Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72

Bebelusul invata sa doarma cu metoda Ferber

Topicul este raspuns la articolul Metoda Ferber. Bebelusul invata sa doarma

Voi ati incerca o astfel de metoda pentru a-l ajuta pe bebelus sa doarma?

Floricica Nou Venita littlelory's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2009
    Postari in forum
    82
    Interesanta metoda.

Floricica Nou Venita verapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.07.2008
    Postari in forum
    12
    Noi avem un anisor si nu dormim decat la san. E stresant dar acum asta este...nu stiu pe viitor cum vom dormi insa astept si alte sugestii de la mamici care au incercat alte metode...

Floricica Nou Venita r.marcela's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.11.2009
    Postari in forum
    5
    nu as zice ca metoda e super, bebelusul singur iti va da de inteles cind va fi gata sa adoarma singur...noi avem 1 an si 6 luni, si sunt seri cind adoarme la sin ,dar sunt seri cind adoarme singur in patucul sau, asta decide el , principalul cred e sa ai rabdare si dorinta de ati intelege copilasul...

Floricica Nou Venita symonica2006's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2009
    Postari in forum
    3
    bebelusul meu are 11 luni si nu adoarme decat pe picioare..

Floricica Nou Venita lavi1982's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2009
    Postari in forum
    2
    este o metoda buna

Floricica Novice laura27's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.08.2009
    Postari in forum
    330
    Eu nu mi-am adormit nici una dintre cele doua fetite cu un ritual anume iar despre leganatul pe picioare nici nu am vrut sa aud . cand mergem sa facem nani stam in pat si inchidem ochii asteptand sa adormim,cred ca am avut noroc de copii foarte cuminti si ascultatori insa ambele fetite aveau un tic si anume sa ne tinem de manuta pana adormeau.Consider ca asa cum le-am obisnuit de mici asa o sa le am toata viata,desi imi iubesc copii enorm incerc sa evit cat pot obiceiurile care consider ca le fac mai mult rau decat bine.
    Dragi mamici vreau sa va relatez un fapt real care m-a facut sa resping cu orice chip metoda leganatului pe picioare......am un var cu care am copilarit in vacantele de vara pe care le petreceam la bunici , acolo am vazut la ce poate duce acet prost obicei,desi avea o varsta destul de mare 12 -13 ani se legana singur in somn inconstient ba mai mult isi si canta ceva ce doar el intelegea.Marturisesc ca nu este ceva amuzant deoarece desi era o persoana perfect sanatoasa dupa ce adormea nu se putea controla si nu se abtinea de la leganat desi bunica il tot intrerupea si incerca sa-l dezobisnuiasca spunind ca se va insura si se va legana cu nevasta in pat.
    Oricum nu inteleg de ce cred unii ca leganatul ii poate ajuta la ceva pe copii caci doar ii ameteste.Voi ati incercat sa vedeti ce senzatie aveti?
    CONCLUZIE:Ganditi-va bine la ce oferiti copiilor nu adoptati solutii de moment ci ganditi cum ii va afecta pe termen lung.
    Sper sa va fi fost de folos ce am postat si repet nu e nimic amuzant in acest comentariu.
    Sarbatori fericite tuturor!

alinutza82
    Guest
    Mie mi se pare o metoda foarte buna si la noi a functionat. Nu dureaza foarte mult pana se obisnuieste, maxim cateva zile.
    Nu sunt de acord cu adormitul pe perna sau in brate.

Floricica Nou Venita monel1's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2007
    Postari in forum
    9
    Este foarte bună metoda!Eu așa am reușit cu fetița mea cea mică. Am fost tare pentru că îmi era groază de legănat. Știam ce înseamnă de la cea mare. Așa că am făcut așa și a mers. Acum îi citesc un pic înainte de culcare îi spun noapte bună și gata!Are 4 ani și de la 2 luni doarme singură. Mult succes vă doresc și răbdare că se poate!

Floricica Nou Venita degea's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2010
    Postari in forum
    5
    A mea are doar 2 saptamani si 4 zile, au inceput si colici, cam de pe la ce varsta e bine sa incerc sa o invat sa doarma singura?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari