Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Batista bebelusului

Pentru mine batista bebelusului este cea mai tare inventie alaturi de scutecele de unica folosinta si sterilizatoarele de biberoane . Trebuie sa recunosc faptul ca prima data cand am auzit de batista bebelusului si mai ales de cum se utilizaeaza m-am speriat si am avut aceeasi senzatie pe care cred ca au avut-o multe mamici, ca este periculos pentru bebe daca se conecteaza la aspiratorul mare ca o sa ii traga mult prea tare si o sa il raneasca.

Bineinteles ca nu a fost asa , batista bebelusului este complte sigura, este contruita sa isi regleze puterea de vaccum fara sa raneasca bebelusul in nici un fel.

Noi am folosit cu succes batista bebelusului cata fost Edi mic a fost grozava, ar fi si acum insa acum nu mai sta la curatat si aspirat si la cat se zbate sigur s-ar rani asa ca am renuntat sa o mai folosit si incercam sa ii tot stergem nasucul ca nici nu sta la curatat (nu prea suporta nimic in zona nasului).

Voi ati folosit batista bebeluusului? Ce parere aveti despre ea?

Floricica Nou Venita madalinamunteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2009
    Postari in forum
    54
    Eu am auzit de batista bebelusului cand fetita mea cea mare avea peste 1 an si jumatate (are 6 anisori acum) si am considerat ca e prea tarziu sa i-o cumpar, ea sufla deja nasucul si nici nu am avut asa multe probleme cu ea, nefiind foarte des raita si sincer cand am auzit m-am ingrozit si mi s-a parut de-a dreptul odios sa pui un copilas asa micut la ditamai aspiratorul.

Insa cu baietelul am avut probleme de la 2 luni si jumatate pt ca ii aducea sora-sa de la gradi tot felul de microbi si a fost toata iarna si primara racit asa ca am folosit-o non-stop toata iarna si primavara vrand-nevrand. E mai mult decat util e de nelipsit nu as putea trai fara acest dispozitiv de aspirat mucozitatile si am fost uimita sa constat cat de simplu e sa scotii muculetii. Prima oara l-am incercat pe mine sa vad cum e. Atat de mult am folosit aceasta minunat dispozitiv incat l-amuzat si acum trebuie sa cumpar altul pt ca s-a crapat de la atata spalat si fiert. L-am mai pus si in solutie dezinfectanta de la Chico. Sincer spun ca fara acest dispozitiv Teo al meu ar fi fost doar prin spital toata iarna pentru avea de-a dreptul izvor la nasucul lui micut si au fost zile cand din sfert in sfert de ora ii aspiram mucletii din nasuc.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Pentru mine batista bebelusului este cea mai tare inventie alaturi de scutecele de unica folosinta si sterilizatoarele de biberoane .
    Exact. Sara a folosit-o pana la 4 ani, Sabina o foloseste si acum, si este incredibil de comoda. Uneori chiar mi-o ia din mana, sa mai rasuceasca ea varful cand trage in gol, ca sa prinda mucisorii. . Si mai si rade ca o gadila. Am de gand sa mai cumpar inca una, ca n-o folosesc pe asta la bebelina care vine, asta e a fetelor mari. Doua inconveniente ii gasesc: cand calatorim nu putem lua si aspiratorul dupa noi, sa o folosim, si doi: Sara a invatat foarte tarziu sa isi sufle nasul. Din cauza BB, zic eu.

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    daca va spun experienta mea cu batista bebelusului radetri de ajungeti sub scaun!
    nasa unei prietene folosea la fetele ei batista bebelusului...eu gravida, prietena gravida...noi zicea: nebuna de nase-ta sperie copii aia cu aspiratorul!
    I se infunda nasul fi-mi, ce ma fac? ma chinui cu pompoia de la cateva firema...pana zic, ma nebuna de nase/ta nu oa avea dreptate? Il trimit pe tati la farmacie, cumpara batistuta magica, o incerc intai pe mine, ca zic sa nu cumva sa iasa creieri fi-mi pe nas, vad ca nu imi ies creieri...si de atunci am apicat-o si la ea, mai greu cu serul fizologic ca sa inmoaie mizeria...si Sarei nici nu ii e frica de aspirator...a si prietena o foloseste!
    lectie sa nu mai zic de alti ca sunt nebuni, ca o iau si eu pe urma lor!
    Mai exista un aspirator cu bateri dar noi nu am gasit atunci, dar va sun sa folositi cu incredere....se foloseste parca pana la 6 ani, asa scria parca pe cutie.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    super desteapta ! nasol la noi la inceput ca avem un ditai aspiratoru d'ala mare cu spalare bla bla bla. si a fost fi'miu bonav vreo sapt si eu tot stateam cu aspiratoru in mijlocul sufrageriei, pana m-am enervat si m-am dus la cora si am luat unu d'ala mic, cel mai mic pe care l-am gasit. si-mi zice vanzatoru ( care se uita cam...circumspect ) : da sa nu va asteptati sa traga foarte mult si foarte bine. si-i raspund calma : nu ca eu il vreau sa-i trag mucii copilului. trebuia sa-i vedeti fata ! i-a cazut instantaneu ! pana i-am explicat eu ca am ceva care se numeste batista bebelusului si care necesita un aspirator... tot nu-si revenise omu. cred ca si-a imaginat ca l-am luat sa i-l bag direct copilului in nas

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de larisa2000 Vezi mesajul
    da sa nu va asteptati sa traga foarte mult si foarte bine. si-i raspund calma : nu ca eu il vreau sa-i trag mucii copilului. trebuia sa-i vedeti fata ! i-a cazut instantaneu ! pana i-am explicat eu ca am ceva care se numeste batista bebelusului si care necesita un aspirator... tot nu-si revenise omu. cred ca si-a imaginat ca l-am luat sa i-l bag direct copilului in nas
    cred ca fost geniala faza. Si eu avea aceeasi impresie cand am auzit prima data ca se ataseaza la aspirator ca o sa ii traga creierii pe nas, cared ca asta e prima impresie a multor mamici

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Eu am o intrebare pentru cine mai sta la bloc, la fel ca mine: daca aveti nevoie de batista bebelusului noaptea... la ore inaintate... ce faceti? .

Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Pentru mine batista bebelusului este cea mai tare inventie alaturi de scutecele de unica folosinta si sterilizatoarele de biberoane . Trebuie sa recunosc faptul ca prima data cand am auzit de batista bebelusului si mai ales de cum se utilizaeaza m-am speriat si am avut aceeasi senzatie pe care cred ca au avut-o multe mamici, ca este periculos pentru bebe daca se conecteaza la aspiratorul mare ca o sa ii traga mult prea tare si o sa il raneasca.

Bineinteles ca nu a fost asa , batista bebelusului este complte sigura, este contruita sa isi regleze puterea de vaccum fara sa raneasca bebelusul in nici un fel.

Noi am folosit cu succes batista bebelusului cata fost Edi mic a fost grozava, ar fi si acum insa acum nu mai sta la curatat si aspirat si la cat se zbate sigur s-ar rani asa ca am renuntat sa o mai folosit si incercam sa ii tot stergem nasucul ca nici nu sta la curatat (nu prea suporta nimic in zona nasului).

Voi ati folosit batista bebeluusului? Ce parere aveti despre ea?
    O fi buna ..dar eu va spun una..cand am intrebat pe aici de aceasta metoda mi-au spus ca asa ceva nu exista ! asa sadic si tortura!!

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    Citat Postat de alexandru31 Vezi mesajul
    O fi buna ..dar eu va spun una..cand am intrebat pe aici de aceasta metoda mi-au spus ca asa ceva nu exista ! asa sadic si tortura!!

nu e nici o tortura.
    Mai grav este sa faca o sinuzita sau otita din cauza mucozitatilor.

Floricica Avansata mstefania's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2007
    Postari in forum
    2.122
    Citat Postat de yuxi Vezi mesajul
    Eu am o intrebare pentru cine mai sta la bloc, la fel ca mine: daca aveti nevoie de batista bebelusului noaptea... la ore inaintate... ce faceti? .
    Buna!
    Eu ii curatam mucozitatiile si noaptea si atunci puneam o patura groasa sau o plapuma peste aspirator dar aveam grija sa fie libera partea din spate...Sper ca nu auzeau vecinii prea mult sau s-or fi gandit ca sunt harnica tarziu in noapte...

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de alexandru31 Vezi mesajul
    asa sadic si tortura!!
    Nu este deloc sadic sau tortura pentru ca isi regleaza puterea de absorbtie si este perfect sigur si mult mai eficient decat para aceea de cauciuc sau fesele de pansament steril. Mai mult se chinuie copilul cu para decat cu batista bebelusului care pe langa faptul ca este eficienta este si foarte rapida si totul dureaza sub 1 min.

Am folosit si noi noaptea de vreo 4 ori pentru ca se impunea o curatare zdravana la fel am incercat sa facem cat mai putin zgomot si sa ne miscam repede.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari