Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Stiu ca au mai fost discutii despre daca e bine sau rau in a lua copii in brate,dar eu ma confrunt cu o mare problema(pt mine).

Am un baietel de doua luni...si nu prea imi place sa il ia cineva in brate...mai ales sa il legene sau sa il pupe incontinuu...(apoi a doua zi e plin de bubite pe fata)

Chiar ieri a fost soacra mea in vizita si...mi-a reprosat ca nu mai vine la mine daca nu o las sa il ia in brate,iar eu i-am zis ca am tot dreptul sa o refuz ...e COPILUL MEU!!!si fara suparare ..

De precizat: nu sunt rea..ii las sa il ia , dar sa nu exagrereze..adica cu orele( la tinut asa o ora, a adormit la ea in brate,dar nu a vrut sa il puna jos,ma refer la soacra mea)

Eu m-am descucat strict singura,la toate,la prima zi acasa,prima noapte,prima sapt,prima baita,nimeni nu m-a ajutat,doar sotul meu...asa ca fiind singura ,daca mi-l invata in brate de pe acum..eu ce ma fac mai tarziu...pt ca sa stiti ca deja simte...si se cere in brate de multe ori(se agita cu manutele cand ma apropiu de patut)

Ce spuneti mamici...gresesc?!

Va multumesc

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390

Fiecare mama simte ce are nevoie copilul ei. Pe Alex l-am tinut in brate chiar de la inceput.......(primele 3 luni l-am tinut exclusiv in brate, iar cand dormea, pe piept). Nici nu i-a placut in carut. Cat a fost micut, pana pe la 6 luni, cea mai mare parte din drum mergea in brate, dar toate astea trec si-ti vei aduce aminte cu drag de ele.
    l-am obisnuit apoi sa doarma singur, sa stea singur pentru ca faceam toata ziua treba ,mancare si el statea cumintiel..... dar cum venea buni si statea pe la noi , il lua in brate il alinta se juca cu el ore in sir !! si cine vroia numai in brate dupa ce pleca buni ?.. cine tipa intr-una 2 zile???? Dar pe urma se linistea daca nu avea incotro. Ai grija cum il inveti ca stie totul cit e de mic, am patit-o eu.

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    ca si mama ..normal ca il tin in brate,mai ales cand are nevoie de asa ceva(viseaza urat,e speriat,plictisit...etc)Este un moment de-adreptul minunat sa ii simti rasuflarea in ureche...sau sa-i simti manutele pe gat...dar chiar nu vreau sa-l invat numai in brate...are aproape 6 kg...ce ma fac mai tarziu..:((

Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    :)) sa vezi cum este sa tii vreo 12 kg in brate... sa se si smiorcaie...iar tu, cu o mana sa amesteci in mancarea de pe aragaz ..ce mai , sport extrem! dar trec si raman amintiri frumoase. uitasem sa scriu: eu nu am lasta rudele sa il pupe pe alex pe obrajori pana la 7-8 luni! doar pe cap.. iar pana la 3 luni jumatate l-am izolat complet de cei care veneau in vizita. chiar le-am pus in vedere ca pana la 3 luni nu au ce vedea [bebelus]

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Bravo tie! Ai avut o tarie de caracter!
    ...insa eu,cand le spun ceva ma repezesc si-mi arunca cuvinte ...rele adica: Lasa nu mai fi asa gingasa!...vai doamne ,dar ce e de portelan...!.. Vai de mine,dar avem un print aici...!
    Am tot dreptul,sunt bunica lui!..si tot asa
    De mentionat...ca eu m-am externat intr-o vineri,iar sambata..duminica mi-a fost casa plina!
    Casa...garsonierea am vrut sa zic!
    daca faceau galagie,spuneau lasa sa se obijnuiasca!sa nu fie sensibil!
    Da ..e adevarat ,dar sa nu uitam un copil are nevoie si de liniste!

Floricica Nou Venita ioana221's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    12
    buna, am si eu un bebe de aproapre 6 luni acum si am avut aceeasi problema am stat la mama 3 sapt cat mi-a fost greu apoi m-am mutat la mine...baiatul meu era in brate cand la mama cand la tata mai mereu noaptea il tineam eu ca plangea de colici de obisnuinta de a fi in brate ...o data ajunsa acasa l-am tinut in brate cat am putut dar nu mai puteam face nimic asa ca m-am hotarat sa il invat jos l-am lasat jos sa planga din pacate k plangeam si eu cu el dar sa invatat baiatul sa mai stea si jos cand am fost la mama nu ia venit sa creada k a inceput sa planga sa il lase jos...acum mare bineinteles ca ii place in brate dar a inceput sa stie cine il ia in brate cand e doar cu mine e cuminte ii dau jucarii ii mai schimb locul unde sta dar nu mai am asa probleme cu el si e mai bine deci parerea mea este ca trebuie tinut in brate dar nu mereu si mai ales nu de toata lumea (soacra care zice ca si ea a crescut copii)... apropo cristina are mare dreptate mama stie cel mai bine de ce are nevoie copilul ei...eu am problema tot cu socrii "a mancat copilul asta...l-ai schimbat...da-i si lui niste tocanita ca ii e foame nu vezi...(tocanita cu sare si vegeta la copil de 6 luni aproape) " si lista continua deci nu lasati pe nimeni sa se bage in cresterea copilului vostru poate doar cu un sfat...va poop si multa rabdare in continuare

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Da ,e intradevar greu ioana,nu ti-a fost usor deloc!Sper sa nnu ajung inca acolo...oricum toata lumea se mira ca copilul meu adoarme singur in patut,fara brate,fara leganat,e foarte cuminte..iar peste zi cand nu doarme,la fel sta singurel in patut!
    In ceea ce priveste:a mancat copilul asta...l-ai schimbat,etc..sa indrazneasca numai sa zica ceva,cineva,mai ales ca eu am stat singura in perioada cand trebuia sa fie cineva cu mine..sa ma ajute...m-am descurcat,mai ales cu ajutorul sotului si al copilului ..:))

VA pupammm

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari