Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta ana07's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2007
    Postari in forum
    1.153
    Fetelor...se spune ca odata ce s-a scurs primul an din viata puiutilor nostri acestia trec de la stadiul de bebelusi la copii mici.

Ca atare, acesta prima aniversare a bebelusilor nostri ar trebui serbata cum se cuvine, mai ales ca se obisnuieste sa se taie si motul cu aceasa ocazie.

Cum multi dintre bebelusii aflati pe acest forum se afla pe ultima 100 de metri inainte a implini primul anisor, m-am gandit ca ar fi util ca mamici sa impartasim modul in care am putea organiza/serba primul anisor.

Asadar, acest topic ar putea include opinii si exemple, sfaturi despre ce ar trebui pus pe tava de pe care puisorii trebuie sa aleaga, cum ati sarbatorit, ce meniu ati ales si multe altele.

Le asteptam, de asemenea si pe mamicile cu puiuti mai mari pentru sfaturi.

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    draga ana, f interesant acest topic. si eu as vrea sa aflu mai multe inf despre organizarea primei aniversari dar cred ca nu aici trebuia deschis. ma gandesc ca va fi greu de gasit la aceasta sectiune.
    probabil ca luni o sa-l mute admin-ul in locul potrivit

Floricica Senior irinacodrin's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2007
    Postari in forum
    3.374
    f interesant subiectul si binevenit. nici eu nu prea stiu cum o sa ma organizez atunci cand vom taia motul lui dragos. noi locuim intr-un apartament cu o singura camera si ne va fi si greu cu invitatii, motul, galagia plus ca dragos trebuie sa faca si el nani la un moment dat. ma gandeam sa iesim la un restaurant sa organizam si acasa sa taiem motul doar. inca nu stiu sigur cum vom proceda.

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    eu locuiesc intr-un ap cu 3 camere, destul de mare dar nu cred ca vom face petrecere atunci. cred ca vom invita doar nasii si vom face obiceiul taierii motului.
    as vrea insa cand implineste un an sa-i organizez o petrecere cu copii. aici nu prea stiu cum sa procedez. astept idei

Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    noi locuim intr-un apartament cu 3 camere, destul de mare si aici vom face si taiat de mot si petrecerea.
    la ce anume se pune pe tava habar nu am ce sa pun si cine le pune. iar despre meniu am sa fac cum se face la moldoveni, cei de peste prut ma refer, unul din nasii nostri e de acolo, se pun toate pe masa, aperitiv, friptura si la urma tortul normal, mai ales ca cealalta nasa are patiserie si face niste torturi. am sa fac 2 platouri cu aperitive, tot felul de salate: boef, una de telina, morcov, si mai caut ceva retete, eventual o salata de vinete cu maioneze, cate un bol mic, icre, doar nu o sa fac acum numai stiu eu ce specialitati care habar nu am ce gust au si nu le mananca nimeni.

Membru inregistrat la
    09.08.2007
    Postari in forum
    3.374
    daca facem acasa si eu tot la ceva aperitive ma gandesc si o friptura cu legume sau cartofi, prajituri, suc, tort bineinteles. si poate mai vine cineva cu idei.

sau poate "imprumitam" apartamentul mamei mele atunci ca ea sta la 3 camere si ar fi mai mult spatiu.

sau un restaurant, cum am mai zis. scap de facut mancare, de curatenie ianinte si dupa musafiri, de spalat o tona de vase murdare.

Membru inregistrat la
    09.08.2007
    Postari in forum
    3.374
    poate mamicile care au sarbatorit deja primul anisor la bebelusi ne povestesc si noua din experientele lor.

Floricica Debutanta corina_valentinaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2008
    Postari in forum
    841
    gata fetelor am nimerit in sfarsit sa intru si eu..
    eu nu ma gandeam sa i aniversez ziua cu copii, este prea mica si nu cred ca are rost...
    eu la fata cea mare la 3 ani am inceput sa i serbez ziua cu copii..

Floricica Avansata alinutzab's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.04.2007
    Postari in forum
    2.042
    pote ne zice si noua cineva ce se pune pe tava????!!!
    cum ii imbracati pe bb-i?
    la ce tort v-ati gandit? eu cu tortul am mari probleme,am fost pe la 3 cofetarii si nu am gasit ce-mi place.de fapt nici nu stiu cum l-as vrea,stiu ca-l vreau diplomat cu fructe sa poata papa si el putin,dar de ornament n-am idee..
    masa m-am gandit la un bufet suedez ca n-am chef de intins mese,strans,iar intins..

Floricica Debutanta corina_valentinaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2008
    Postari in forum
    841
    Alina asa m am gandit si eu la un bufet suedez, mai ales ca la mine este spatiul f mic si oricum fac restrans. Initial prima data am zis ca ii iau turta atunci cand ii serbez ziua de 1 anisor, dar am aflat ca cica trebuie luata cu cateva zile innainte sa implineasca anul, de ce? nu stiu nici eu..
    voi ce stiti?

Floricica Avansata alinutzab's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.04.2007
    Postari in forum
    2.042
    eu ii iau motul pe 7,cu doua zile inainte de aniversare,si daca tot fac,fac atunci tot.
    eu stiu ca nu trebui sa treaca de ziua respectiva,nu neaparat ca tre sa-i rupi turta mai inainte. Dariuta e pe 8,deci cade luni,poti sa faci sambata sau duminica,nu??

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari