Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cine foloseste Zymaflour?

Am vazut ca sunt foarte multe controverse legate de administrarea de Zymaflour copiilor. Printre parerile contra am vazut ca se spune ca o data inceputa dministrarea de Zymaflour trebuie tinuta continuu pana la nu stiu ce varsta, pentru ca daca se intrerupe poate provoca o carenta mare de fluor in organism ceea ce ar duce la aparitia foarte multor carii, de asemenea ca nici pentru organsim nu ar fi tocmai ok, avand o influenta negativa asupra sistemului nervos.

In plus, am inteles de asemenea, ca Zymaflourul nu trebuie asocitat cu pasta de dinti care contine fluor pentru ca deja va fi prea mult.

Nu am apucat inca sa ii cer parerea nici pediatrei nici medicului stomatolog insa am sa o fac cat de cuand. As vrea sa vad care este si parerea voastra vis-a-vis de administarea de Zymaflour copiilor.

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Gabi eu ii dau la fetita Zymaflour ,dupa o schema scrisa de dr stomatolog.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Si eu i-am dat copilului Zymafluor, pana la varsta de 2 ani, la prescriptia pediatrei. Apoi am intrerupt brusc, fiindca am plecat din Ro. Contrar celor scrise anterior, la 11 ani cati are copilul acum, nu stie ce e aceea carie. E adevarat ca-si ingrijeste dantura si mergem periodic la control si la cleaning.

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Eu nu-i dau...mi-a zis pediatra si medicul stomatolog ca ei nu-mi recomanda...periodic trebuiesc facute analize pentru a se vedea nivelul fluorului din organism pentru a nu fi prea mic sau prea mare(periodic adica de 3 4 ori pe an) si ca s-ar fi dovedit acum cativa ani ca ar afecta inima. Si e adevarat...administrarea se face IN FIECARE ZI pana la 7 ani si ca e posibil sa se umple de carii daca se uita chiar si o zi administrarea lui. Asta mi-au zis doctorii...nu am mai studiat apoi problema si nici nu am mai cerut alte pareri.
    Eu am ales sa nu-i dau, prefer sa i ingrijesc bine dantura decat sa dau in altceva de la atat fluor. Acum nu e o regula generala, dupa cum a zis o mamica mai sus care a intrerupt la 2 ani si copilul nu are carii...eu cred ca ingrijirea lor corecta si alimentatia e totul.

oanachampion
    Guest
    Gabi, cred ca, daca "materialul" e bun, nu-i trebuie copilului Zymafluor... Daca nu, degeaba ii dai, si am simtit asta pe pielea proprie: mama mi-a dat Zymafluor toata copilaria, iar la 21 de ani a trebuit sa-mi inlocuiesc TOTI dintii (si de sus, si de jos) cu lucrari...

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    la fel si eu am fost circumspecta in ceea ce priveste Zymafluor , insa gabriel are o mare lipsa de flour si minerale care s-a lasat cu niste pete, care ulterior au mancat din smaltul dintilor erau maronii. le-am reparat si acum luam si Zymafluor si ii dau si alexiei, deoarece se pare ca se poate sa aiba si ea carenta asta. dr stomatoog mi-a zis ca e posibil ca fie din cauza unui tratament cu antibitice fie facut de mine in sarcina fie de copil in jurul varstei de 1 an , lucru care s-a intamplat, la 1 an fiind internat de 2 ori cate 5 zile timp in care a primit vreo 4 tirpuri de antibiotic

Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Si eu cred ca si oana ca e o treaba care tine de "material" - genetic adaug eu. Adica cred ca se mosteneste (evident ca nu in proportie fixa, totul este relativ!). Aveam in facultate un coleg care nu avea nici o plomba in gura si l-am intrebat daca face ceva special, tratamente, regim alimentar... nu, minca industrial (avea doi metri si 120kg) si nu se spala pe dinti cu ceva anume...

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Am intrebat-o si eu pe stomatoloaga mea daca ea da copiilor ei fluor si mi-a zis ca nu, din acelasi motiv, nu e bine sa uiti nici macar o doza zilnica si i s-a parut imposibil... mai pleaca copilul intr-o excursie, mai ramane la bunici, e foarte usor sa uiti. Nici eu nu le dau alor mei.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari