Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Rkandreea's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    3

Cat ml de lapte ii dam unui bebelus de 4 saptamani ?

Sunt foarte nelamurita si ingrijorata, astept cu nerabdare parerile voastre! Am un baietel de 4 saptamani si bea 650-670ml.in 24 de ore! Manca cam de 12 ori in 24 de ore iar cand trageam linia 645 ml. sau 670 ml. imi iesea- m-am ingrijorat deoarece mi s-a spus ca 600 ml.ar trebuie sa manance. Am inceput sa-i fac program din 4 in 4 ore 120 ml.ca sa iasa 600, sunt perioade cand ii ajunge si doarme 3-4 ore se trezeste, mai trag de timp,ii mai dau un pic de ceai, dar sunt cazuri cand imi plange 1 ora sau mai mult de foame , mai ales seara si atunci ii mai dau 30 -60 ml. cat ii trebuie si atunci e liniste si somn !
    Nelamurirea si ingrijorarea m mea este daca baietelul meu mananca prea mult, daca da ce este de facut?

Floricica Avansata andragrig's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2011
    Postari in forum
    1.597
    Draga mamico in primul rand trebuie sa-i faci un program bebelusului de lapte si somn care trebuie musai respectat,sa pape de 12 ori in 24 ore e prea mult,el trebuie sa aibe 6 sau maxim 7 mese (incluzand si noaptea daca nu doarme),interval intre mese poate sa varieze de la 2-2 ore jumate la 4 ore.Lapticul i-l dai in functie de cum papa,de cat de maricel a fost la nastere,cat de mancacios e,etc. Spre exemplu eu bebitzului meu la 4 sapt ii dadeam cam 90-100 ml maxim la un interval de 3 ore,el avand la nastere 3,400 gr,alti bebici care s-au nascut de 4,200 sau 4,500 papau cam 120-130 ml.Iti dai seama daca bebe a papat suficient in functie de intervalul dintre mese,daca dupa ce a papat la ora iar ii e foame inseamna ca nu a fost suficient,daca nu si urmatoarea masa e la 3 aprox inseamna ca papa a fost suficienta,iar daca dupa ce a papat da afara se poate sa fie prea mult.Nu e o regula de cat ar trebuie sa manance un bebelus,fiecare are propriul ritm de crestere.Multa bafta!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Alaptezi la san? Te mulgi si ii dai cu biberonul?
    Sau este vorba de lapte praf?

Pentru laptele matern, mesele se dau la cerere. 12 pe zi este un numar normal la varsta asta. Cantitatea e ok si ea, dar 800 ml ar fi media.
    Iar la o masa la varsta asta nu se recomanda sa depasesti 90 ml ca sa nu ii maresti stomacul.
    Modificata de ankag; 31.01.2013 la 14:56:48.

Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    3
    Este vorba de lapte praf.Va multumesc pentru raspunsurile date , sper sa reusim cu programul cum am stabilit din 4 in 4 ore.
    Sa aveti o zi frumoasa! :*

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Esti sigura ca ii faci conform prospectului lapticul? Ce tip de lapte folosesti? Poate nu este suficient de satios,incearca sa-i dai cam o data la 2 ore sa-i faci un program...si lasa-l sa pape cat doreste nu exista o cantitate ideala important este ca el sa fie satul,el singur va refuza cand nu mai doreste...fa-i mai mult o data si vezi cat bea din bibi...lasa-l pana nu mai vrea el...asa afli cam cat are el nevoie...o data cu cresterea sa trebuie sa modifici si cantitatea de laptic...

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    La biberon copiii se pot usor suprahrani, pentru ca laptele curge continuu, nu e ca la san. Din cauza asta multi copii hraniti cu lapte praf ajung sa manance cantitati f mari de lapte la o singura masa si sa aibe putine mese, 3-4 mese pe 24 de ore, maxim 5, si asta inainte de inceperea diversificarii.

Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    3
    Da , ii fac lapticul conform prospectului, laptale praf pe care il folosesc este NAn1, si sincer sunt multumita de el , insa intradevar nu stiu daca este destul de satios. Mda , am vazut pe prospect ca la 1 - 2 sapt. mananca X cantitate , la 2 - 3 mai mult si toto asa , numai ca bebele meu mananca un pic mai mult . Acum ar trebui sa bea dupa prospect 600 ml.in 24 ore , al meu bebe mananca cam 650-700 ml . Iti multumesc foarte mult pentru raspunsul acordat si m-am linistit un pic . :)
    O seara placuta ! :*

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari