Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bebetino's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.07.2013
    Postari in forum
    1

Ce scutece folositi ?

Am incercat pana acum cred toate tipurile de pampers de pe piata , mai putin Libero. Acum am trecut de la pampers la pufies . Voua cum vi se pare pufies-ul ? eu momentan am fost placut impresionata - sunt mult mai subtiri si absorb f bine ...

mamidefundite
    Guest
    Pufies nu mi-au placut si nu imi plac absolut deloc. Folosesc Nappies (de obicei dau comanda pe organicbaby) sau Huggies si cateodata Toujours. Astea mi se par mai ok. Apoi nu stiu cate mamici isi permit sa aiba scutece lavabile, bio as zice, si sa curete pampersi. E o chestiune de timp si goana asta dupa el ne da multe batai de cap, eu n-as fi in stare si nici n-as vrea sa fac asta oricat de sanatos ar fi. E enervant gelul ala de la pampers si de multe ori e suficient sa citesti ambalajul (pe care, din pacate, nu exista mai multe info) dar te crucesti cand auzi ce contin pampersii cu gelul ala. Sia-poi ce alta alternativa avem in afara celor lavabile, care necesita timp? Sunt si altele mai "sanatoase" as zice, de ex Nappies sunt destul de bio dar ca sa fie bio in totalitate cale lunga... Apropo, eu nu le vad rostul la Pufies Fashion. Umbla copilul in pampers pe strada ca sa aiba unul in trend, la moda? Decat sa dau banii pe astia si sa il poarte cateva ore mai bine ii iau ceva ce il ajuta, ceva ce ii trebuie.

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Depinde cat esti dispusa sa dai pe ele. Am gasit la un moment dat Bebelino - erau mai ieftine de la Penny sau babylove de la DM. Ambele sunt OK si sunt mai ieftine.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Si eu am incercat o mare varietate de scutecele de unica folosinta si acum m-am oprit la Tojours de la lidl. Sunt excelenti! Chiar mai buni decat pampers. Absorb impecabil, cum ii pui, asa stau, asa ii gasesti si dimineata, nu iese nimic din ei, nu irita funduletul, sunt destul de ampli, incat sa incapa in ei orice fundulet, oricat de bombat. Mai sunt si cei de la carrefour, carrefour baby, care iarasi sunt foarte buni, dar sunt cam in genul pampers (defapta sunt copia fidela a acestora!!!!) si trebuie sa iei exact numarul pe care il foloseai la pampers (au inclusiv nr 6, numai ca noi nu am gasit, astia sunt mai rari!!). Ambele tipuri de scutece sunt subtiri, practice, se muleaza perfect pe copil (mai bine decat pampersul clasic - active baby), absorb excelent, nu lasa lichidul sa iasa, carrefour baby mentine si mai uscat funduletul chiar, nu ramane nici o pelicula umeda la suprafata si materialul din interior ramane exact la locul lui, nu exista cazuri de aglomerari incomode, in urma colectarii de urina.. Ambele au pachete de 40 bucati la 40 lei (super!), iar carrefour baby are si pachet de 12 bucati la 13 lei (ambele, pt numarul 5 - junior).

Floricica Nou Venita AlexandraL's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2013
    Postari in forum
    27
    La Timi, am folosit o mare perioada Pampers normale, dupa care am trecut la Pampers Premium. De care am fost suuuuuuper incantata! Absorb f, f bine!
    Ei, bine, la Mary am folosit tot Premium si am decis sa incerc si Pufies. Absorb bine, sunt subtiri, f bune dar sunt de acord cu postul lui @mamidefundite .
    Bebe nu merge in scutece pe strada, ca sa fie in pas cu moda :P
    Deci eu raman tot la Pamp. Premium. ^_^

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    In primele luni din viata puiului am folosit Pampers Premium Care, care mi s-au parut foarte bune si care imi satisfaceau toate cerintele vis-a-vis de igiena copilului. Dar, incepand cu nr. 3, scutecele incep sa arate de parca ar mai fi fost folosite inainte, au o culoare violacee si par a fi facute din hartie....

Am incercat si Pampers Active Baby - nu stiu cum, dar se simt in interior bilute ca de silica gel, cand se umplu de pisu fac cocoloase si ii atarna la fund de parca ar fi in permanenta cu cacuta...se departeaza de incheietura piciorului si pipi se scurge pe picior, iar cand era micut, ii iesea prin talie. Un alt minus...mirosul de pipi...se simte, in ciuda asa zisei lotiuni cu aloe vera, care imi intoarce stomacul pe dos.

Am zis sa vedem si Huggies...nu am nimic de zis la capitolul absorbtie...Singurul minus este legat de forma...par foarte grosi...si nu-mi mai place ca portiunea absorbanta este dispusa in scutec sub forma unui tampon care atunci cand se imbiba, arata ca si cum copilul ar purta o caramida in chiloti!!!

Ramanem fideli Libero!!! Se muleaza perfect pe curuleana, se imbiba uniform, chiar si cand sunt plini nu se supradimensioneaza, nu lasa nici urma de umezeala pe piele, nu lasa iz de pipi, are un super elastic in talie care nu face "burta" si unde il pui, acolo ramane - la Pampers, invariabil, ajunge sub buric...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari