In general baita la bebelusi este un moment special si foarte apreciat de catre bebelusi, pentru ca majoritatea bebelusilor iubesc "balaceala".

Ca baita sa fie un succes si un moment placute sunt cativa pasi care trebuie urmati.
In primul rand baita trebuie sa fie facuta bebelusului inainte de masa cam cu o jumtatate de ora. Daca va fi facuta chiar la ora de masa, bebelusului ii va fi foame, va fi agitat si va plange pentru ca nu va avea rabdare, iar facuta dupa masa, baita poate sa ii cauzeze stari de greata sau chiar voma.

Locul in care ii face baita trebue sa fie calduros si ferit de curent, apa in care bebe face baie trebuie sa aiba in jur de 37 - 38 de grade C, toate produsele de care este nevoie pentru baita bebelusului trebuie sa fie la indemana pentru ca bebelusul nu trebuie lasat nesupravegheat in baie nici o clipa.

In general baita este bine sa fie facuta seara inainte de ultima masa a bebelusului deoarece ii da pofta de mancare si il va ajuta sa aiba un somn linistit.

Noi i-am facut baita lui Edi inca de cand am venit acasa, in baie acolo l-am si imbracat. Baita este mereu cu jumatate de ora inainte de masa de seara, apoi masajul si doarme linistit.