Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita AndreaD's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2012
    Postari in forum
    3

Bebe se culca foarte tarziu

am si eu nevoie de ajutor. am un bebe de 3 luni si 10 zile care adoarme in jur de 12-1 noaptea, daca il pun la culcare plange foarte tare si daca adoarme se trezeste in 10 min tipand de parca ar fi speriat. cum as putea sa ii schimb programul sa adoarme mai devreme ca pana akm 2 sapt adormea la 10 si era perfect

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Andreea, imi aduc aminte ca Irini, pe vremea cand avea cateva luni, isi schimba foarte des programul de somn. Aveam perioade la care adormea la ora 20, apoi brusc schimba ora de somn si adormea la miezul noptii. Apoi, avea perioade in care dormea ziua reprize scurte si mai multe, sau dormea de mai putine ori dar mai multe ore legate...
    NU cred ca este ceva ingrijorator, e o etapa care va trece. Abia in jurul varstei de un an va incepe sa aiba un program stabil pe care il va respecta mult timp.

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    pe fetita mea am obisnuit o sa adoarma mai devreme punand o la mine in pat...problema este ca s a obisnuit sa doarma cu noi si nu mai vrea nici in ruptul capului sa doarma la ea in patut si are un anisor

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    Baietelul meu s-a nascut cu ziua schimbată. Adica noaptea stătea.treaz si ziua dormea.
    Ne-a fost foarte greu sa ne adaptăm.
    Noaptea nu adormea pana la 5 dimineata si la 8 se trezea. Im schimb dormea mai toata ziua. Asa pana la 6 luni, dupa aceea pana la un an nu adormea mai devreme.de ora 2 noaptea. Acum are 20 de luni si adoarme la ora 11 cu noroc.

Cand avea cateva luni si nu dormea deloc noaptea ziua încercăm sa il țin treaz sau mai bine zis sa ii fac un program de somn. Am primit critici din toate partile dar intr-un final am reusit sa dormim mai mult si mai bine noaptea.

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    copilul meu de aproape 5 luni, adoarme in mod normal intre 10 si 11.dar asta depinde f mult de cum a dormit pe perioada zilei, mai exact spre seara. el doarme cam de 4-5 ori pe timp de zi, max o ora si e f important ca ultimul somn sa-l aiba in jur de 7-8. daca nu respecta aceste ore, ne-am dat peste cap. sau daca-si depaseste acea limita de oboseala, nu mai adoarme deloc si atunci e jaaale:)) daca de ex ultimul somnic e putin mai tarziu decat de obicei, atunci il ia somnul undeva pe la 12-1, poate chiar si la 2.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Noi suntem la polul opus,adoarme la ora19,30 si se trezeste la 4 dimineata(bine,se mai scoala cate o repriza,doua de cateva minute in timpul noptii)si de atunci sa te tii galagie,pana pe la 9 cand imi doarme fix20 de minute apoi dupa amiaza mai doarme o repriza de vreo jumatate de ora si la19,30 o luam de la capat.Eu as vrea sa il fac sa adoarma mai tarziu,dar inca nu am reusit pana acum.Darius are 9 luni,speram sa reusim sa se adapteze la un program de somn cat de cat normal.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Citind ce ati scris, imi dau seama ca sunt atatea programe diferite de somn la bebelusi! si silviu a trecut prin mai multe. Nu dispera, la vara , cand il vei putea tine mai mult pe afara, cred ca se va regla de la sine.

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    buna dimineata, am o intrebare: cat timp tineti copiii acum afara (ma gandesc ca vremea este destul de blanda pt luna ianuarie si bebelusii ar putea fi tinuti afara in jur de o ora)?

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    E greu cu somnicul la bebelusi . Fetita mea abia acum la 4 ani are un program de somn bine stabilit.

mada_lyna
    Guest
    Robert al meu a fost mereu somnoros seara si mai putin somnoros ziua. adica ,si cand avea doar cateva luni,dormea doar 2 h intr-o repriza,cam la 3 ore dupa ce s-a trezit dimineaza(adica se culca pe la 10,11 ) si apoi pe la ora 16-17 inca vreo 45 min,maxim o ora. dar seara cadea lat.si acum la ora 9 jumate e in pat,adoarme efectiv la 10(desi se agita rau de tot) . insa acum ,pe periaoda zilei,doarme doar 1 data de la ora 13 pina pe la 15-16 si atat. somn usor si la bebei si la mamici!

Floricica Debutanta Elena.bubi's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    1.152
    Buna! la varsta asta nu prea au un program de somn... ar trebui sa incepi sa ii faci program ca sa nu patesti ca mine. al meu se culca uneori si la 1 noapte... il las in pat sa planga si din 5 in 5 min ma duc la el. sper sa reusesc sa il dezvat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari