Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    dragi mamici, ajutati-ma cu un sfat: vaccinul de 2 luni m-a cosat 300 ron si as vrea sa stiu unde pot face vaccinul de 4 luni gratuit, daca e posibil; pe voi cat v-a costat vaccinul? daca ma pot ajuta mamicile din Bucuresti, sa-mi recomande o policlinica ceva; va pup;

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Flori eu am optat sa le fac pe cele cumparate..dar doctora de familie a lui Patricia ar fi trebuit sa-i faca lui bebe cele din schema pe care statul le suporta(cele gratuite)
    eu le-am cumparat ca asa am dorit..nu m-a obligat.

Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    imi poti spune care e diferenta? sincera sa fiu, m-a luat prin surprindere medicul de familie cand, dupa ce i-a facut vaccinul, mi-a spus si cat costa; eu credeam ca de aceea esti inscris la medic de familie, sa ti le faca gratuit (adica le suporta statul, nu pacientul) insa explicatia lor a fost ca nu au contract in acest sens si nu isi pot recupera banii de la stat, de aceea ii cer de la pacient; acum trebuie sa facem vaccinul de 4 luni si sunt putin nepregatita: cat costa? il pot face undeva gratuit? cel gratuit e diferit? nu vreau nici sa ii dauneze copilului, dar nici banii aceia nu imi strica...deci, ce sa fac? astept mesajele voastre, mamici care ati trecut prin asta. va multumesc.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    draga mea..cel de la 4 luni este putin mai ieftin..( noi am facut infanrix penta)
    parerea mea este sa mergi la alt medic..altul care are contract cu casa de asigurari...
    cele cumparate sunt putin diferite decat cele gratuite..nu difera mult.
    dar eu am avut de ales..il cumpar..sau il facem pe cel gratuit..of..nu-mi vine sa cred..eu zic sa cauti alt medic..

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    Buna si noi am optat pentru vaccinurile platite...asa am vrut noi, desi puteam sa facem fara probleme cu bani! Vaccinurile sunt gratuite, peste tot si la 2 si la 4 si la 6..si la 1 an...sunt obligatorii......dar sunt si optional care le poti cumpara...diferenta?nu sunt efecte secundare la cele platite, nu fac bebeii febra, nici intarirea locului, si se fac cu niste seringi super subtiri, bebe nu simte mare lucru....asa mi s a explicat....
    dar, obligatoriu trebuie sa ai posibilitatea de a face gratuit....
    AAA, si inca ceva, am auzit si eu ca s a scumpit dar la tine e prea de tot....cel de la 2 luni e acelasi cu cel de la 6...si pe mine ma costa 265 ron,,,trebuie sa l facem sa l facem sapt viitoare....dar tu sustine clar ca vrei fara plata ca vaccinurile s obligatorii pt copii pana la 1 an....

Floricica Senior dorissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2007
    Postari in forum
    4.038
    Scumpa, pe noi ne-a chemat medicul pediatru la care am inscris-o pe pitica atunci cand a venit lotul de vaccinuri special pt a le face pe cele gratuite....Daca la 2 luni il faci pe cel cu plata, toate vaccinarile ulterioare trebuie sa le continui cu vaccine din aceeasi gama...Vb cu pediatrul si cere-i socoteala!

Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    oricum ma gandesc sa schimb doc ca nu sunt multumita, dar stiu ca trebuie sa stai min 6 luni si eu am inscris-o pe asta mica la nastere deci acum 4 luni...in paralel merg la alt doctor, la care platesc consultatiile pentru ca este la un spital particular, dar sunt foarte multumita de el ca e bun, nu ma trateaza ca doc de familie care nu mi-a spus nici de vigantol, dar alte lucruri!!
    o sa ma interesez de vaccin, poate il cumpar eu de la farmacie daca e mai bun decat cel gratuit, de care oricum nu pot beneficia de la med meu de familie

Membru inregistrat la
    06.04.2007
    Postari in forum
    4.038
    Flori, pe mine m-a intrebat daca vreau sa ii dau vigantol, explicandu-mi mai multe despre el, printre care si faptul ca este ca un supliment alimentar, nu e obligatoriu....de ex generatiile noastre nu au luat asa ceva si, slava DD, suntem bine...nu? :))

Membru inregistrat la
    06.04.2007
    Postari in forum
    4.038
    Mai ales ca, mai nou, este criza de vigantol pe piata, ca toti medicii pediatri il recomanda..Oare or primi bonusuri de la comp farmaceutice pt asta? Nu m-ar mira!

Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    da, asa este Dorissa...dar pe mine nici nu m-a intrebat, nu stiam nici ce este Vigantolul...vreau sa spun ca nu prea imi da informatii si stii si tu cat de important este sa afli raspuns la intrebarile legate de bebe...cand ii spun cate ceva care ma ingrijoreaza isi noteaza in caiet si zice "sa urmarim evolutia"...mai mult ma sperie cu secretomania asta sau, poate e necunoastere...ma rog, nu vreau sa spun mai mult decat atat, asa sunt unii medici, si eu am avut ghinionul atsa, dar o sa mergem la altcineva; cat despre bonusuri, sunt sigura ca primesc, stiu de la o prietena cae lucreaza la o firma de medicamente si umbla prin spitale si policlinici sa promoveze cate un nou produs scos de ei pe piata; daca le da ceva doctorilor, il pun in fruntea listei de medicamente, ti-l prescriu imediat...deci, ce incredere sa mai ai? bineinteles ca nu sunt toti asa, dar sunt multi asa, din pacate...

Membru inregistrat la
    06.04.2007
    Postari in forum
    4.038
    In ce zona stai?
    Noi stam in Titan si mergem la dr. Silvia Pop, de la policlinica pt copii de vis-a-vis de Miramar, Socului....Este o doamna super! (vine chiar si acasa)

+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari