Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Dragele mele,

Am vazut ca exista destul demulte pareri contradictorii in ceea ce priveste perioada recomandata pentru ca mami sa doarma in aceeasi camera cu bebe. Perioada variaza mult, de la 3 luni, la 6 luni, chiar pana bebe implineste un an.

As vrea sa va intreb pe voi din exerienta voastra, pana cand este bine sa dormim cu bebe in camera? Edi al meu are aproape 5 luni si sincer nu stiu daca sa dorm in continuare cu el in camera sau sa il las singurel. Voi cum ati procedat?

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Ma gandesc acum si la faptul ca vine vara si eu una vara nu pot sa dorm decat cu geamul deschis laaarg pentru ca este foaret cald. Si ma mai gandesc si la oxigen...dormind cu el in camera ii consum din oxigen. Pe de alta parte parca imi teama sa nu fiu cu el in camera

Floricica Debutanta livya's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2009
    Postari in forum
    740
    buna gabizza!as si eu ,e un pic nasol cu caldurile astea,dar nu-l las singur inca in camera ,apoi se mai trezeste peste noapte, ii mai dau ceai sau apa,la mine ca lapte peste noapte noi nu mai bem,dupa ce o sa fie mai marisor da ,o sa doarma in camera lui.

new sunshine
    Guest
    Eu pe Tia am culcat-o la noi in camera pana la 3 luni cand nu se mai trezea noaptea.Pe Khloe am mutat-o in camera ei la 6 luni cu toate ca se mai trezea de 2 ori noaptea.
    In camera ta poate fi ok si cu geamul deschis dac ail imbraci pt somn corespunzator...stiu ca e cam greu s ail muti de langa tine dar citisem in cartea mea despre mame si bebe ca bebelusii sunt in siguranta in patutul lor tot asa daca se respecta normele de culcare inpatut:fara paturica sau alte obiecte care ar putea sa ii acopere capul si sa ii impiedice respiratia.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Edi nu prea se mai trezeste noaptea. Prima trezire o are cam pe la 5 dimineata si mai atipeste asa in reprize pana pe la 7. Rareori mai are bazdaci si se trezeste la 2. Cred ca am sa mai dorm cu el in camera o perioada....poate pana pe la 6 luni....nu stiu

new sunshine
    Guest
    Daca doarme asa de bine il poti muta.Depide cum ti se pare tie mai usor..

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Sincer nici eu nu stiu

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Eu am culcat-o de la inceput in camera ei, dar am scos usa dintre camera ei si a noastra. Acum are 6 lunite, mai tragem perdeaua intre camere, dar inca nu ma indur sa pun usa :) desi doarme tun toata noaptea. Nici lampa nu ii pun, numai primele 2-3 saptamani ii puneam lampa sa nu ma impiedic cand merg la ea daca se trezeste, sau sa o vad cand ma trezesc eu :)

new sunshine
    Guest
    Eu am lasat usile si inchideam doar usa noastra.Camera lor e perete in perete cu a noastra si aud tot.Dar nici nu ma ridic imediat ce se fasticeste.Asteptam un pic si chair si acum daca plange ma sigur ca se linisteste in cateva clipe..daca plange mai urat atunci fug la ea...in rest e ok.Stiu ca sunt f rare cazurile in care copilul poate pati ceva in camera lui,intr-un patut corect folosit.

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    si Carina doarme singurica de la fix 6 luni... a fost cadoul meu pentru ea :))... si sincer cred ca se odihneste mult mai bine nestiindu-ma permanent in preajma ei...

la inceput se trezea de doua ori pe noapte... apoi a inceput sa se foiasca doar si fiindca nu ma duceam imediat la ea se linistea singurica... acum doarme 11-12 ore peste noapte neintrerupt si ma pot si eu odihni mai bine...

ce-i drept e c la inceput a fost un stres pentru mine: nu dormeam noaptea daca nu-i auzeam bine respiratia, iar daca dormea mai mult eram gata sa deschid usa sa vad daca e totul ok.... insa cu timpul m-am obisnuit si eu

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    eu am dormit cu el pana la 2 ani ..el adoarme singur si n-are treaba cu mine dar eu n-am inchis geana pe geana in alt dormitor...si am incercat de cateva ori...
    de cand am inceput serviciul mai doarme la mama intr-o camera singur...dar cand vine acasa eu nu ma indur sa plec din camera lui..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari