Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime lidivina's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    5.056
    micki...si a mea a fost constipata dar o ajut cu pere f coapte...si acum face si de 3 ori:)))

Floricica Cu Vechime lidivina's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    5.056
    bravo andre!!!adica rares:))
    bb mea papa si 2 pere...ii plac..azi i-am facut cerealele piure...a papat jumatate din cat i-am facut :)))_(6 linguri de supa cu cereale si 140ml laptic )

mother
    Guest
    au mutat topicul...

Floricica Nou Venita voltaire's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2008
    Postari in forum
    2
    Am descoperit un nou program penru bebelusi.

www.futurefactory.ro

Programul FasTracKids Signing (Signing Smart) a fost dezvoltat de un colectiv de experti in dezvoltarea bebelusilor, bazindu-se pe miscarile naturale ale bebelusilor, dezvoltind abilitatile de comunicare ale copiilor inainte ca acestia sa se poata exprima verbal.

La program participa copii cu varste de la 6 luni la 2 ani impreuna cu parintii lor sau cei care ii ingrijesc - bone, bunici etc. Cu ajutorul jocurilor si cantecelor, educatorii FasTrack Signing ii invata pe micuti cum sa isi foloseasca mainile pentru a comunica inainte de a invata sa vorbeasca.

www.futurefactory.ro

Floricica Cu Vechime Lavinia_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2008
    Postari in forum
    5.580
    aici mi s-a recomandat sa alaptez pana la 1 an (unele mame alapteaza si pana la 2 ani, cu cat mai mult cu atat mai bine pt ca bebe primeste anticorpi) si mi s-a spus de la 6 luni sa incep cu cereale apoi legume si apoi fructele .. si sa incep cu legumele galbene spre verde... apa nu i-am dat si nici ceai .. aici nu nu se da ceaiuri la bebei si nici supica si nu mai stiu ce... si cu inlocuitul laptelui cu mancare .. laptele cica nu ar trebui inlocuit .. mancare trebuie doar sa suplimenteze laptele .. caci bebe creste si mananca mai mult .. prima data se da lapte si apoi se dau cereale legume sau fructe cat vrea bebe sa manance.. deabia dupa 9 luni de zile cica se poate da lapticul dupa mancarica.

Floricica Cu Vechime Lavinia_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2008
    Postari in forum
    5.580
    si ce am uitat sa spun .. papa se da cu lingurita nu se pune in sticluta sa nu existe pericolul de innecare...

eu cu bebe am inceput de acu 2 sapt caci laptele nu ii mai era suficient si am inceput sa ii dau cereale cu lingurita ..mi-a luat ceva vreme cam vreo 4 zile pana a inceput sa manance frumos .. si i-am dat morocov si dovlecel pana acum si le-a primit fff bine .. .. incet incet ..

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    pai cam 100ml/kg ar trebui sa bea pe zi laptic ceai suc de fructe supita etc

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Miky,mie dr lui Marius mi-a spus daca bea pe zi 750ml ceai cu lapte e ok(asta dupa ce am inceput sa-i dau si mancare solida)
    si la inceput dupa fiecare masa ,pana papa bine se da si complectare laptic,dar nu imediat(in cazul mesei de la 10 cea de fructe ca poti sa-l dereglezi la stomacel,lasi macar 10-15 minute pana sa-i dai laptic)

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Andreea,felicitari pentru topic.

Si felicitari lui Rares ca a papat para cu placere.
    azi i-am dat si eu prima data para lui Bogdan si a papat-o si el cu placere.Pe zi ce trece ii place tot mai mult papa solida

Floricica Debutanta maridani's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2008
    Postari in forum
    881
    Talida nu papa prea multe.In supa ii pun morcov,cartof dulce,telina ,pastarnac,rad patunjel,ardei,dovlecel,salata verde,brocoli.Ii dau galbenus de ou de 2 ori pe sapt,pui zilnic.Maine ii bag peste sa vedem daca ii place.O data pe sapt ii dau ficatel in supa in loc de pui.
    Ii da mar copt cu para coapta si branzica.Seara ii dau cereale cu lapte in biberon.
    Acum la 8 luni bagam iaurt,banana si cartof normal, putina ceapa fiarta.
    Al tau ce papa?

Floricica Debutanta maridani's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2008
    Postari in forum
    881
    Nu o singura doza.A facut la 7 luni si va mai face la 8,5 luni si la un an.M-am exprimat asa ca n-are nici 8 luni.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari