Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita drutza1799's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291

Bebe baga mana in gura si varsa!

Am si eu nevoie de ajutor in aceasta privinta.
    Mentionez ca gargarita me are aproape 9 luni si isi baga toata manuta in gurita si apoi vomita,daca nu o opresc.
    am inceput sa ii pun manusele,dar nu ii place sa stea cu ele si incepe sa planga.
    Am intrebat-o pe dr ei si mi-a zis k nu am motive sa ma ingrijorez?

voi ce parere aveti?S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?Sa fie doar de la dintisori?
    Va multumesc anticipat si astept raspunsurile/sfaturile voastre.

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Buna,
    este posibil sa erupa ceva dintisori sau si-a creat un tic!Folositi suzeta, intre doua rele il alegi pe cel mai putin daunator, daca da oferai suzeta in schimbul manutei!Sau oferai ceva de rontait, gen covrigei sau grisine!Copii de varsta asta isi baga pumnisorul in gura si de SETE. Mare atentie insa,seta de ceai,nu de lapte...nu masa,ci sete de lichide. Sau chiar de foame, urmareste nu isi suge manuta inaintea meselor?
    Copiii mici obisnuiesc sa suga degetul sau suzeta pentru ca aceasta ii calmeaza si linisteste, pentru ca de regula suge degetul cand este obosit, bolnav ( sau in convalescenta) sau tensionat. Pentru ei este relaxant si de multe ori induce somnul , iar copiii care sug degetul tind sa adoarma repede.
    Eu le-am dat fetitelor mele suzeta, pentru ca ar fi supt nonstop, nu reuseam sa le dezlipesc de san![babyroll]
    Uite am gasit ceva interesant pe net:
    Cum il dezobisnuiesti de suptul manutei?

- atragerea atentiei copilului si implicarea lui in activitati care implica ambele maini; daca e mai marisor ii poti oferi plastilina sa modeleze, sa coloreze.

- Noaptea se pot pune manusi sau se imbraca copilul in pijamale cu maneci lungi, care se cos, pentru a impiedica accesul la mana.

- Faceti-l sa vorbeasca cat mai mult, pentur a nu-si putea tine degetul in gura

- Recompensati-l: e la varsta la care adora sa primeasca ceva in schimbul a ceea ce face

- Aveti rabdare: nu-l certati, nu scoateti degetul din gura cu bruschete, nu radeti de el si nu permiteti nimanui sa rada de acest obicei al lui- aceasta nu ar avea alt rezultat decat cresterea nevoii lui de consolare. La urma urmei , un copil mic nu va intelege de ce trebuie sa renunte si ce este asa rau intr-un act care lui ii face placere.

- Oferiti in loc de deget sau suzeta o paturica sau jucarie moale, care sa-l consoleze.
    Copilul va decide singur sa renunte cand va considera ca este necesar acest lucru.

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    fettiza mea are 5 luni si un pic.. suzeta nu ii trebuie decat cand ii e somn si are de gand sa se adarma..in ret e doar o jucarie(datorita biutelor viu colorate)... altfel sa nu o vada.. in schimb.. daca nu are o jucatie in mana imediat isi pune pumul sau degetelul in gura.. de aceea trebuie sa fiu cu ochi ca pe butelie.. de plictiseala repede degetul in gura.. am observat ca si daca se entuziasmeaza instinctul e sa puna pumul in gura... de asemenea si daca incepe sa ii e foame... la mine da rezultate sa aiba tot timpul o jucarie.. suzeta cu care se joaca sau cerculetul acela pentru dentitie... cred ca o mannaca gingiile pentru ca .. de exemplu ieri cadn eram in vizita la mama mea am incercat sa ii dam apa din canitza si ea isi freca canitza de gingii.. asa ca probabil si fetitei tale ii ies dintisori...

Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291
    are deja 3 dintisori,vine nr 4 :)
    avem si inele de dentitie,dar nu vrea sa le roada.se joaca putin cu ele si apoi le arunca pe jos.
    la fel face si cu jucariile,asa ca nu am cum sa o tin mereu ocupata, ci doar sa ii pun manusi.

Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291
    pai nu tine 1 deget in gura; isi baga tot pumnuletul.
    am incercat si cu suzeta,dar nu sta cu ea decat seara inainte sa adoarma
    in timpu zilei o tine maxim 1 minut si apoi ii da drumu din gurita

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    Citat Postat de drutza1799 Vezi mesajul
    pai nu tine 1 deget in gura; isi baga tot pumnuletul.
    am incercat si cu suzeta,dar nu sta cu ea decat seara inainte sa adoarma
    in timpu zilei o tine maxim 1 minut si apoi ii da drumu din gurita
    asa face si a mea.. ziua o ia in mana si pune doar limba pe ea.. ca si pe bomboanele alea pe bat:).. dar seara la culcare o vrea/////////
    si ea intial baga tot pumnul.. acum mai pune si degetul.. sau doau degete.. si stii ce face cu ele? se prinde de limba:)).. cred ca acum si-o descopera si e fascinata de ea.. si a mea mai varsa dar nu am observat sa dea afara dupa ce pune pumnul in gura,,, dar tot cu grija de ea,,,,.. sper sa reusim sa le dezobijnuim......

Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291
    adriana,eu nu inteleg ce ai vrut sa zici: ai zis k "si a mea mai varsa,dar nu am observat sa dea afara"
    adik varsa asa din senin?
    greu cu bebei astia pana incep sa vb sa ne spuna ce vor si ce ii doare.
    de-abia astept sa inceapa sa zice diverse,cate-n luna si in stele :)

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Si al meu pateste asa cand ii ies dintisori!Si tu daca ti-ai baga toata mana pe gat ai vomita,de unde sa stie ei ca nu e bine!Nu intotdeauna e de la foame sau sete,Vlad isi baga mana in gura si vomita si dupa masa sau dupa ce bea apa,atunci e mai mare probabilitatea sa verse pt ca mancarica nu e digerata!
    Cu suzeta nu prea rezolvi nimic,mai ales la copiii marisori care au "treaba",nu stau cu suzi in gura(al meu o arunca de nu o mai gasesc decat dupa lungi cautari,asa ca nici nu i-o mai dau decat in tarc si pat,la somn)!Cred ca va trece dupa ce ii ies toti dintii!
    Eu cand m-am plans dr ca vomita,a ras si mi-a spus "toti bebelusii vomita doamna",deci un raspuns autorizat!Trebuie sa te ingrijorezi daca vomita abundent si cu jet,atunci e grav!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari