Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94

Nefericire Bebe nu ia in greutate

Alex s-a nascut la 37 saptamani cu 2950 g si a pierdut pana la 2770g, acum are o saptamana si a luat doar 10 g, e din cauza laptelui meu?Ii dau sa manance o data la 2-3 ore cam 15 min la cate un san ,ma chinui putin pt ca adoarme mereu si nu da aerul afara dupa ce mananca,sa ma ingrijorez?

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Se zice ca bebe la cca 2 saptamani recupereaza ce a pierdut. Teoretic la 2-3 ore e ok dacaa mananca. Multi copii adorm la san, cand vezi ca adoarme ridica-l si tine-l pentru ragait. Eventual chiar pe burtica ta cu burtica lui, dar eu cred ca nu trebuie sa iti faci griji. Nu e din cauza laptelui tau, nu iti fa griji. Alapteaza-l in continuare la cerere si va fi bine, ai incredere in tine, relaxeaza-te, odihneste-te si incet va creste puiul. Sanatate si numai bucurii

mada_lyna
    Guest
    Citat Postat de Lilyssss Vezi mesajul
    Alex s-a nascut la 37 saptamani cu 2950 g si a pierdut pana la 2770g, acum are o saptamana si a luat doar 10 g, e din cauza laptelui meu?Ii dau sa manance o data la 2-3 ore cam 15 min la cate un san ,ma chinui putin pt ca adoarme mereu si nu da aerul afara dupa ce mananca,sa ma ingrijorez?
    nu este rau. cat despre laptele de mama, nu exista lapte de mama slab calitativ. ci doar mamici grabite sa creada asta. poate cantitativ e putin,dar nu si calitativ.
    laptele pe care il suge bebe in primele minute este mai apos,ca sa tina de sete(din acest motiv nu se da apa copilasilor alaptati exclusiv), apoi vine cel hranitor. in concluzie, incerca sa il tii cat mai mult la acelasi san la o singura masa, urmand ca la urmatoarea masa sa i-o oferi pe cea plina.
    eu asa am procedat,dupa ce am citit cartea "mama si copilul" si baietelul meu a fost alaptat exclusiv la san pina la 6 luni fara vreo sapt, si in total pina la 2 ani si 2 luni. si mi-a luat fff bine in greutate. numai din piept era grasuneeeelll. dr de familie,care ne vedea doar la vaccinuri, ma intreba de fiecare data dak papa si altceva in afara de piept, ca dak era asa vroia sa il trec pe "regim"( asta e alt subiect ).
    si probabil ca doarme mult pt ca are icter,nu-i asa????

mada_lyna
    Guest
    si alapteaza la cerere, nu il trezi sa pape,cand ii este foame sa vezi ce tipa. incearca din rasputeri sa il alaptezi cat mai mult. este cel mai bun aliment pt ei .coincidenta sau nu(eu cred ca nu),Robi a racit prima data anul trecut de Craciun,adica la 1 an si 10luni,si nu l-am tinut intr-un balon. iar cand am fost internati in spital( enteroviroze etc) tzitzica a fost singul pe care l-a vrut. si i-a tinut de foame si de sete.

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    da are icter,somnul lui e agitat da mereu din manute si se trezeste singur am incercat sa-l infas dar se chinuie sa scoata mainile pana se inroseste si ii dau drumul,doar la san adoarme si daca il pun jos se trezeste

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    si eu am avut aceeasi problema, mai ales ca eu am scos-o din spital cu 2400 g fiind nascuta la termen. nu te panica! asta e cel mai important mai ales ca alaptezi. daca bebele e normal, adica i-au dat drumul din spital fara alte comentarii stai linistita ca instinctul lui de supravietuire e puternic. eu o cantaream o data la 2 zile (ceea ce nu e normal) si uneori se vedea o scadere si eu intram in panica. stai linistita! oricum nu-l poti forta sa manance si-ti faci si tie si lui sange rau! eu am pierdut laptele din cauza stresului (bine, eu sunt stresata din nastere)!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari