Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Claudia.Jascu Mardaru872's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2013
    Postari in forum
    2

Bebe de 3 luni si doua saptamani nu ia in greutate ce sa fac?

Buna seara , am o fetita de 3 luni si 2 saptamani care sa nascut cu 2,9 kg si o lungime de 51 cm iar acum are 61 cm si 5 kg , la varsta de 2 luni avea 4,7 kg , medicul de familie mi-a recomandat sa ii fac analize(proba de digestie , cropoparazitologic,urina si exudat faringian) avand in vedere ca a luat atat de putin in greutate si este constipata, analizele au iesit bune dar totusi medicul de familie recomanda introducerea laptelui formula. Acum nu stiu ce sa fac pentru ca ea arata bine se dezvolta normal din punctul meu de vedere. Ce ma sfatuiti?
    Va multumesc

P.S: bebelusul a fost alaptat exclusiv la san

sadia
    Guest
    Sa schimbi medicul.copil la varsta asta cu greutatea asta ....e ok.
    Modificata de sadia; 15.12.2013 la 20:53:36.

Floricica Nou Venita roxyb's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2013
    Postari in forum
    64
    din postarea ta se iintelege ca ai discutat doar cu medicul de familie.iti recomand sa duci copilul sa il consulte un pediatru.el e cel mai in masura sa iti spuna daca bebele ia in greutate asa cum trebuie.eu nu am mare uncredere in medicul de familie in ceea ce priveste consultul copiilor cu varta sub un an.multa sanatate si sa cresteti mari si frumosi!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Daca analizele au iesit bine, dar copilul nu ia in greutate si este alaptat exclusiv, laptele tau este problema. Medicul tau de familie a dat indicatii corecte, ii trebuie lapte formula, laptele tau nu mai este indeajuns de hranitor sau nu ii este indeajuns, punct. Incearca cu milupa, este foarte hranitor si majoritatea bebelusilor il adora. Si Andreiul meu a papat milupa si i-a placut la nebunie, ba chiar s-a dezvoltat perfect. O problema ar fi totusi cu constipatia. Nu e normal, dat fiind ca este alaptat exclusiv. Ceva este in neregula, si as putea paria ca e tot laptele tau de vina.
    Modificata de dalicris; 15.12.2013 la 20:31:07.

sadia
    Guest
    Scrisesem de pe tel.......Deci dupa ce ca e constipat sa-i bagi formula ?
    Nu ,nu....continua cu sanul tau,copilul meu la 6 luni,exclusiv la san ,avea 6.200kg.....sanatos tun cu analize bune.In curand vei incepe diversificarea si vezi cum mananca.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    a zis bine cine a zis schimba medicul.copilul e ok.fetita mea s-a nascut la 8luni cu 3100 si la 1 luna avea 3400,la 4luni 5kg,si la 1 an 9kg imbracata :(si manca cum sa iti spun cu o pofta,doamne domane iti venea sa ii iei biberonul si sa mananci si tu.si mancare manac orice,si acum la fel mananca orice,si spanac,brocoli...:)orice si fara sa ma rog de ea
    acum la 5 ani are 20kg,si 116cm innaltime,sta foarte bine.deci sfatul meu nu te ingrijora si schimba medicul

Floricica Nou Venita Claudia.Jascu Mardaru872's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2013
    Postari in forum
    2
    va multumesc tuturor pentru sfaturi....ingrijorarea mea este mai mare pentru ca ea chiare nu vrea sa suga la biberon nici macar ceai si daca ar fi sa stau dupa ea ar fi moarta de foame pana o sa guga la biberon . Am mai incercat sa ii dau laptele meu in biberon si nu il vrea

sadia
    Guest
    Pai si de ce vrei sa manance cu biberonul.....nu inteleg,lasa in continuare sanul,copilul e ok.Pt ce iti trebuie biberon sa-l accepte ?

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    La cresterea unui copil nu se evalueaza doar un parametru, greutatea. Se ia in considerare si cresterea in lungime, care este medie, cresterea circumferintei craniene. Apoi se tine cont de dezvoltarea neuromotorie. Trebuie urmarite si scutecele, vazut daca face destul pipi, adica daca bea destul laptic. ("Dupa 6 saptamani, numarul scutecelor ude poate scadea la 4-5 pe zi dar cantitatea de urina va creste la 4-6 + linguri (60-90 ml) odata cu cresterea capacitatii vezicii urinare."). Uneori consuma lapte suficient, dar iau mai putin in greutate. Laptele de san nu are cum sa nu fie bun si in niciun caz formula nu este un lapte mai bun decat cel matern.
    Constipatie la copiii alaptati la san se considera atunci cand scaunul este de consistenta crescuta, chiar tare. Nu timpul spune daca e constipatie, adica un scaun moale facut o data la 10 zile nu se considera constipatie.
    Eu daca m-as simti realemente ingrijorata, in sensul in care as crede ca copilul meu poate este bolnav, atunci as cauta un pediatru care sa fie pro alaptare. Daca as crede ca nu am destul lapte, atunci as incerca metode de cresterea lactatiei. Iti pun aici un articol in care scrie cum poti ajuta la cresterea in greutate.
    https://www.copilul.ro/forum/bebelus...lui-38198.html

Si eu la 3 luni la primul copil m-am lasat convinsa ca laptele meu nu era de ajuns, avea 4,8 kg la 3 luni si se nascuse la 3,2. Am inceput cu complentarea cu lapte praf, la inceput mai putin, apoi tot mai mult. Copilul nu mai vroia sa traga k lumea la san, astepta sticla si laptele in loc sa creasca, scadea pe zi ce trece. Inainte de 6 luni am schimbat total atitudinea, si am avut incredere in mine, si am reusit sa scot tot laptele praf (ajunsesem la supliment de 480-510 ml pe zi) si sa pastrez o crestere buna in greutate. Am inceput si diversificarea, la inceput am fost tentata sa ii dau mai multe solide, dar asta n-a functionat asa bine, asa ca le-am redus si apoi a fost mai bine. Deci lapte se produce, stimularea sa existe. Iar cand copilul nu stimuleaza prea bine atunci ne intrebam ce e in neregula cu copilul... daca e bolnav sau nu.
    In orice caz, a trece pe lapte praf nu mi se pare o solutie buna. Poate doar o suplimentare temporara daca acum realmente nu e lapte destul.

Floricica Nou Venita roxanel2001's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2013
    Postari in forum
    13
    eu te sfatuiesc sa te duci si la alti medici pediatri , incearca sa o contactezi pe Dr. Ana Culcer sau Dr. Valeria Herdea .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari