Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 13
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182

Idee Cat de des ar trebui sa schimbam scutecele?

In functie de varsta copilului tau, de starea de sanatate si de cat este de activ micutul, scutecele trebuie schimbate mai des sau mai rar.

De scutecul curat care ii imbraca funduletul depinde starea de bine a copilului tau, asa ca schimbarea scutecului devine o activitate importanta ce trebuie facuta cu regularitate si dupa un program respectat cu sfintenie.

Asadar, in urmatoarele doua saptamani asteptam raspunsurile voastre la intrebarea: cat de des ar trebui sa schimbam scutecele si cat de des ii schimbati voi pe micutii vostri?

Premii

2 premii constand fiecare in: un pachet de scutece Pufies Jumbo Pack, un pachet de servetele umede pentru bebelusi Pufies si o paturica Pufies.

Desemnarea castigatorilor

- castigator 1 – 24 octombrie 2011 - arysha;
    - castigator 2 – 31 octombrie 2011.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Tinand cont de faptul ca Antonia are doar 10luni si nu e exagerat de activa,ii schimb pampersul doar cand mi se pare mie ca e plin.Mai exact o pipai si asa imi dau seama.Nu imi plac bebelusii care au pampersul atarnat de la atata pipi,desi spre rusinea mea am patit si noi de cateva ori cand a fost prea obosita sa o mai schimb si de frica sa nu o trezesc am lasat-o asa,dar cand se trezea sa pape o schimbam neaparat.In general noaptea eu nu o schimb pt ca am observat ca nu prea face pipi,desi au fost si exceptii cand dimineata era pampersul full.Cand era ea micutza o infasa mama soacra si noaptea daca o desfaseam nu mai stiam sa o fac la loc si o data a facut saracutza treaba mare si eu nu mi-am dat seama,dimineata cand am observat imi era asa mila de ea ca imi venea sa plang.Asa e cand esti mamica pentru prima oara,mai faci si greseli.Ideea e sa nu te zgarcesti si sa lasi bebelusul neschimbat ca se poate opari si dai dupa de alte beleli.

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    Scutecul il schimb normal atunci cand este plin uneori de ori 5 pe zi alteori de 3 ori , depinde de cat de mult lichid bea , nu am un numar fix de scutece alocate pe zi , in zilele cand are probleme cu stomacelul ajung chiar si la 10 pe zi .

mada_lyna
    Guest
    in primul rand ii schimb scutecul cam cand se umple. sau daca stiu eu ca a stat ceva ore cu el la funduletz,caci parca nu e igienic. apoi,il schimbam cand facea kk (acum e baiat mare si face la olitza,si a inceput sa ceara si pt pipilica). i-l mai schimb obligatoriu seara dupa baita,fara sa conteze cum arata scutecul inainte de baita,si de obicei dupa somnul de la prinz. obligatoriu, inainte de schimbat,il spal cu apa si gelul lui de dus ,nu prea folosesc servetele umede decat in deplasare. si procedand astfel nu am avut probleme de genul eritemului fesier (cu exceptia datilor cand a fost bolnav- la primul dinte cu scaune muuuulte apoase ,la gastroenterite ).

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    AR trebui schimbat ori de cate ori este necesar (dupa fiecare treaba mare si la cativa pipi ) eu il schimb cam de 5-6 ori pe zi. Cand are scaun, urgent schimbat si la pipi, las sa se stranga cativa, 2-3 (suna aiurea, dar cum sa am exprim ca sa se inteleaga? )
    Noaptea nu il schimb pt ca doarme neintors de la max 22 pana la 9-9.30! noroc ca face doar pipi ...

Floricica Nou Venita copilbun's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2008
    Postari in forum
    10
    Scutecul il schimb de cate ori este nevoie

Floricica Nou Venita jesse's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.10.2011
    Postari in forum
    125
    deocamdata cat timp e la spital vineri asta ma duc sa-l iau,dar asistentele de acolo il schimba pe baietelul meu de 8 ori pe zi dupa fiecare masa si tot ele mi-au sa-l schimb tot la fel sau ori de cate ori se murdareste.Eu aleg tot varianta dupa fiecare masa sau cel putin 3-4 ori pe zi findca se pot schimba la 5-7 ore asta e raspunsul daca e corect voi sa-mi spuneti

Floricica Nou Venita titica's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    28
    Cand era mic pe baietelul meu il schimbam cam la 3 ore sau dupa ce facea treaba mare,noaptea nu il schimbam,decat spre dimineata pe la 5-6 inainte sa-i dau sa pape laptic.Acum ca e mai mare il schimb cand vad ca incepe sa fie scutecul mai plin sau face treaba mare.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Eu pe Darius il schimb la fiecare alaptat sau cand simt ca nu se mai simte bine in 'punguta' pampers. Ii aseman starea cu propria mea stare, atunci cand am un tampon plin si daca stiu ca mie nu imi place, inseamna ca nici el nu suporta situatia. Asa ca o remediez..

Floricica Nou Venita andromeda1975's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2009
    Postari in forum
    20
    Scutecul il schimbam ori de cate ori este nevoie,depinde de zi!

Floricica Nou Venita drosuramona's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2009
    Postari in forum
    2
    Eu il schimb pe Antoni atunci cand vad ca incepe sa se umple si cand face treaba mare obligatoriu. In medie folosesc cam 4 scutece maxim 5 pe zi.

+ Raspunde
Pagina 1 din 13
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari