Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita iana10's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Ceau dragelor……

Am citit in CCM unic la nivel national pe 2007 – 2010 de prima asta de nastere…..

Modelul de cerere ar fi :

Subsemnata…………………& #8230;…………….., domiciliata in Timisoara………………, identificata prin CI seria….nr………, angajata a ------ cu contract de munca, inregistrat la ITM ----- sub nr………..din data…………, va solicit Prima de nastere conform Art. 51 Lit. c din Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007 – 2010.

Mentionez ca am nascut la data de……………………, conform Certificatului de Nastere anexat.

Va multumesc anticipat!

(Art. 51. - În afară de ajutoarele prevăzute de lege, la care au dreptul, salariații vor beneficia și de următoarele ajutoare:

a) în cazul decesului salariatului, un ajutor acordat familiei, de cel puțin două salarii medii lunare pe unitate;

b) dacă decesul a survenit din cauza unui accident de muncă, a unui accident în legătură cu munca sau a unei boli profesionale, cuantumul ajutorului acordat familiei va fi de cel puțin 3 salarii medii pe unitate;

c) un salariu mediu pe unitate, plătit de aceasta mamei, pentru nașterea fiecărui copil; dacă mama nu este salariată, soțul acesteia beneficiază de plata unui salariu mediu pe unitate;

d) un salariu mediu pe unitate plătit de unitate la decesul soțului sau soției ori la decesul unei rude de gradul I aflate în întreținerea salariatului)

faceti cererea si insistati, ca angajatorii nu va spun despre asta ca sa nu scoata bani din buzunar. eu am aflat de la colege

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Da Iana, dar daca nu e trecut in regulamentul de reguli interioare nu primesti nimic.Eu am o cunostinta care a nascut si ia recent i nu a primit nici un ban de la firma la care a lucrat , la ia nu era specificat in regulament.Poate statul sa oblige o firma particulara sa dea bani pt anumite evenimente in familie?

Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Cunostita ta a facut cerere? tu ai facut cerere?

Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    o sa va dau link sa il cititi si voi

Floricica Senior robynely's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    4.526
    atat ii mai trebuia sefei mele,sa ma duc si cu vreo cerere sa-mi dea bani!oricum a luat foc cand i-am spus de sarcina si parca dinadins ma punea sa fac efort.

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Iana eu nu am facut cerere , eu am primit bani ,la mine la servici e specificat in regulamentul de reguli interioare sa primim bani pt anumite evenimente in familie .
    Nely bani aia normal nu iti da din buzunarul ei personal ci a firmei si se scade la impozit.
    Iana sa mai dat o lege prin care se specifica sa primesti bani de concediu pe langa salar dar la mine la servici nu se aplica si am fost la Fortele de munca si au zis k nu sunt obligati sa aplice legea firmele particulare.

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    sotul meu a primit o prema la serviciu cam la 3 sapt dupa ce am nascut eu dar fara ca noi sa facem cerere si e vb de o firma particulara cea la care lucreaza el!

Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Hi hi, am dat copy paste si nu am
    vazut c lasasem numele firmei. Mai trebuia sa pun adresa si nr de telefon.:))

Floricica Cu Vechime xandrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    Fetelor, din cate stiu eu asta e valabil si pentru cei din sectorul privat. Eu zic sa depuneti cerere pentru acesti bani, sa nu va para rau ca nu ati incercat.
    Puteti solicita angajatorului un raspuns in scris, prin care sa va prezinte si temeiul legal care a stat la baza refuzului sau.

Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Eu sunt sigura ca e valabil si pentru cei din sectorul privat. Eu am facut cererea acum doua saptamani (mi-au spus colegele care au nascut anul acesta) si la salariu mi-au intrat si banii acestia sub forma de prima. Si vreau sa va spun ca nu au fost putini:). Daca nu am fi facut cererea nu am fi luat banii. Cred ca multi angajatori nici nu stiu despre aceasta lege. Nu va ia nimeni in nume de rau daca faceti aceasta cerere. Trebuie doar sa ii dati numar de inregistrare in registrul companiei si sa pastrati o copie. Eu cred ca numai cine nu incearca are de pierdut. De exemplu daca firma la care lucrati isi opreste productia temporar (nu este de lucru)- ati accepta sa stati acasa neplatite stiind ca legea cere sa vi se dea 75% din salariu? M-am saturat pana peste cap sa vad discriminare si femei carora le este teama ca li se poate intampla ceva rau daca isi cer drepturile (din pacate la noi chiar e posibil sa patesti ceva daca iti ceri drepturile).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari