Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ramytza's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.10.2009
    Postari in forum
    13
    buna.Baietelul meu de 3 luni are cojite pe caput si il tot dau cu ulei de corp inainte de baita cu o jumate de ora si apoi i le iau usor cu un pieptanel des.Inca mai avem si sunt destul de groase.Nu stiu ce alte metode sa folosesc.Parut nu mai prea avem ca ne-a cazut in zona cu acele cojite.Ce metode ati folosit ?

Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    eu,cat timp David a fost bebelus,in apa ii puneam un ou crud batut,care face spuma,si foloseam si sapunel in acelasi timp.ii face pielea bebelusului foarte fina si il scapa si de cojite,garantat.David niciodata nu mi-a facut asa ceva,pentru ca inca de cand l-am adus acasa,pana acum vreo 5 luni,sa zic,l-am spalat pe corp cu ou.dar eu folosesc uleiul pentru hidratarea pielii,dupa baita,nu inainte cum faci tu.asa cred ca ar fi mai bine.ca daca ii dai inainte,ce rost mai are daca tot il speli,ca ii iei tot uleiasul de pe corp,si in plus nu mai are acelasi miros frumos,daca tu il iei prin spalare.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    ramytza si Edi mi-a facut cojite pe cap si asta din cauza ca l-am spalat cu sampon (pentru bebei bineinteles) Iti recomand sa folosesti sapun (eu folosesc de la nivea) si sa fac in continuare asa cum faci sa ii dai cu ulei cu 30-45 de minute inainte de baita apoi sa il speli bine si poti sa cureti zona capului cu cojitele cu un prosopel ud.
    Si mie mi s-a spus clar ca uleiul de bebe se da inainte de baita pt hidratare (aici ma refer la corp) pentru ca pielea lor are nevoie sa respire. Dupa baia poti folosi o crema de corp insa nu este recomandat uleiul dupa baita.
    Ca si crema eu am folosit Cold Creme de la Avene. Este scumpa intr-adevar insa avand in vedere ca bebeii sunt mici iti va ajunge cateva luni bune ca e suprafata de acoperit mica :)

Floricica Nou Venita ramytza's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.10.2009
    Postari in forum
    13
    Multumesc mult pentru sfaturi.:)

Floricica Nou Venita simonalupoaiei's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.02.2010
    Postari in forum
    5
    Eu de cand am nascut-o pe ema am dat-o pe capusor cu ulei de bebe,dar dupa ce ii faceam baita. In primele 3 luni am dat-o seara de seara(ca asa ii faceam baita si asa i-o fac si acum)cu mai multisor ulei ca sa se poata inmuia bine pielicica capului si apoi o pieptanam cu un pieptans des,dar o pieptanam in sens invers cresterii parului. La inceput am luat si eu ceva cojita de pe capusor si mi-a si plans un pic ca o ustura pe mititica,dar dupa 3 zile nu mai avea nimic. Acum are aproape 7 luni si tot asa o pieptan si pielicica e curata. Deci baita+ulei mai din abundenta pe capusor+3 minute pauza+pieptant in sens invers cresterii firelor de par cu un pieptanas des pt. Copii. (daca repeti seara de seara scapi de problemuta si tu si bebelasul). Bafta!

Floricica Nou Venita lusi79's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2009
    Postari in forum
    27
    Baietelul meu de aproape 5 luni a scapat complet de cojite dupa ce am inceput sa-i pun lotiune de bebe in cap o data pe zi sau la doua zile. Pana atunci aplicasem metoda cu ulei de masline, adica ii dadeam cu ulei de masline cu 30-40 min inainte de baita, dupa care in timpul baitei il spalam si cu o periuta speciala pt asta, insa cum am zis, numai dupa ce am inceput sa-i dau cu lotiune de bebe in cap, a scapat de ele complet.

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Cu 15 minute inainte de baie dai bb cu ulei pe cap ca sa se inmoaie pielicica respectica. Cand ii speli capul masezi usor zona respectiva ca sa se ia. Nu forta pentru ca este dureros pt bb. Cu timpul o sa se ia. Rabdare!

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Putei intreba si medicul pediatru. Sa vedeti ce va recomanda.

Floricica Avansata sosoalex's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2011
    Postari in forum
    1.358
    Si fetita mea a avut coji multe si am incercat si cu ulei dar nu s-au dus asa ca am intrebat pediatra si mi-a dat o crema preparata la farmacie o sg data am dat-o si s-au dus imediat continea vaselina si nu mai stiu ce

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de izabellab Vezi mesajul
    Cu 15 minute inainte de baie dai bb cu ulei pe cap ca sa se inmoaie pielicica respectica. Cand ii speli capul masezi usor zona respectiva ca sa se ia. Nu forta pentru ca este dureros pt bb. Cu timpul o sa se ia. Rabdare!
    Tind sa cred totusi ca din 2010 de cand a scris mesajul, a scapat de cojitele din cap, si nici bebe nu mai e chiar bebe, nu?

Floricica Nou Venita ana05's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2012
    Postari in forum
    45
    la fel am patit si eu, to la 3 luni a facut dany al meu cojite si groase, eu i-am dat cu o crema pe care mi-a dato dr sa o cumpar, n-am dat decat 3 lei pe ea, dar cojitele au cazut in 3 zile. eu zic sa ceri de la dr tau reteta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari