Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614

Bebe de 5 luni cu greutate mare

mamici revin iar cu problema bebe gras.. pe 24 martie a facut 5 luni.. am fost la control si are 10kg si 70 cm...sa nascut cu 4.40 kg 55 cm.. este alaptat doar la san..diversificarea nu am inceput-o.. de la 6 luni incepem.. doctora noastra spune ca este ok ..este asa mai grasut din cauza ca sa nascut mai maricel... si inca ceva .. mai are colici.. si la inceput a avut dar nu asa de tare ca acum... scoate cam greu aerul si de aceea cred ca il doare burtica.. noaptea papa doar de 2 ori.. la culcare si pe la 4 dim...deci el nu pare un bebe imens.. aici sunt poze cu el...https://picasaweb.google.com/1137956...70327177640290...

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Draga Nico, am vazut fotografie cu bebe si e fff frumusel:) Este mai maricel decat bebelusii de varsta lui, insa "a plecat la drum" cu avantaj de cel putin un kg si 4 cm:) Are kg normale in functie de lungime la varsta lui, deci nu ai de sa iti faci probleme.
    Probabil medicul pediatru iti va recomanda, cand incepi diversificare, sa nu-i dai cereale in exces....
    Sanatate multa:)

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Nico este perfect,sa ti traiasca..nu te mai stresa degeaba cand v-a incepe sa mearga v-a pierde din kg ..pupici

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    au dreptate fetele ca atunci cand va incepe sa mearga, va pierde din greutate. si eu am avut fetita tot asa mai plinuta decat era normal, cand am inceput diversificarea nu i-am dat cereale, paste si alti carbohidrati pana la 10 luni, bineinteles la sfatul pediatrului. in rest nu rea ai cei face, doar n-o sa tii copilul nemancat. cu colicii, ar fi trebuit sa-i treaca pana acum. poti sa-i faci masaj pe burtica cu crema speciala, gen Babynos si sa faci exercitii cu piciorusele. ai putea sa-i mai dai protectis sau alte probiotice.mult succes!

Floricica Nou Venita Anyared's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2012
    Postari in forum
    39
    Atata timp cat este alaptat doar la san nu este nici o problema. Cum au spus si fetele anterior, cand incepi diversificare trebuie sa ai grija mult mai mare. Va trebui sa te bazezi mai mult pe legume, branzturi si nu cereale, biscuiti, paine, cartofi.Din cate am citit pana acuma, daca un copilas alaptat exclusiv la san are greutate mai mare decat cea recomandata pentru varsta respectiva nu este nimic grav, dar daca acest lucru se intampla atunci dupa ce a inceput sa manance, undeva exista o problema.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari