Ultimele discutii din forum
    dov
    dov este offline.
    Floricica Novice dov's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2007
    Postari in forum
    426
    noi am facut vaccinul gratuit.pt ca nu am vazut diferenta intre cel platit si cel gratuit.s-a spus ca la cel gratuit nu se face febra si nu se intareste locul,nu vreau sa deranjez pe nimeni dar depinde si de cine iti face vaccinul si de copil.cunosc mame care au facut vaccinul platit si copii au facut febra.andrei nu a facut febra si doar la primul vaccin locul s-a intarit apoi nu au mai fost probleme.sa vad cum o sa reactioneze la cel de un an.insa nu mi se pare normal ca un dr sa te oblige sa faci acel vaccin cat si cel romanesc este la fel de bun.in legatura cu vigantolul nici noi nu-l mai folosim pt ca am inteles ca nu e chiar atat de bun pe cat se zice.dr noastra ne-a recomandat vitD romaneasca care e acelas lucru cu vigantolul.

Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    stau tot in Titan; Dorissa, oare as putea merge si eu la doc tau?

Floricica Cu Vechime monica76's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2007
    Postari in forum
    5.513
    Si eu am optat pentru cele cu plata de la GSK, dar a fost alegerea mea. Doactora mi-a prezentat toate cele trei variante. Mai sunt niste vaccinuri intre cele de stat si cele GSK.
    Flori imi pare tare rau ca tu nu ai avut posibilitatea sa-ti exprimi parerea. Nu a procedat corect, ca poate nu-si permite toata lumea aceste vaccinuri. Din pacate trebuie sa contunui cu aceeasi marca.
    Eu am platit pentru cel de la 2 luni 260 ron, la 4 luni 240 ron si cel de 6 luni este 260 ron. Vorbesc de cele INFANRIX.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    eu le-am cumparat pe toate
    dar nu mi se pare normal sa nu ai posibilitatea sa le faci pe cele gratuite..este optiunea fiecaruia pe care le face..dar vad ca la tine--of..nu ai avut nici o optiune.

eu o am pe Elena la Medcenter Berceni..la dr.Feher Raluca..sunt multumita de ea.

Floricica Senior dorissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2007
    Postari in forum
    4.038
    Sigur, Flory! Tot ce trebuie sa faci e sa te duci la Policlinica, sa intrebi de dr. Pop si sa te inscrii la ea. E f. draguta, o sa vezi. Conditia de baza pentru inscriere e sa nu mai fii deja la alt pediatru....

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    eu nu am platit,pana acum le-am facut pe cele gratuite,dar cel de la un an mi-a recomandat dr sa-l cupar cica e cu mult mai bun decat cel gratui

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Eu nu am platit pentru vaccinurile de la 2,4,6, 12 luni nimic.
    In schimb am cumparat vaccinuri care nu sunt in grila vaccinurilor obligatorii. Sunt optionale, si ca atare le-am cumparat.
    Nu mi se pare corect, ca doctorita de familie nu te-a instiintat dinainte de aceasta posibilitate.
    Medicii pediatri ( de familie) primesc de la stat toate vaccinurile obigatorii, deci nu se platesc.

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Si inca un lucru... nu inteleg...cum adica de la vaccinul platit nu face febra? Copilul face febra pt ca are deja anticorpii formati, nu ca este vaccin ieftin sau scump, cat despre intarirea locului unde s-a facut vaccinul depinde de persoana care vaccineaza, si poate si de copilas ( cat de sensibil este).

Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    din cate stiu eu doc au obligatia sa faca copiilor vaccinul gratuit. noi pe acelea le facem, dar am mai facut si un vaccin suplimentar la 3,5,7 luni care se cumpara.
    eu stiu ca daca ai inceput cu vaccinul cumparat cu ala trebuie sa continui. deci nu ai ce sa faci. asa a patit o prietena de a mea, pt ca a avut o doc nesintita si a pus-o sa cumpere, l-a facut. apoi s-a mutat la alt doc si acela i-a zis ca trebuie sa contiunue cu ce a inceput.
    in legatura cu vigantolul, noua ne-au dat prima sticluta in maternitate. si ne-au spus de cand si cum sa luam.

Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    ma gandesc sa merg pana acolo, sa vorbesc cu ea...trebuie sa existe solutii daca sunt inscrisa la alt pediatru si vreau sa ma mut de la el...imi poti spune care e programul? sau ai un nr de tel de acolo? m-ar ajuta foarte mult

Floricica Novice idara's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2008
    Postari in forum
    387
    Buna fetelor! Sunt de-a dreptul indignata de ce citesc. Eu am patit o chestie asemanatoare in timpul sarcinii. Mi-a prescris ginecologul medicamente si doctorita de familie nu a vrut sa mi le dea compensate. Prietenei mele care mergea la acelasi ginecolog, i le dadea doctorita ei compensate. Si am intrebat-o si eu pe a mea de doua ori. Prima data mi-a spus ca nu poate conform legii. Am sunat la Casa de Asigurari si i-am aratat si legea. Mi-a dat dreptate si tot nu mi le-a dat compensate. A doua oara cand am intrebat mi-a spus ca ginecologul trebuie sa mi le dea compensate nu ea si cand i-am spus de prietena mea mi-a spus ca nu exista asa ceva....a treia oara nu a mai existat ca m-am mutat. I-am spus pur si simplu ca mi-am gasit alt medic. Mi-a completat o fisa cum ca ies din evidenta ei si mi-a dat fisa medicala pe care o aveam la ea. A fost o procedura destul de simpla. Acum sunt inscrisa la o doctorita care este si pediatru, unde mi s-a dat din primul moment tratamentul compensat. Referitor la vaccinuri eu le-am facut pe cele gratuite (chiar astazi pe cel de 4 luni) si slava domnului, suntem bine sanatoase si nici de plans nu a mai plans pitica mea decat vreo 2 minute. Conform legislatiei in vigoare ai dreptul sa iti alegi atat medicul de familie cat si casa de asigurari, deci, parerea mea este ca daca nu va convin medicii, schimbati-i ca sunt in joc banii vostri si cel mai important lucru, sanatatea.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari