Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161

Carte pentru mamici incepatoare

Discutand cu mamicile pe marginea unei alte postari privind diversificarea am constatat ca volumul dupa care m-am ghidat eu inca de la nasterea Mariei este destul de greu de gasit deoarece e o editie veche, aparuta la Editura Medicala in 1984. Cautand sa vad daca exista vreun anticariat online care o vinde, am descoperit cartea in format electronic (nu este un ebook, este o scanare, dar e la fel de utila) si va pun la dispozitie cu placere link-ul. Exceptand cateva chestii care nu mai sunt de actualitate (desi va garantez ca in anumite zone in mediul rural inca se mai foloseste laptele de vaca preparat in loc de lapte praf), cartea constituie un bun punct de plecare si da de multe ori raspunsuriu la intrebarile pe care ni le punem in legatura cu dezvoltarea copilului.
    Mama Si Copilul-emil Si Herta Capraru-editura Medicala 1984

Floricica Avansata andragrig's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2011
    Postari in forum
    1.597
    Esti foarte draguta Snowdance,e un gest de apreciat! Eu am cautat-o in toate librariile cunoscute din cartier si online si nu am gasit-o,iar pe scribd nu am putut sa o descarc ca nu aveam cont pe fb si pe scribd am incercat sa-mi fac si nu a mers,nu stiu de ce asa ca intr-un final am reusit sa o descarc printr-un torrent in format pdf. Da intr-adevar se mai foloseste si laptele de vaca in unele zone rurale,oricum contine foarte multe informatii atat despre diversificare cat si despre dezvoltarea bebelusului foarte foarte utile,am aplicat multe sfaturi de acolo si mi-au fost de ajutor,asa ca s-o folositi si s-o cititi cu incredere tinere mamici!

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    eu mi-am crescut copilul singura, nu am avut langa mine nici mama, nici soacra, nici sora, absolut pe nimeni si cartea asta m-a ajutat enorm in momentele de indoiala. inclusiv cand eram in pana de idei de ce sa mai gatesc pentru cea mica fiindca pana si retete are :)) ma bucur ca am reusit sa o gasesc si sa o dau mai departe, mai ales ca urmareste evolutia copilului pe etape, pana aproape de adolescenta.

mada_lyna
    Guest
    cartea asta (Mama si copilul) se gaseste in librarii dar revizuita si aparuta iar in 2009. eu am primit=o cadou de ziua mea cand eram gravida cu Robi si mi-a fost cel mai aproape medic, prieten si educator in calitatea de proaspata mamica.
    am vazut-o si la carrefour(parca, sau oricum,un hipermarket) acum vreo 2 luni cred.
    si asa e, este fff utila.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Multumim, Mada_lyna! :) Ma bucur mult sa aud ca mai exista!

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Si eu o am, in editia veche, de la mama mea care a pastrat-o cu sfintenie:) Intr-adevar e o carte foarte buna, o recomand cu drag tuturor.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Mie cartea asta nu mi-a prea placut. Mi se pare un pic cam antialaptare.
    Noile recomandari OMS sunt ca sa alaptam pana la 2 ani sau mai mult daca se poate. Diversificarea vine sa completeze laptele, nu sa inlocuiasca mesele de lapte.
    In rest bate apa-n piua cu niste chestii de igiena exagerate, explica pagini bune cum sa faci baie copilului...
    Sunt mai multe chestii mai de moda veche, cel putin dupa parerea mea.
    Mie mi se pare normal sa fim mai lejeri, nu sa sterilizam totul, sa facem baie cu copilul, sa dormim impreuna, daca asta ne dorim.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    ankag, nu este antialaptare. este doar obiectiva pentru vremurile in care a fost scrisa... din pacate, atunci femeile se duceau la munca devreme, chiar daca aveau copil mic... eu am crescut la tara, cu tata medic si mama asistenta de obstetrica, stiu cum era si cat de greu cresteau copiii... cat de groaznic era cu laptele praf...cum faceau femeile lapte cu apa si zahar pentru bebelusi... au fost vremuri grele pe atunci... cat despre igiena... :) si eu am dormit cu copilul, si eu am facut baie cu a mea si nu am luat cartea litera de lege. dar exista (si cunosc) persoane atat de iresponsabile incat sa faca baie cu copilul avand diferite afectiuni (nu intru in detalii, ca poti deduce) sau sa doarma langa copil si sa nu se spele... nu toate femeile sunt educate cum ar trebui sa fie si nu toate respecta regulile minime de igiena. medicii care sunt stricti o fac nu pentru ca cineva va respecta ceea ce spun in totalitate, ci pe principiul ca daca ceri mult vei obtine mai mult decat daca ceri putin... :)

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Sunt de acord cu tine in cea mai mare masura.
    Dar de pe la 9 luni nu mai vorbeste deja de alaptare, mai degraba de lapte in sticla, deci eu zic antialaptare. Chiar daca incepem serviciul putem alapta in continuare, chiar daca stam plecate 10 ore. Nu alaptam alea 10 ore, dar lactatia se regleaza. Si in weekend iar putem alapta si ziua si noaptea. Asta s-ar fi putut si in vremurile alea... Dar multe femei au inca impresia ca ori ii dai tot timpul ori daca nu, nu-i mai dai deloc. Acum sunt multe femei care stau acasa 1-2 ani cu copilul, si de la 6 luni cel tarziu incep sa scada alaptarile ca sa dea solide, ca si cum de fapt si-ar dori sa intarce copilul. Eu cred ca aceasta carte ar putea fi imbunatatita cu niste cunostinte noi privind alaptarea, in rest e un ghid destul de bun.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    anka, ai dreptate in ceea ce priveste alaptatul. am vazut si aici mame care in momentul diversificarii nu mai alapteaza la cerere, desi cele doua chestii nu au nimic de a face una cu alta. eu m-am intors la munca (din somaj, pentru ca aici ai concediu de ingrijire doar 120 de zile) cand Maria avea 1 an, dar am alaptat pana la 2 ani si 2 luni, fara probleme, alaptam inainte sa plec, dimineata, si dupa aia cand ma intorceam, la 4-5, de cate ori vroia. stii ca sunt PRO alaptat :) a mea nu a mancat lapte praf niciodata, am trecut de la cel matern la cel de vaca integral bio direct. si multumesc lui Dumneze, a crescut excelent, are un sistem imunitar foarte bun si mananca de toate, chiar daca si eu am fost sfatuita sa nu o mai alaptez ca va refuza mancarea sau ca nu o voi mai putea intarca daca e asa mare. la fel cum mi s-a spus sa nu dorm cu ea fiindca nu se va dezobisnui, la fel cum mi s-a zis sa nu o iau in brate ca va deveni dependenta de asta... :) nu s-a intamplat niciuna dintre cele de mai sus. la 2 ani copilul intelege atat de multe, incat a fost necesar doar sa ii explic de ce nu se mai poate. la fel cum am invatat-o in 2 zile sa foloseasca olita/ wc-ul, fara sa aiba macar accidente de noapte. eu zic ca exista un timp pentru toate si ca trebuie sa ne adaptam dezvoltarii psihice a copilului, sa-i dam timpul necesar pentru a le face pe toate si a le intelege pe toate. nu zic ca am facut perfect ceva sau ca am crescut-o dupa carti, dar chiar daca m-am lovit de probleme nu am intrat in panica, ci am facut exact ce instinctul matern mi-a spus sa fac... ma bucur ca l-am ascultat :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari