Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94

Bebe 8 saptamani

dragi mamici ce vreau sa va spun nu e chiar o problema ci poate o perioada a lui bebe,am implinit de curand 8 saptamani dar de o saptamana ne confruntam cu ceva ,,,nici nu stiu ce este,nu dormim decat in reprize scurte si foarte rar cate 2 ore iar cand se trezeste vrea sa pape chiar daca a trecut o jumatate de ora de la ultima masa si nu il pot pacali ca plange pana ii vine sa vomite si recunosc ca ma doare sufletul sa-l vad plangand si il pun din nou la san stiu ca nu fac bine punandu-l asa des la piept dar nu stiu ce sa fac ,nu-ii este foame ca de papat nu papa mult si apoi adoarme,avem si colici dar ii tinem in frau nu plange niciodata cate 1 ora sau 2,poate se simte mai bine la san iar in ultima saptamana a cescut vazand cu ochii,am alaptat mereu la cerere(oricum el e seful de cand s-a nascut,a venit pe lume cand si cum a vrut)zi si noapte la fel,nu imi este greu desi toata lumea ma intreaba cum reusesc,cum...bine,de la ora 4 copilul meu se uita la mine cu ochii mari si se chinuie sa rada in hohote,imi spune ca ma iubeste prin zambet si imi da putere, stiti si voi ca asa este

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    eu nu vad unde e problema... ai un copil perfect, iar comportamentul este absolut normal. alapteaza-l la cerere, posibil ca se simte bine cand suge. totusi, asigura-te ca intre mesele la care mananca mai mult trece macar o ora- o ora jumate. daca suge doar asa, cate putin, poate o face si de sete (banuiesc ca ati pus in functiune vreo sursa de caldura, aerul din casa poate fi mai uscat etc).

Floricica Nou Venita michaelap's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2012
    Postari in forum
    195
    E posibil sa vrea sanul si pe post de suzeta...poate vrea doar sa-si satisfaca nevoia de a suge.
    Modificata de michaelap; 15.11.2012 la 16:47:13.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de Lilyssss Vezi mesajul
    dragi mamici ce vreau sa va spun nu e chiar o problema ci poate o perioada a lui bebe,am implinit de curand 8 saptamani dar de o saptamana ne confruntam cu ceva ,,,nici nu stiu ce este,nu dormim decat in reprize scurte si foarte rar cate 2 ore iar cand se trezeste vrea sa pape chiar daca a trecut o jumatate de ora de la ultima masa si nu il pot pacali ca plange pana ii vine sa vomite si recunosc ca ma doare sufletul sa-l vad plangand si il pun din nou la san stiu ca nu fac bine punandu-l asa des la piept dar nu stiu ce sa fac ,nu-ii este foame ca de papat nu papa mult si apoi adoarme,avem si colici dar ii tinem in frau nu plange niciodata cate 1 ora sau 2,poate se simte mai bine la san iar in ultima saptamana a cescut vazand cu ochii,am alaptat mereu la cerere(oricum el e seful de cand s-a nascut,a venit pe lume cand si cum a vrut)zi si noapte la fel,nu imi este greu desi toata lumea ma intreaba cum reusesc,cum...bine,de la ora 4 copilul meu se uita la mine cu ochii mari si se chinuie sa rada in hohote,imi spune ca ma iubeste prin zambet si imi da putere, stiti si voi ca asa este
    Buna,exista posibilitatea sa nu ii mai ajunga lapticul,asigura-te ca bebe mananca suficient,daca nu o alta solutie ar fi sa il inveti cu suzeta ,daca vrei asta ( sunt unele mame care sunt pro,altele contra).eu i-am dat suzeta si usor usor a inceput sa faca diferenta intre san si suzeta.Daca vrei sa-l inveti cu ea sunt sigura ca se va linisti imediat ce i-o dai

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    sa iti traiasca copilasul.tinand cont ca ai zis ca a luat in greutate foarte bine,eu cred ca vrea tatica pe post de suzeta,asa ca da-i suzeta ca nu e nici o nenorocire.dar sa stii ca nu plange mereu doar de foame.ii poate fii cald,il poate durea burtica,ii poate fii frig,poate vrea putina atentie.nu maraie unpic si il pui repede la san,ca pentru el este deja o alinare si e posibil sa manance si aiurea.cred eu.adika el vrea in brate si tu crezi ca ii e foame,si daca tot se linisteste cu ea mai si trage

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    suzeta nu o vrea cand i-o bag in gura isi face greata si o scoate,incerc mereu sa-l pacaesc ca sa nu-l pun la san rapid dar plange asa de tare ca imi este mila pt ca stiu ca asta vrea pt ca bebe nu este plangacios nici cand il doare burtica ,se strange doar ca un covrigel se inroseste si maraie dar nu plange cel putin pana acum nu a plans.iar atunci cand adoarme la san si incerc sa-l i-au se trezeste si se tine cu manutele de bluzita mea ,avem si pauze in care nu papam si nu dormim ca am invatat sa radem dar dupa o ora se plictiseste si nu adoarme niciodata singur in brate ci doar la san

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu zic ca faci f bine cum faci, dandu-i sanul atunci cand vrea, si fiind langa el. Lucrurile se vor mai regla in timp si va fi mai usor.
    Alaptatul nu inseamna doar hrana, inseamna si multa iubire, acceptare, apropiere ...
    Poate fi si un puseu de crestere, iar apoi sa suga mai rar... oricum se regleaza singur dupa nevoile lui, iar cat timp tu poti avea grija si de nevoiele tale si de nevoile lui e totul perfect.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari