Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita oana_teo's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2013
    Postari in forum
    4

Bebe agitat - sa fie de la laptele praf?

buna fetelor ,am si eu p nelamurire de ce contine laptele praf nestle nan taurina ? bebelul meu e mai agitat si eu tind sa cred ca din cauza laptelui ?v-ati confruntat cu aceasta problema sau e numai in capul meu?http://www.copilul.ro/img/img_smylies/199983446.gif

Floricica Nou Venita cristela1's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    88
    Cat are bebe?In ce sens e agitat?Ca toti copiii nou nascuti sunt agitati in primele luni.

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    Se poate ca agitatia sa fie din cauza laptelui praf. Am patit si eu asta cu fetita. Era agitata de la Aptamil.

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Eu nu cred ca bebele este agitat din cauza laptelui praf si mai degraba trece printr-un puseu de crestere.

Membru inregistrat la
    27.11.2013
    Postari in forum
    4
    bebe are 5 saptamani ,si nu doarme foarte profund ,doarme 10 minute si se trezeste, care e faza cu taurina ???

Membru inregistrat la
    27.11.2013
    Postari in forum
    4
    eu i-am cumparat azi humana sa vedem cum va fi

sadia
    Guest
    Ai grija cu schimbatul laptelui.........

Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Daca nu este cu suparare se poate stii de ce nu il alaptezi la san?

Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Citat Postat de oana_teo Vezi mesajul
    care e faza cu taurina ???

Taurina este un aminoacid foarte important in organism derivat din metabolismul metioninei si cisteinei. El este implicat in numeroase mecanisme fiziologice, inclusiv in reglarea volumului celular, antioxidare, detoxificare si metabolismul carbohidratilor. Desi se cunoaste putin despre potentiala valoare ergogenica a taurinei, suplimentarea cu acest aminoacid (0,5-3 grame/zi) se pare ca ajuta la optimizarea hidratarii celulare si sinteza proteinelor.

Taurina este un aminoacid, care spre deosebire de alti aminoacizi, nu ia parte la sinteza proteinelor organismului uman. Actiunea sa asupra organismului este benefica intrucat acest aminoacid condice la lucrul membranelor celulelor (regland continutul hidrogenului apei in celula), preintampina edemele, inclusiv edemele creierului, este diuretic lin, ajuta lucrul rinichiului, ia parte la apararea antioxidanta, amplifica sistemul imun, intareste muschii cardiaci, imbunatateste circulatia sanguina a creierului, se opune trombozei, actioneaza pozitiv asupra glandei pancreatice ai a organelor de digestie, ajuta si sustine retina ochiului, imbunatateste vederea.
    Insuficienta calciului ionizat in organism provoaca :
    § La bebe oprirea in dezvoltare, ridicarea tarzie, craniu patrat, cresterea intarziata a dintilor, speriatul si strigatul in timpul somnului, somnul numai pe o parte, alopecie (calvitie), convulsii, rahitism, picioarele in forma de X sau O, transpirarea in timpul noptii, somn rau, dureri periodice in burtica, piept de gaina, si dureri in oasele sternului (pieptului), falangele degetelor sunt subtiri, mici si slabe.
    CALITATILE DE BAZA:
    v Permite sa corecteze dezechilibrul substantelor nutritive si insuficienta de calciu, aparute din cauza alimentatiei incorecte
    v Ajuta la dezvoltarea mintala (intelectuala) a copiiilor
    v Contine 8 feluri de aminoacizi si histidina (obligatoriu pentru copii in dezvoltare), vitaminele si microelentele necesare avand in vedere deficientele copiilor in perioada cresterii si dezvoltarii
    v Indestuleaza necesitatile organismului copiilor cu lipoproteine, lecitina, taurina si alte substante nutritive.
    RECOMANDARI :
    Cu scop profilactic de 2 ori/an (primavara si toamna) se recomanda tuturor copiilor, mai ales celor care traiesc in conditii ecologice necorespunzatoare.
    1. Ca substanta de baza in alimentatia copiilor
    2. Profilaxia rahitismului si anemiei cu deficit de fier
    3. In cazul proceselor inflamatorii ale pielii (dermatita, acnee vulgara, eruptie acneiforma)
    4. Unghii si par fragil, slab
    5. Sursa ajutatoare de calciu
    6. Disbacterioza
    7. Asigurarea dezvoltarii normale a scheletului, asigurand inaltimea, preintampinand cresterea intarziata la copii de diferite varste, mai ales inaintea inceperii maturarii sexuale (11-14 ani)
    8. Obligatoriu pentru copii care traiesc in medii poluate (conditii ecologice necorespunzatoare )
    9. Dureri ale muschilor observate in timpul cresterii rapide
    10. Pentru orice patologie alergica, astm bronsic, bronsita, diateza exudativa, eczema, neurodermita, rinita (coriza) alergica, conjuctivita etc.
    11. Profilaxia cariilor dentare
    12. Imbunateste memoria, rezultatele scolare bune
    CONTRAINDICATII :
    Nu se administreaza bolnavilor de fenilacetonurie (oligofrenie fenilpiruvica )
    MOD DE FOLOSIRE :
    Copiilor intre 1-3 ani - cate 1 lingurita pentru cafea, rasa. 1-2 ori/zi
    Copii peste 3 ani, cate o lingura pentru ceai rasa, 1-2 ori/zi.

Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    De ce laptele praf Milupa contine Taurina!??

Majoritatea formulelor de lapte contin taurina si, aproape toate formulele de lapte pentru prematuri o contin, dat fiind importanta acestui ingredient pentru dezvoltarea sistemului nervos si pentru prevenirea defectelor retinei.

Laptele uman este bogat in taurina, in comparatie cu laptele de vaca. De aceea, formulele de lapte recomandate in completarea sau dupa incheierea alaptarii contin si taurina tocmai pentru a oferi copiilor cea mai buna optiune dupa ce mama a incheiat alaptarea.

Taurina, in cantitati mari, are intr-adevar rol energizant de aceea este folosita in bauturile energizante. Cantitatea de taurina din formulele de lapte este reglementata de legislatia europeana si este extrem de mica. Taurina este un aminoacid care are rol, in principal, in sinteza neurotransmitatorilor, prin urmare participa la dezvoltarea sistemului nervos.

Formula de lapte Aptamil este special adaptata nevoilor nutritionale si de crestere ale copiilor in diferite etape de dezvoltare. Ce are in plus fata de celelalte formule de lapte este acel complex unic patentat de galactooligozaharide - IMMUNOFORTIS. Aceste oligozaharide sunt fibre prebiotice nedigerabile care se gasesc in mod natural si in laptele matern si influenteaza pozitiv flora intestinala a bebelusului. Laptele matern contine nutrienti care au un impact major asupra dezvoltarii rapide a unei flore intestinale sanatoase la bebelus, sprijinind, in consecinta, dezvoltarea sistemului imunitar.

Va recomandam sa alaptati bebelusul Dvstra cel putin pana la 6 luni, in mod ideal pana la 1 an. Este cel mai frumos cadou pe care i-l puteti face si nicio formula de lapte nu va putea inlocui ce ii puteti oferi prin laptele matern. Dupa ce incheiati perioada de alaptare, daca bebelusul nu are probleme de sanatate, puteti sa-i oferiti Milupa Milumil sau Aptamil, etapa de varsta la care se afla copilul Dvstra.

Daca va putem ajuta cu alte informatii, va rugam sa reveniti.

O zi buna,
    Echipa Milupa

Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Citat Postat de oana_teo Vezi mesajul
    eu i-am cumparat azi humana sa vedem cum va fi
    Si Humana contine taurina.

LAPTE PRAF HUMANA

Este o formula de lapte de inceput. Se poate administra inca de la nastere, in cazul in care laptele matern este insuficient sau daca mama nu mai alapteaza. Se administreaza pana la varsta de 6 luni.
    Are o compozitie adaptata necesitatilor energetice si nutritive specifice varstei:
    • Proteinele respecta raportul optim din laptele matern
    • Imbogatit cu fier
    • Lipidele sunt de origine vegetala, bogate in acizi grasi esentiali
    • Satios, contine glucide usor digerabile
    • Fara gluten, fara zahar adaugat
    Imbogatit cu taurina , cu rol in dezvoltarea sistemului nervos

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari