Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nichi103's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2007
    Postari in forum
    115
    buna!dar ce vaccin ti-a facut(i-a facut)?vezi sa nu fi fost din cel gratuit(dat de stat) si sa te fi pus sa-l platesti.

Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    nu red ca era din ala de stat,era Infanrix; dupa ce am plecat de la ea am intrat in prima farmacie si am intrebat de acel vaccin si am aflat cu stupoare ca era si mai ieftin cu 30 de ron decat mi-l daduse ea...ieri micuta mea a factut 4 luni si trebuie sa facem vaccinul, de aceea v-am intrebat atatea lucruri, sa stiu ce am de facut...inteleg ca, daca am inceput cu astea cumparate ar trebui sa continuam tot asa...asta este! astazi vorbesc cu doc, sa vad ce imi zice de vaccinul asta, cat mai costa de data asta!!!

Floricica Senior mykyduta's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    4.132
    Mie m-i se pare corect sa te intrebe daca vrei sa il faci pe cel gratuit sau daca ai posibilitate sa il cumperi.
    Eu am optat pentru vaccinurile cumparate si cel de doua luni, de 4 luni si de 6 luni au costat 180 ron fiecare. Erau Infanrix.
    Oricum fiecare copil are dreptul la vaccin gratuit.

Floricica Avansata stefi_jr's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2007
    Postari in forum
    1.737
    Si eu am vrut sa cumpar vaccin dar doctorita mea de familie nu m-a lasat, mi-a zis ca e aceasi compozitie diferenta e ca mai cheltui niste bani, as fi optat pentru cele platite ca auzisem ca sunt mai bune, dar pana la urma am mers pe mana doctoritei si nu am mai cumparat, le-am facut pe cele de la ea si nu am platit nici un leu.
    Flori imi pare rau dar poate din experienta ta, neplacuta ce-i drept, vor invata si altii cate ceva.

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    fetele vedeti ca si infanrix exista mai multe
    cele de 180 nu sunt aceleasi cu cele de 270
    INFANRIX PENTA si HEXA cesta cam 250-270 iar cele de 180 se numesc altfel si au mai putine tulpini
    nu sunt aceleasi
    interesati-va
    pt ca tot INFANRIX se numesc dar sunt mai multe tipuri , cu mai multe tulpini si mai scumpe sau la fel ca cele date de stat gratuit si mai ieftine

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    cat despre doctor eu una i-as face un scandal monstru
    nu te poate obliga sa-l cumperi
    nu e posibil asa ceva
    si vaccinuri gratuite au de la stat nu exista sa nu aibe
    eu l-eam facut cele din gama INFANRIX cele scumpe dar doctora mi-a spus de la inceput care sunt optiunile si am hotarat ca le facem pe astea
    si mi le aduce ea chiar mai ieftine ca in farmacie

si aveti grija daca le luati din farmacie inainte de vaccinare sa le tineti in frigider ca poate farmacista uita sa va spuna
    au conditii de pastrare mai speciale

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    da asa este..Infanrix hexa si penta sunt cele care contin mai multe tulpini(deci si mai scumpe)...si neaparat tinute in frigider

Floricica Novice mihaelarascu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2007
    Postari in forum
    380
    Dragele mele, e foarte important sa ai un medic de familie bun. Mie mi-a explicat ca vaccinurile pentru bebe sunt gratuite dar ca cele cumparate, din gama Infanrix sunt foarte bune pentru ca au un spectru mai larg de actiune, avand in vedere mutatiile virale din ziua de azi, asa ca am preferat sa le cumpar pentru micuta mea.cat despre Vigantol, eu stiam ca e obligatoriu pana la 18 luni fara a avea vreo legatura cu medicii caci e gratuit pentru bebei!

Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    nici noi nu platim vaccinul, medicul de fam, care este si pediatru mi-a explicat diferenta dintre ele, dar ea mi le-a recomandat pe cele gratuite, am fost de fata cand l-a desfacut si seringa mica, deci depinde fff mult de medicul care il face. la cel de 2luni a facut un pic de febra dar a trecut repede, iar locul nu s0a intarit deloc, nici inrosit si sincer nu am tinut nici o compresa. eu primesc gratuit de la medic si vigantolul si fierul Haussman, si pt Alex tot ce se poate da compensat sau gratuit primesc. Daca vroiam sa le cumpar era k, dar sincer chiar nu mi-am permis sa le cumpar. Medicul pediatru este obligat sa iti explice ce e cu vaccinul si toate celelalte care pot interveni la copil.

Floricica Senior kata_kata_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    2.675
    Nici noi nu platim vaccinul,il face doctora de familie si sunt foarte multumita.Nu am avut probleme,doar putina temperatura la cel de 6 luni.

Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    Buna, mamici; astazi am vobit cu doc, sa vedem ce vaccin vom face la 4 luni si cat ne costa; ne-a spus sa cumparam din farmacie PENTAXIM, ca acesta se face la 4 luni; noi am facut la 2 luni INFARIX hexa si, din cate am citit pe aici, ar trebui sa continuam cu acestea; va rog sa-mi spuneti ce stiti despre asta, daca e ok sa facem Pentaxin dupa Infarix, si mai ales, daca stiti cat costa Pentaxinul; poate a facut cineva de curand...astept parerile voastre. pupici,

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari