi !

Floricica Nou Venita elenaorian's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2011
    Postari in forum
    10
    la noi mersul la somn este o adevarata placere.fetita mea de 1 an si 5 luni este super incantata cand aude cuvintele ,,haide la somn" . ne punem in patul mare ,ne luam perinita preferata,ascultam muzica(fie la telefon,fie la televizor) si adormim.nu ne ia mult timp,sa zic 10 minute

Floricica Nou Venita linascuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2007
    Postari in forum
    50
    Va salut mamici si pitici. Noi dormim astfel: ziua dormim 2 ture papica titica si nani si 2-3 ore mami e libera sa-si caute de treaba. Seara facem baita papam o portie de titic si nani....apoi ne mai trezim la mieazul noptii si mai cerem o portie de titic si dormim pana dimineata. Asa e la noi la 9 luni. O sa vedem cand mai crestem ce program ne vom mai forma.
    Multa sanatate la toti si somnik usor va dorim.

Floricica Nou Venita kristov's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.10.2012
    Postari in forum
    10
    atat pentru mine cat si pentru fetita mea Antonia somnul este o adevarata provocare. deoarece este un copil foarte activ si jucaus somnul pentru ea este o pierdere de timp. are 6 luni si ziua doarme de cel mlut doua ori a cate jumatate de ora maxim 40 de minute si cand se trezeste este foarte odihnita, iar seara se trezeste de 3-4 ori. pentru mami nu este un impediment deoarece este invatata cu turele de noapte, seman cu tata pentru ca si el se odihneste la fel ca mine. va pupam

Floricica Nou Venita mihaela calin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2008
    Postari in forum
    54
    dupa baita de seara urmeaza titi si apoi somnicul... noi inca mai sugem la mami

Floricica Nou Venita rodicamirica's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2010
    Postari in forum
    44
    Dupa o baie calda,un masaj si o poveste!!!

Floricica Nou Venita elenanisi's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    6
    Inca de cand a fost mic piticul meu a dormit noaptea ,am avut acest noroc.....ziua ne bagam in pat ,ne jucam vreo jumatate de ora si apoi ii spun ca trebuie sa facem nani si el cumintel doarme. cand e intuneric afara atunci e noapte si trebuie sa ne culcam ....repet ca a fost si este un copil ascultator si nu a trebuit sa recurg la anumite metode pentru a-l culca.

Floricica Nou Venita lorela02's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    32
    Inainte de culcare in fiecare seara facem un dusulet dupa care ne facem cu crema de corp, de imbracam in pijama si ne bem lapticul. Apoi trecem pe la baie, ne spalam dintisorii si ne punem in patut. In intuneric mos Ene vine repede, mai ales dupa o zi epuizanta de joc.

Floricica Nou Venita pnicoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2012
    Postari in forum
    23
    Baia de seara si lapticul cald ne provoaca somnic. Mai citesc eu cateodata, ii place sa imi auda vocea.

+ Raspunde
Pagina 1 din 15
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari