Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita atish's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    264

Bebe de o saptamana are diaree

va rog din suflet ajutati-ma, sunt disperata. bebina mea de 1 saptamana a facut diaree. am fost la medic azi pentru ca are colici sii-am dat 5 icaturi binissan la amiaza si 3 acum. am observat ca a facut caca, culoarea musarului, dar ca apa. va rog din suflet spuneti-mi ce sa fac. imi vine sa mor de grija. nu mai pot. va rog....

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Atish, daca bb e alaptat nu poate fi vorba de diaree. Cate scaune are pe zi si care a fost parerea medicului?
    Sanatate la bb!

andreeacta
    Guest
    ca apa? nu avea nimic solid? adica niste chestii cat de mici care sa ramana pe pamp?

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Daca e diaree, intradevar ( nu kk moale),eu as fugi la medic cu ea ( m. de familie, urgenta...nu conteaza), dar sa o vada cineva. Pericolul la diaree e deshidratarea si nu-i poti da tratament din cele auzite pe un forum. mai ales ca e un bb asa de mic.
    Si vb andreei: cate scaune are pe zi? ca si asta e ft important

Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    "Si vb andreei: cate scaune are pe zi? ca si asta e ft important"

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    daca e foarte mic bebe eu as fugi direct la urgente,ca sa fie urmarit bb indeaproape,asta daca e vb de diaree intradevar,ca sa nu se deshidrateze.

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    si eu cred ca ar trebui sa o vada un medic...ce varsta are copilul?si eu am alaptat si facea caca de culoarea mustarului si mai apos(dar mai ramaneau ca niste bobite mici in pampers).uneori era chiar moale dar medicul a zis ca e normal daca alaptez exclusiv sa fie asa caca,si ca uneori este mai apos in functie de ce mananc eu si se transmite prin lapte la copil.daca alaptezi exclusiv nu are cum sa fie tare.cum facea pana acum????/e o diferenta mare????un medic sigur te va lamuri.eu am sunat atunci pediatrul si i-am explicat cum si in ce fel si a zis sa nu ma sperii.am fost apoi la control si s-a intamplat sa faca chiar acolo si doctorul a zis ca e normal.vezi si tu...daca ti se pare ceva diferit decat pana acum eu zic sa nu mai astepti si sa mergi la pediatru,sau sa il chemi acasa,daca copilul e prea mic si nu poti sa il scoti.sunt multi pediatri care vin si acasa....sanatate !

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    cand te duci la dr ia si ultimul pampers cu tine, mie fata mi-a facut pe la 3luni diaree si dr mi-a zis sa-i aduc si ultimul pampers, doar asa poate vedea daca e vb de diaree.
    multa sanatate!

Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de danutzasibiu Vezi mesajul
    si eu cred ca ar trebui sa o vada un medic...ce varsta are copilul?si eu am alaptat si facea caca de culoarea mustarului si mai apos(dar mai ramaneau ca niste bobite mici in pampers).uneori era chiar moale dar medicul a zis ca e normal daca alaptez exclusiv sa fie asa caca,si ca uneori este mai apos in functie de ce mananc eu si se transmite prin lapte la copil.daca alaptezi exclusiv nu are cum sa fie tare.cum facea pana acum????/e o diferenta mare????un medic sigur te va lamuri.eu am sunat atunci pediatrul si i-am explicat cum si in ce fel si a zis sa nu ma sperii.am fost apoi la control si s-a intamplat sa faca chiar acolo si doctorul a zis ca e normal.vezi si tu...daca ti se pare ceva diferit decat pana acum eu zic sa nu mai astepti si sa mergi la pediatru,sau sa il chemi acasa,daca copilul e prea mic si nu poti sa il scoti.sunt multi pediatri care vin si acasa....sanatate !
    Danutza, am inteles ca bb are o saptamana...la inceput intelesesem ca are kk de o saptamana!

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    Citat Postat de nicoleee Vezi mesajul
    Danutza, am inteles ca bb are o saptamana...la inceput intelesesem ca are kk de o saptamana!
    pai si eu tot asa am crezut:ca are diaree de 1 saptamana!!!chiar ma intrebam de ce nu a luat masuri pana acum....

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Eu as merge mai intai la medicul de familie, mai ales ca multe mame cred ca bebelusii au diaree, dar in realitate acestia au scaun normal, moale si des. De la urgente copilul se poate procopsi cu alte boli, mai ales ca este atat de mic.
    Scaunul bebelusului poate fi foarte moale, cu particule ca niste seminte in el, de culoare galben auriu, putand ajunge pana la galben verzui sau chiar verde. Bebelusul poate avea scaun foarte des , chiar si 10 ori pe zi.

Fetita mea a avut si mai mult de 10 scaune pe zi din a cincea zi de viata si pana a implinit 3 saptamani. Nu m-am ingrijorat fiindca, desi facea foarte moale, facea putin cantitativ, era linistita - in afara crizelor de colici -, lua in greutate si nu era dezhidratata.
    Apoi a trecut in extrema cealalta, facea o data la 4/5 zile. Acum i s-a reglat tranzitul, are scaun cam o data pe zi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari