Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182

CONCURS: Ce tipuri de scutece nu irita?

Odata ce ai devenit mamica, ai intrat in lumea scutecelor! Iar cand ai atatea optiuni, e greu sa faci cea mai buna alegere pentru bebelusul tau, dar cu siguranta iti cunosti scopul: sa gasesti scutecele care nu irita pielea bebelusului tau, sunt absorbante, ii lasa pielea sa respire si... nu fac o gaura in bugetul familiei.

Povesteste-ne ce tipuri de scutece alegi pentru bebelusul tau astfel incat sa tii iritatiile departe si poti castiga 2 pachete Pufies Jumbo Pack.

Perioada de participare: 6-24 aprilie 2011

Premii: 2 premii a cate 2 pachete Pufies Jumbo Pack
    1 castigator va fi desemnat luni 18 aprilie 2011, iar cel de-al doilea luni 25 aprilie 2011.

Succes!

Regulament

Mamici in lumea scutecelor
    Imagini atasate

lorito
    Guest
    Cum am 2 copii, am cumparat si tot cumpar scutece de unica folosinta.
    Raspunsul meu la intrebarea:" Ce tipuri de scutece nu irita?" este: chilotelul de bumbac, de s-ar putea de cat mai devreme, ne-ar scuti de multe batai de cap si de multe cheltuieli.
    Cum situatia aceasta ideala nu se poate intrezari inainte de a face copilul 10 luni( asa, o medie), normal ca folosim scutecele din comert.
    La primul copil am cumparat o buna perioada scutece Pampers, am folosit un singur bax de scutece Happy pentru ca le primisem. Dupa varsta de 1 an si cateva luni am inceput sa cumpar scutece Wickies, mai cumparam si Pampers.
    La fetita tot Pampers am cumparat. Am incercat si scutecele Pufies, de curiozitate si pentru ca imi placea culoarea, sunt bune, nu curge pe langa, nu miros ciudat, nu se fac cocoloase.
    Poate mi se pare mie, poate asa o fi, dar de la o vreme scutecele Wickies au inceput sa miroasa prea ciudat, ma gandesc serios sa le schimb cu o alta marca. La primul copil am ezitat foarte mult pana sa schimb marca scutecului, dar nu s-a iritat, nu nimic. Fetita nici atat:)( sau s-au iritat dar atat de rar incat am si uitat:))
    Si daca se irita, se irita in special cand e (prea )cald, cand au diaree.
    Acum ce sa zic, conteaza foarte mult ca scutecele sa fie de calitate, sa nu fie de contrabanda etc.
    Deci sper sa castig acest concurs, sa fiu intr-adevar determinata sa schimb firma scutecelor fetitei.
    Mult succes tuturor, sanatate si crestere usoara!
    Si sa vina calduraaaaa!!!!
    Modificata de lorito; 07.04.2011 la 09:52:47. Motiv: completare

Floricica Nou Venita florin22's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2011
    Postari in forum
    266
    buna ,noi folosim scutece de la pampers .am folosit un singur bax de la happy dar sincer am fost tare dezamagita de calitatea lor,tot timpu era copilul ud pe haine pentru ca se scurgea pisu pe langa ele.trebuia sa ma trezesc noaptea si sa-l schimb de haine.asa ca am renuntat la ele cu desavarsire acum folosim doar de la pampers ca sunt mai accesibile.Mult succes tuturor.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    noi folosim pampers de la nastere. in vara facem 2 ani si vrem sa scapam de ei ca suntem maricele.....dar sunt foarte multumita de ei...fetita mea nu a avut probeme cu arsurile la fundulet deloc.....poate ca o schimb eu mai des.....

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Noi am folosit tot Pampers din prima zi- nu am optat pentru altceva pentru ca ni s-au parut multumitori. Am citit insa multe despre scutecele de panza, refolosibile, si mi s-a parut interesanta ideea. Sunt insa prea comoda pentru a renunta la cele de unica folosinta- asa ca daca alta marca, asemanatoare ca pret si calitate cu ceea ce folosesc deja, ma convinge, eu cred ca o voi incerca si pe viitor. Este important pentru mine sa fie moi si elastice, sa nu irite funduletul bebelusului, sa nu miroasa pregnant a chimicale si sa retina lichidul in interior. Cum ne asteapta o noua runda de scuteceala :) (si nu am scapat inca de prima)- suntem deschisi la a explora variante!

Floricica Nou Venita ancuta_b's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2011
    Postari in forum
    137
    chiar astazi am inceput sa folosim scutecelul din bumbac! ca sa-l vedeti pun si o poza:

insa pana acum am folosit de la pampers!

mamalee
    Guest
    da, foarte interesant subiectul. noi ne-am iritat de la marca Pampers, am incercat o marca de scutece Real, din hypermarket Real, astea au disparut, am trecut pe Baby Love din DM- Real, am folosit si Puffies, au fost bune insa ne-am oprit la Happy de care sunt foarte multumita pt ca datorita lor am scapat de iritatii, fara cremele care nu mai faceau fatza. Am mai folosit la fete si Clever(ok dar groase) si Wickies(groaznice) si chiar 2 baxuri de scutece 1 din Carrefour(execrabile). ce am mai folosit? hmm...sunt unele turcesti Bebem si Molfix, ok, daca n-ai alta varianta mai buna. Verdictul meu: Happy. Dar cred ca fiecare copil are diferite sensibilitati, acum nu ramane decat sa le luati pe toate la rand cum am facut eu:))))
    si eu vreau sa scap de pampers cat mai repede pentru ca:
    1.as vrea sa faca la wc mai repede fara sa fie nevoie de prezenta mea!!:))
    2.pt ca e singurul din casa care foloseste pampers si vreau sa fie si el in rand cu lumea:))
    3.banii nu sunt deloc o problema...ce as putea sa-mi iau eu de 50 ron cat e un bax? oricum si-i plateste din alocatia lui:))
    4.pt ca nu vreau sa fie dependent de pipi si kk in pampers
    5. pt ca pampersii sunt pt sugari nu pt barbati:)) cum am eu pretentia la rafa:))))

incep sa-mi faca cu ochiul pampersii astia refolosibili, de bumbac...se prea poate ca astia de unica folosinta sa aiba azbest si toate minunile in ei. ce marca de SCUTECE REFOLOSIBILE utilizati si de care sunteti multumite?
    multumesc.
    Modificata de mamalee; 06.04.2011 la 17:09:54.

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    de cand s-a nascut fetita mea am folosit de la Pampers si sunt multumita , alta gama de pampers nu am avut ocazia sa folosesc , nu stiam ca exista pampersi care pot fi refolositi poate dupa 1 an am sa incerc ,daca gasesc .Bafta tuturor

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Folosim scutecele Pampers..dar suntem deschisi si la alte marci (de ce nu si Pufies?)..cred ca din obisnuinta si mai ales din lipsa banilor am folosit doar Pampers.Ocazional am folosit Happy si un singur bax de Libero primit cadou de aici de pe forum de la o mamica.
    Avand probleme cu fetita cea mare inca folosim scutece..speram ca in vara sa scapam definitiv de ele pentru ambii copii.
    Folosesc acelasi numar pentru ambii copii.Nu ne permitem sa cumparam .Doar gardinita folosesc numarul care ar trebui.
    Le-am testat si le-am ales sa fie fine..sa absoarba bine si nu in ultimul rand sa fie foarte bine facut acolo in zona elasticului.
    Modificata de dami28elena11; 06.04.2011 la 16:42:18.

sunshine
    Guest
    Am folosit pampers f rar.In spital au primit fetele Hugies si am fost f multumita de ele.Sunt ceva mai scumpe dar cat au fost mici ,pana la un an au fost f bune pt ca intr-adevar abosorb destul de bine,au forma perfecta pt corpul bebelusului.Insa cand au inceput sa mearga si scutecele trebuiau schimbate mai des am renuntat la hugies si am cumparat scutece ieftine fara nici o marca care ca si celelalte le aruncam dupa 2-3 ore(erau pline indiferent de marca) si mi s-a parut inutil sa arunc banii pe geam degeaba.
    Am folosit si Happy si am fost multumita de ele.
    Cred ca orice scutec care este folosit mai mult decat e necesar(ma refer la faptul ca e pre aplin si e neschimabat) irita.
    Unii copii au pielea f sensibila si cam orice scutec ii irita.
    Am folosit creme cand erau f mici si nu am avut probleme cu scutecele.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Noi am folosit doar scutece de la Pampers,le-am folosit cu succes pana acum...sincer am fost tentata sa cumpar Pufies,dar mi-a fost teama sa nu o irite,tin minte ca nepotica mea,sa iritat destul de urat cand a vrut sa incerce si alta marca de scutece in afara de Pampers si cu teama de a nu ajunge la un astfel de episod am continuat tot cu scutecele care le folosim...
    PS:de ziua mea se desemneaza primul castigator...Sper sa castig acest concurs si cu aceasta ocazie sa descoperim calitatea lor...
    Modificata de denyy10; 08.04.2011 la 08:59:09.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari