Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lucilla's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2013
    Postari in forum
    12

Caca cu posibil sange sau altceva

Buna seara....am o fetita de 4 luni si 15 zile si din data de 12 am inceput diversificarea cu suc de morcov...in prima zi a mancat 3 lingurite, a doua zi 6 lingurite, a treia zi 30 ml si a patra zi adica azi tot 30 ml si azi a facut diaree cu ceva ce seamana cu sange sau se poate sa fie sucul de morcovi de vina?va rog sa ma lamuriti....si e f nelinistita,simt ca o doare ceva,maine as vrea sa-i dau suc de mar,sa-i mai dau?sau cu ce as putea continua?multumesc
    Modificata de lucilla; 15.01.2013 la 19:14:25.

miki00
    Guest
    Daca are scaun cu sange trebuie sa te prezinti la doctor pentru control.Daca spui ca i-ai dat suc, nu are cum sa fie morcov nedigerat in scaun.

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Daca fetita mai are inca un scaun de acest fel, iei pampersul si te duci imediat cu el la dr pediatru! Daca este intradevar sange...trebuie investigata si tratata URGENT! Nu vreau sa te sperii, poate doar ti s-a parut tie ca e sange, poate este o simpla reactie la morcov, insa este mai bine sa previi sau sa iei din pripa decat sa lasi sa se agraveze... Fetita mea are 1 an si 9 luni, si la vremea respectiva am intrebat vreo 3 medici pediatri care este perioada cea mai indicata pentru diversificarea alimentatiei si toti mi-au raspuns acelasi lucru: dupa 6 luni! Motivele sunt fff multe, nu are sens sa le enumar acum.Am tot citit despre mamici care incep diversificarea inainte de 6 luni....Si sincer, nu inteleg ,de ce atata graba???

Si inca ceva. Nu iti zic cu rautate, crede-ma, insa eu cred ca ar trebui sa ai o discutie despre diversificare cu medicul . In mod normal, medicul pediatru trebuia sa iti dea o schema despre diversificare. Tu spui ca ai vrea sa ii dai si suc de mar...pai acum, in momentul asta in care copilul are diaree nu trebuie sa ii mai dai nici sucul asta de morcov! Medicul meu mi-a spus asa: 3 zile ii dau un aliment, in prima zi o lingurita, a doua zi 2 lingurite, a 3-a zi 3 lingurite...daca copilul nu are nici o reactie gen diaree, bubite sau mai stiu eu ce, atunci poti a 4-a zi sa introduci un alt aliment...Daca copilul are reactii, atunci opresti alimentul respectiv, astepti sa se refaca copilul ( diareea poate duce la deshidratare daca nu este tratata) si apoi reincepi.
    Modificata de julay; 16.01.2013 la 07:32:56.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    de ce se incepe asa devreme diversificarea? fetita me a fost alimentata cu lapte praf de la o luna si am inceput diversificarea la 6 luni....acum baietelul papa doar san si sigur tot la 6 luni o sa incep...

Membru inregistrat la
    05.01.2013
    Postari in forum
    12
    va multumesc ptr raspunsuri,am inceput diversificarea deoarece am vazut ca fata mea nu se mai satura cu laptele, dormea f putin ziua si am vazut multe discutii in forumul de aici ca e bine sa incepi de la 4 luni jumate daca e alaptata cu formula de lapte.cred ca era o reactie la morcov ptr ca nu am mai avut probleme, chiar a doua zi i-am dat suc de mar si l-a tolerat f bine, a facut caca bine.azi i-am dat din nou suc de mar si e bine fetita lu mama....
    deci ma simt mai putin ingrijorata, oricum ii dau numai sucuri pana pe 23 ce avem programare la pediatra, noi stam in Spania si aici se recomanda inceperea diversificarii la 4 luni...

mada_lyna
    Guest
    la noi, se recomanda inceperea diversificarii la 4 luni doar cand copilul primeste lapte praf,cand este alaptat se incepe la 6 luni. eu una am inceput la 6 luni ,pt k l-am alaptat.
    cat despre scaunul cu firicele de sange,te sfatuiesc sa iei pamparsul infasurat bine si sa-l duci la medicul pediatru. e posibil sa te trimita cu el pt analize.

Membru inregistrat la
    05.01.2013
    Postari in forum
    12
    buna....s-a dovedit a nu fi sange ci era de la sucul de morcovi,a baut prea mult(vreo 30 ml)si din cauza asta...acuma suntem bine dar mananca f putin lapte...abia astept sa-i pot da piureuri, inainte imi manca cate 120 ml la o masa, acuma mananca cam 90,odata 70 apoi 120 apoi 150 nu stiu daca e bine asa...am calculat la 24 de ore si are cam 760ml sau 800 si cateodata 600ml/24 ore...este bine?multumesc tuturor ptr raspunsuri...
    chiar acuma a facut caca verde inchis dar putin, poate ptr ca i-am dat azi suc de mere...cam 30 ml...
    Modificata de lucilla; 18.01.2013 la 18:04:16.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari