Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 11
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    in ultimele zile, stand de vorba cu alte mamici, mi-am dat seama ca ar fi bine dak ne-am impartasi una alteia din experienta achizitionarii articolelor necesare copiilor. sunr multe lucruri, incepand cu patutul si pana la scaunul de servit masa, pe care le cumparam, fara insa a avea experienta si ne trezim acasa ca nu e exact ceea ce ne-am dori, ca nu e tocmai practic si functional obiectul respectiv.

va invit sa scrieti aici ce obiecte necesare copilului ati achizitionat si ce criterii ati luat in calcul atunci cand ati facut alegerea.

Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    de exemplu, inainte de a cumpara patututl eu am colindat tot orasul, toate magazinele cu articole pt copii si am studiat oferta. am cumparat unul cu plasa pt ca imi era frica sa nu se loveasca copilul in barele de lemn. stiu ca exista aparatori speciale pt cele din lemn dar am inteles de la alte mamici care fol asa ceva ca nu inlatura pericolul de tot.
    l-am cumparat ceva mai mare decat un patut obisnuit pt a-l putea folosi si pe post de tarc caci nu am spatiu si pt asa ceva.
    s-a dovedit o alegere buna deoarece cat a fost mic bogdan si am tinut patutul la nivelul superior putea fi folosit si ca leganut, atunci cand era nevoie. acum l-am lasat jos, am cumparat o saltea potrivita si e perfect. doarme bine copilul in el, am posibilitatea sa-l supraveghez tot timpul prin plasa aceea transparenta si in timpul zilei il las fara grija acolo sa se joace.

Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    bun subiect cris.
    eu sunt in dubii cu scaunul pt mancat, la mine Alex e ffffff agitat si nu stiu ce sa fac, sa cumpar sau nu.
    Poate sunt mamici care au cumparat si ma pot sfatui daca e necesar sau nu, si cam ce model.

Floricica Avansata katalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    si eu ma gandesc dacaeste necessar sau nu un scaun pentru mancat ,mai ales ca am o prietena care are o fetitza de 1 an si mananca linistita la masa fara nici un scaunel.

Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    eu chiar vreau sa cumpar unul. mie mi se pare necesar dar nu prea stiu de care. nu prea stiu ce ar trebui sa urmaresc. ce "calitati" sa intruneasca

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Fetelor,sa stiti ca din pct meu de vedere scaunelul de masa este f eficient! Daca aveti bebei nelinistiti care se agita f tare in timpul mesei este mai mult decat necesar. Eu,de cand l-am luat mi-e tare folositor! Mai mult,Anisiei ii place sa si stea in el,nu mult ce-i drept dar sta. Eu l-am luat cu reglaj pe inaltime 5 pozitii si la scaunel(se poate lasa pe spate si bebe poate chiar sa si doarma in el).
    Puteti sa-i puneti si jucarele in tavitza si ..sta acolo si se joaca,il puteti pune in scaunel in timp ce preparati papa etc. Dar,daca aveti bebe cuminte care papa si in brate nu cred ca-i necesar!

In privinta patutului da,cel cu plasa este f bun pt bebei extrem de agitati care nu stau locului o clipa,e adevarat ca cel de lemn este si cel mai stabil,arata f bine insa...in momentul in care bebe incepe sa se ridice devine periculos,chiar f periculos daca se loveste in tampla,ceafa,cade in nas,guritza etc! Eu sunt f multumita de cel nou si...din FERICIRE,Anisiei a inceput sa-i placa f mult si ziua!

Floricica Debutanta miky26's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2008
    Postari in forum
    736
    Eu i-am luat lui Alex scaunel din lemn, care in momentul in care creste se face scaunel si masuta.Eu zic ca este folositor, acum depinde si de bebe daca vrea sa stea in el sau nu.Deocamdata Alex sta cam 5-10 minute ori sa pape ori sa se joace, dar cu timpul cred ca o sa stea mai mult.
    Referitor la patut, si eu am tot unul cu plasa si mi se pare foarte practic.

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    si eu recomand scaunul pentru luat masa..este fff bun...cel din lemn mi se pare ca nu are prea multa stabilitate...daca este copilul mai nazdravan se poate rasturna cu el...David numai acolo papa...si daca plec cateva zile cu el mereu luam scaunul.....nu-mi place sa alerg prin casa cu mancarea dupa el..

Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    e de la vreo firma anume? ca am tot vazut scaune dar nu toate mi s-au parut ok de aceea va intreb

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Eu nu i-am luat scaun special pentru luat masa.
    Pana pe la 11 luni a papat in carucior, si a papat foarte bine, nu e un copil nazdravan care sa murdareasca tot in jur :)
    Dupa, i-am luat un scaunel mic, de plastic, fara cureluse si i-a facut unchiul o masuta de lemn micuta care se potriveste perfect la scaun si acolo papa. Nu este legat, dar stie ca e ora de papa si sta cat de cat cuminte.... asa, nici nu mi-e frica ca ar cadea sau altceva...

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Despre patut.... eu i-am facut pe comanda un patut din lemn, foarte bun si rezistent... si un pic mai inalt decat cele universale. Este foarte bun, doarme frumos in el, se joaca in el destul de mult. Nu s-a lovit deloc, i-am pus aparatori si a fost totul perfect.

+ Raspunde
Pagina 1 din 11
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari