Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    La fete se numeste ruperea turtii, iar la baieti luatul din motz..
    Turta e de fapt un colacel, care se rupe sub forma de cruce deasupra capului copilei si se imparte la toata lumea..apoi se da tava, tortul, se taie din motz, exact ca la baieti..
    E un obicei din sudul tarii, mama mea a participat la asa ceva langa Bucuresti, saptamana trecuta.
    In alte parti se face la fel si la fete si la baieti...cu motzul adica. Nasa noastra a taiat putin din 4 parti, sub forma de cruce, a pus perisorul pe un banut si a turnat putina ceara de la lumanarea de botez ca sa se fixeze acolo. Eu banutul il pastrez in albumul lui Ioan, "Cartea bebelusului" care are loc special pentru motz.

Floricica Senior irinacodrin's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2007
    Postari in forum
    3.374
    aha, deci asta e. in sfarsit am iesit din ceata. si la noi se rupe colacelul dar din cate stiu eu si la baieti, am sa ma mai interesez pe aici sa vad cum stau treburile.

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Da...pai stii cum se zice...cate bordeiuri atatea obiceiuri..

Floricica Debutanta ana07's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2007
    Postari in forum
    1.153
    Fetelor, multumesc de sfaturi. Wow, banuiesc ca sunt o gramada de obiceiuri.

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Deja v-ati aniversat cativa strugurasi..
    Asteptam sa ne povestiti cum a fost si eventual sa postati si aici niste poze..

Floricica Debutanta selena_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2007
    Postari in forum
    1.140
    eu am descoperit cam tarziu subiectul ,,care este foarte interesant dealtfel ..Petrecerea lui ken am facut o acum o saptamana in urma ,,initial nu am vrut sa o fac ca ma gandeam ca e mic si nu o sa inteleaga mare lucru ,,ma gandeam doar sa cumpar un tortulet si sa l mancam noi 3 dar o prietena m+a convins si mi+a recomandat si pe cineva care face decoratii ,,de ocbicei la restaurante dar a facut exceptie .Asa ca am golit o camera din apartament si mi+a facut un aranjament frumos cu POOH ,,a costat ceva dar cred ca a meritat .Am avut 12 invitati adulti si 5copii,,asi mai fi chemat dar apartamentul e micut si nu am vrut sa i ingramadesc desi am cam facut o dar cred ca toata lumea s+a simtit bine .am sa postez si o poza cu decoratiunea ...am mai pus si la poze cu aniversari..poate va dau idei.

Membru inregistrat la
    12.01.2007
    Postari in forum
    1.140
    apropo ,,am si eu o intrebare ,,motul se taie de nasa la botez sau la un an ?,,eu il botez in ianuarie si inca nu i+am taiat motul..

Membru inregistrat la
    12.01.2007
    Postari in forum
    1.140

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    ana, motul se taie la un an. de regula pana atunci se face si botezul. dak nu l-ati facut inca nush sa-ti zic cum sa procedati.

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    frumos decorul, ti-am spus si la celalalt topic. pe masa erau doar jucarii sau aveati si ceva cosulete cu bomboane, prajituri?!

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Foarte frumoasa petrecerea si decoratiile superbe..
    Pai daca n-ati facut inca botezul, o sa-i taie din motz acolo parintele...
    Asa cum a spus si Cris, de obicei la noi intai se face botezul pana la un an si motzul se taie la un an..dar motzul este doar o traditie.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari