Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98

Ajutor!Cum sa imi calmez bebita?

buna ziua, fetita mea de 2 sapt si 3 zile, cred ca sufera de colici tare, de ieri dupa masa nu se odihneste ca lumea, adoarme pt o jumate de ora maxim o ora si apoi iar e treaza, de mancat mananca normal as putea zice, dar e fff agitata, si azi dupa amiaza a facut ocriza de plans de nu am auzit-o niciodata asa,si nu puteam sa o calmez, am un combinezon grosut in care dc o pun adoarme, si am bagat-o in ala ca sa doarma un pic ca cred ca e rupta de oboseala, dar pot sa o tin si noaptea in el, dc vad ca iar nu doarme?ii dau debridad, bonnisan si pliculete de hidrasec la sfatul medicului, dar daca ma puteti sfatui, cine a trecut prin asta cum sa o ajut sa nu se mai chinuie asa cu durerile si cu plansul ?va multumesc.si are ceva daca mananca inainte de baita ? ca ei mereu ii e foame inainte si ii dau cate putin si nu vomita, dar ii face rau?

sadia
    Guest
    Cat mananca si la ce interval?Ce temperatura ai in casa?
    Cum e imbracat copilul?
    Cum stii daca se satura sau nu ?
    Ce greutate a luat in ultima saptamana.
    Pot fii si colici,pt asta iti recomand sa o pui pe mana ta sau pe burta ta cu burtica in jos.....

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Si noi am trecut prin colici nesuferiti care nu-i dadeau pace. Am luat tot la rand pana ce am ajuns la Infacol si care pentru noi a fost mana cereasca :) Parca.. ii lua durerea cu mana! Insa la noi nu au fost crize atat de puternice ca si la voi. Avea program de 30 minute - 1 ora in fiecare seara. De obicei colicii seara isi cam fac de cap, sau cel putin asa s-a intamplat la noi. Ziua nu avea nimic...seara incepea plansul :( Il leganam in brate cu burtica lipita cat mai strans de mine, se incalzea si in cele din urma adormea.

Eu nu-i puteam da sa manance inainte de baita pt ca mereu imi varsa. Era destul de intelegator..tipa un pic, eu il puneam in cadita, il spalam repjor....in 10 minute era si imbaiat si imbracat, pregatit de masa.

Sanatate multa, te asteptam cu vesti mai bune!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    eu o puneam pe pieptul meu, piele pe piele si se calma. cred ca era cel mai eficient lucru. asa mi-au zis in maternitate. ii puneam si sticlute cu apa calda pe burtica, ii faceam masaj... ajuta, dar nu trece de tot si nici de la o zi la alta... e cea mai grea perioada, ti-am mai scris la cealalta postare... la noi nu a avut efect absolut niciun remediu contra colicilor... doar spre final cand am primit debridat din tara...dar deja nici nu mai stiu daca s-au terminat ele sau daca a fost de la medicament...e alaptata natural si nu poti sa ii faci program strict de masa...da-i in continuare la cerere si asigura-te ca da aerul afara, chiar daca asta iti ia si jumate de ora. e foarte important. si incearca sa iti mentii calmul... e groaznic, stiu, cand vezi cat de mica e si cum se chinuie... :(

Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    Si noi am trecut prin episoade de colici dar un pic mai tarziu au aparut, in schimb la fetita mea au tinut pana pe la 5 luni si jumatate.La noi a functionat la inceput Bonisan, apoi Sab Simplex si Gripe Water.O tineam pe burtica mea si daca o tineam 2 ore, atata dormea, apoi pe la 3 luni am pus-o si dormea pe burtica, singurica dar nu ma miscam de langa ea.Eu nu am alaptat-o decat o luna si jumatate apoi i-am dat lapte formula in care la indicatia dr.ii puneam jumatate de plic de Linex Baby care ajuta la calmarea colicilor.Este greu dar va trece.Fetita mea are aproape 7 luni si nu stiu cand a trecut timpul.Perioada colicilor este pt noi amintire.La noi incep dintisorii si e agitata, nu prea vrea sa pape.Toate trec.Rabdare multa mamico:)

Floricica Nou Venita michaelap's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2012
    Postari in forum
    195
    Felicitari pentru fetita, Ioana!
    Si noi am avut colici pana pe la doua luni; la copila mea se manifestau din pacate tot timpul zilei.... iar noaptea ... era cosmar... La noi a functionat f bine Alinan picaturi si ii mai dadeam inainte de masa carbonat de calciu. Tu poti sa bei ceaiuri de fenicul, anason ( ca si asa trebuie sa te hidratezi bine ;)) , care pe langa faptul ca stimuleaza lactatia, sunt bune si pt colicii bebelusului, eu asa am facut. Si cica ar fi iarasi bun ceaiul de marar ( pe asta chiar nu l-am incercat ca am aflat despre el dupa ce am scapat de colici). Si noi tineam copila cu burtica pe noi (chiar si tati poate face asta) , la fel masajul usor pe burtica o mai linistea . Cam astea au functionat la noi . Aaaa... si o mai scoteam cateva minute afara , cand "prindeam" cateva raze de soare... si adoarmea instantaneu :))

mada_lyna
    Guest
    eu i-am dat la inceput sab simplex, iar apoi infacol. dar ii dadeam inainte de fiecare masa, fara exceptie, nu asteptam sa vad dak mai are dureri de la colici. si nu am avut probleme deloc, nu stiu,cred k a plins datorita colicilor doar d evreo 2 ori.
    cand am schimbat sab simplexul pe infacol, am incercat si ceva mai natural,respectiv bonisan, dar este groaznic la gust, si a si vomat copilul.
    apoi am descoperit infacolul si cu asta am mers pina pe la 4 luni

Floricica Nou Venita Reea_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2012
    Postari in forum
    217
    al meu are colici doar daca mananc eu din alimentele care i-ar putea da colici. Incearca sa-ti revizuiesti alimentatia si sa scoti orice i-ar putea provoca lui aceste crampe. Chiar ieri am patit-o si am avut crampe si eu si el, am zis ca ma urc pe pereti de durere, am urlat la propriu asa ca imagineaza-ti ca daca noi nu putem suporta acele dureri dar ei mititeii! Incearca sa o pui la san cand iti face crize, la mine a mers uneori, multa sanatate!

Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    multumesc mult de raspunsuri, azi e mai calma putintel, sper sa nu o apuce iarasi ... o sa mai gasesc si eu remeii pe parcurs zic eu, incerc in toate felurile pana reusesc sa o mai calmez putintel, offff ... ca mult mai e pana la 3 luni :) ! o zi buna !

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Si noi tot cu Infacolul am rezolvat-o. Iti trebuie si un ceai care sa o calmeze in timpul noptii, cel de tei este cel mai indicat. Noi i-am mai dat si babydrink, dar un plic la 100 ml apa, ca e prea dulce.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de ioana_marian62 Vezi mesajul
    buna ziua, fetita mea de 2 sapt si 3 zile, cred ca sufera de colici tare, de ieri dupa masa nu se odihneste ca lumea, adoarme pt o jumate de ora maxim o ora si apoi iar e treaza, de mancat mananca normal as putea zice, dar e fff agitata, si azi dupa amiaza a facut ocriza de plans de nu am auzit-o niciodata asa,si nu puteam sa o calmez, am un combinezon grosut in care dc o pun adoarme, si am bagat-o in ala ca sa doarma un pic ca cred ca e rupta de oboseala, dar pot sa o tin si noaptea in el, dc vad ca iar nu doarme?ii dau debridad, bonnisan si pliculete de hidrasec la sfatul medicului, dar daca ma puteti sfatui, cine a trecut prin asta cum sa o ajut sa nu se mai chinuie asa cu durerile si cu plansul ?va multumesc.si are ceva daca mananca inainte de baita ? ca ei mereu ii e foame inainte si ii dau cate putin si nu vomita, dar ii face rau?
    Baietelul meu a avut colici pana la 5 luni, asa ca am avut timp sa incerc tot ce putea sa existe pe piata: COLIEF, INFACOL, BONISAN, SAB SIMPLEX, ESPUMISAN, ALINAN, BABY DRINK, COLI B, PROTECTIS, DEBRIDAT, BIFIDUS BABY. Noi am ajuns la o stare cat de cat de normalitate cu Espumisan - dar cel de 100mg concentratie, are un bebelus pe cutie, picaturi Protectis la masa de la 12 - 13. In zilele rele ii dadeam dimineata si seara si siropel Coli B de la Erbavita.

Nu stiu daca te incalzeste cu ceva...in principiu nimic nu functioneaza complet....Noua ne recomandase dr. sa pape strict la 3 ore, cate 90ml lapte, nu mai mult....dar el nu a fost alaptat, deci era mai simplu.

Mai poti incerca masaj cu ulei caldut, pe burtica, apasand un pic mai ferm cu buricul degetelor, in sensul acelor de ceasornic, chiar de sub coaste......Si evident, sticla cu apa fiarta pusa in prosop, cu atentie sa nu oparesti copilul - acum exista recipiente speciale.

Multa sanatate si rabdare! Noi aveam colici non-stop...dormea in reprize de 20 - 30 min din care se trezea urland...

Daca bebe papa biberon, cei de la Humana au sortiment Anticolic...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari