Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

Capul bebelui este aplatizat

Mamici fetita mea are capul un pic turtit in partea dreapta.si-a format o pozitie de somn numai pe partea dreapta si cred ca din cauza asta are asa.oare sa fie o problema?tot incerc sa o fac sa doarma si pe partea stanga dar nu prea vrea.fetita are 4 luni jumatate.sa ma adresez unui medic sau se remediaza problema in timp?

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    din cate stiu eu(ce mi-au spus in maternitate) trebuie pus copilul sa doarma pe ambele parti. mai incearca sa o pui si pe stanga, asa zic eu ca o sa-si revina pt ca ei inca au caputul moale. oricum intreaba si un medic dar nu vad ce ar putea sa-i faca. eu pe al meu tot timpul dupa ce ii dau sa pape ii schimb partea pe care doarme si bag intre doua prosoape sa nu se poata intoarce, bine are numai 1 luna jumate si nu se misca ca si un copil de 4 luni...dar incearca

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    si fetita mea tot doar pe o parte dormea de la 3-4 luni cand se putea misca. acum are capul putin turtit intr-o parte dar nu se observa. pentru linistea ta poti sa intrebi si un medic dar eu zic ca nu e cazul.

miki00
    Guest
    Si fetita mea cea mare a avut capul putin turtit pe stanga. Dilia de maica-sa(adica eu) a dus-o la fizioterapie , cu trimitere de la pediatru , cand avea vreo 8 luni.Am facut vreo 10 sedinte si s-a ameliorat putin situatia( ii facea un soi de masaj usor ) Acum . la aproape 5 ani nu se observa nimic. Oricum i-a crescut si parul.

Eu cred ca nu trebuie sa te ingrijorezi foarte tare. Daca crezi ca te va liniscti cumva, vorbeste si cu pediatrul si daca e cazul, roaga-l sa -ti arate cum sa-i faci masaj.

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    am vb cu pediatru si a zis ca pana la un an se va rezolva de la sine mai ales ca ea are inca fontanela deschisa destul de mult.a avut-o mare de la nastere.sper sa nu fie nimic.vom vedea la controlul de la 6 luni cum stam

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    m-am uitat azi in cartea "mama si copilul" si acolo scria ca pana la 6 luni capul inca se modeleaza si se formeaza, deci nu cred ca are rost sa-ti faci griji

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    asa este...deocamdata nu imi fac griji...o sa fie bine...ma incurajez singura...asa este la primul bebe:)

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Miha,am un nepotel cu aceasi problema,acum are 4 ani si tot asa aplatizat il are desii de la 2 ani a facut masaj ,eu zic sa mergi la un medic ca sa nu ii ramana asa ca i vei face rau la imagine din pdv fizic altfel nu afectaza.Si incearca sa-l culci pe burtica si pe partea cealalta si deloc pe partea aplatizata.Nu vreau sa te sperii dar eu m am tinut de sora mea si i am tot zis dar pdiatra zicea.."lasa draga ca isi rvine" si se pare ca nu si-a revenit iar la 2 ani cand s-a mobilizat a fost cam tarziu...acum a ramas cu acea aplatizare care este mult mai mica fata de cum era.

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    culmea ca a inceput de cateva zile sa doarma pe ambele parti si mai mult pe partea aplatizata....daca va continua asa cred ca isi va reveni curand mai ales ca are 5 luni acusica

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari