Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614

Bebe prea gras

de ceva timp am inceput sa imi fac griji pt beietelul meu care pe 24 ianuare face 3 luni....am fost cu el la vaccinul de 2 luni , l-au cantarit si masurat.... 7,300 kg si 65 cm.....s,a nascut cu 4.40 si 53 cm.....eu chear am intrebat pediatra daca nu cumva este foarte gras pt lunile lui.....mi-a zis sa stau linistita ca nu va mai lua asa mult in greutate....eu il alaptez doar la san si la cerere....noaptea mananca doar de 2-3 ori...la ora 21 il bag la nani ii dau sa pape se mai trezeste pe la 1-2 iar papa si dimineata la 6-7....pot sa zic ca doarme destul de mult si ziua...cand este treaz, gangureste , rade ..da din manute este foarte energic....isi tine capul fara probleme...este foarte infipt si nu unul moale.....pe 24 ian,, ma duc cu el iar la cantarit ..dar imi este si frica sa nu aibe vreo 8....in familie nu am pers supraponderale..si nici eu nu sunt....oare sa il trec pe lapte praf si sa ii dau mai rar sa pape?....

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    atata timp cat medicul a zis ca e ok...nu stiu si al meu e cam grasut dupa parerea mea, l-am nascut cu 3kg si acum la 3 luni fara o sapt are 6.5kg...deci ma gandesc ca la patru o sa ajunga si al meu la 8 ...i dau lapte praf, iar din cate stiu eu ala il ingrasa mai tare ca laptele de mama, nu schimba, parerea mea, laptele tau e cel mai bun pentru el, cel mai sanatos si se adapteaza in functie de nevoile lui...mie imi pare rau ca nu l-am putut alapta...eu cred si sper ca dupa ce o sa inceapa sa umble sa nu mai ia atat in greutate, cred ca e normal sa se ia asa mult acum cand doar papa si sta...iar sa-i dai mai rar sa pape nu prea vad cum ca o sa planga daca ii este foame...

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    nu cred ca e prea gras, avand in vedere lungimea si greutatea de la nastere, se dezvolta proportional cu ele. stii si tu ca dupa 3 luni nu mai ia atat de mult in greutate si nici nu mai creste in ritmul asta. mai ales ca e alaptat exclusiv. sa-ti traiasca si sa fie sanatos! cum nu am intrat prea des in ultimele luni, nici nu stiam ca ai nascut!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    sa stii ca si eu aveam la nastere mai mult de 4 kg si acum am 45 kg. deci nu este o regula ca daca te nasti gras o sa fii toata viata gras. e normal ca in primele 4-5 luni sa ia constant cate un kg. dupa aia nu mai ia asa de mult si s-ar putea sa mai si scada in greutate cand o sa inceapa sa se miste. nu te ingrijora dar oricum trebuie tinut sub observatie.multa sanatate!

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Din cate stiam, sper sa nu gresesc, la 3 luni copilul isi dubleaza greutatea de la nastere, asa e normal. Daca s-a nascut cu 4 kg, la 3 luni ar trebui sa aiba 8 kg deci nu vad unde e problema. Al meu s-a nascut cu 3 kg, iar la 3 luni avea 6,2 kg, depinde mult de greutatea cu care se naste. Stai linistita, asta e ritmul lui, oricum cand va incepe sa mearga va slabi, apoi va creste mai mult in lungime. Nu ai pt ce sa-ti faci griji, parerea mea...

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Draga mami, in primul rand la varste asa mici nu prea se pune problema de bebe gras mai ales ca sa nascut cu o greutate destul de mare. nici macar nu trebuie sa te iei dupa altii care spun ca bebe este gras i-ti spun din experienta eu l-am nascut pe Mario cu 3.400 la o luna fix am fost la control la dr pediatru si vreau sa spun ca luase in greutate 2.200 kg era alaptat doar la san la 7 saptamai cand l-am botezat avea 6.500 kg , dr de familie tot timpul i-mi spunea ca este cam gras pentru varsta lui dar nu am ascultat-o nici o secunda sa fim seriosi mai ales ca era alaptat exclusiv la san nu puteam sa nu ii dau sa manance este absurd i-mi vedeam de treaba mea ea spunea ea auzea , de la 9 luni nu a mai luat atat de mult in greutate iar de la un an foarte putin, acum are 1 an si 4 luni si de 3 luni nu a mai luat deloc in greutate din cauza maselutelor care il supara si nu se mai omoara cu mancatul,nu trebuie s te ingrijorezi fiecare copil creste in felul lui daca ia in greutate inseamna ca este un copil normal, sper ca ti-am fost de ajutor, sanatate multa

Floricica Avansata mary21sep's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2011
    Postari in forum
    1.477
    Draga mea esti o norocoasa cu un bebelus asa mancacios , sanatos si cuminte ....atata timp cat noaptea doarme si are doar 2 mese..e perfect !!!! Nu exista copil gras sau care sa aiba probleme medicale din cauza greutatii atata timp cat e alaptat exclusiv la san . Laptele matern este cel mai sanatos aliment pe care il primeste bebelusul in toata viata lui ...gandeste te ca in momentul cand vei incepe diversificarea organismul lui va incepe sa primeasca si nitrati , nitriti , conservanti si alte substanet nu foarte sanatoase .....laptele matern este singurul care este 100%sigur , sanatos , fara alergeni ....ce sa ti mai zic .....nu te panica imediat si NU RENUNTA LA ALAPTAT !!! Ai un bebelus perfect si tu esti o mamica grijulie si iubitoare !!! Sanatate multa tuturor !!!!

sadia
    Guest
    Cum adica sa-i dai LP?Ai renunta la laptele tau sa slabeasca copilul? sau cum ....nu inteleg,nu e fff gras copilul,doarme bine,mananca bine,e un copil bun,nu plange,nu are colici,din ce spui. nici vorba supraponderal la varsta asta.Vezi schema de crestere al copiiilor la varsta asta?
    Orcat ar fii de gras,obez.nu are legatura cu laptele tau,ba dimpotriva dupa atatea controverse se pare ca laptele praf e cel care ingrasa bebei!
    E unicul copil?

mada_lyna
    Guest
    al meu la 3 luni avea 6,800 kg si 66 cm. s-a nascut cu 3,260 si 53 cm. deci, mai mult decat dublu. dar nu mi-am facut griji cata vreme l-am alaptat(nici medicul). dak ar fi fost alimentat cu formula, se schimbau datele problemei. dar asa, nici nu ai ce-i face si nu ai de ce sa faci ceva.

acum este nici slabut nici grasut , are 15kg si aprox 97 cm.
    imediat ce va incepe sa mearga, va slabi vazand cu ochii.

nu=ti fa griji, si ,te rog muuult, nu ii da formula, nu-l intarca, doar alapteaza-l!
    Modificata de mada_lyna; 07.01.2013 la 19:25:50.

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    [QUOTE=mada_lyna;2976688]al mdak ar fi fost alimentat cu formula, se schimbau datele problemei.
    /QUOTE]
    se schimbau cum??? ce pot sa ii fac? al meu e alimentat cu lapte praf si are 6500 gr are 3 luni fara o sapt, l-am nascut cu 3 kg...ce pot sa ii fac???

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Acum m-am uitat si eu pe carnetul de sanatate. la 3 luni: 6.490 si 63 cm. nascuta cu 3500 si cu 51 cm. alaptata exclusiv pana la 6 luni si dupa aia pana la 2 ani. :)) nici prin gand sa nu-ti treaca sa nu mai alaptezi sau ca e gras. asa sunt aproape toti si dupa aia, cand incepe diversificarea, se schimba. iar cand incep sa mearga... parca sunt altii...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari