Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita simonapop's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2009
    Postari in forum
    237
    da am citit, nu difera prea mult

Floricica Debutanta deutzania's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2009
    Postari in forum
    858
    neata fetele:))brocoli nu se recomanda ca poate produce balonari.e inrudit cu conopida.da daca nu a avut probleme de la el si il tolereaza,cred ca poti sa ii dai.eu nu am incercat.pai si dr. ala francez recomanda nucile??stiam ca alea chiar sunt interzise..si migdalele la fel...si fructele inaintea legumelor?..pai alea sunt dulci si greu pot accepta legumele dupa.asta e parerea mea.dar cine stie...o fi facut el ceva studii in domeniu.va poop.noapte buna(ce a mai ramas din ea..:)))) )

Floricica Cu Vechime floredan's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2008
    Postari in forum
    7.324
    dariei i-am dat conopida si a fost ok

Floricica Debutanta deutzania's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2009
    Postari in forum
    858
    buna flore.acum ma roade altceva.am tot auzit ca nu se paseaza telina la supa.eu am facut numai la abur,si am bagat de fiecare data telina...i-o pasam cu cartoful,morcovul si carnita..:(( nu am stiut ca nu se da.da care o fi explicatia logica?..de ce nu se da?

Floricica Cu Vechime floredan's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2008
    Postari in forum
    7.324
    nush,poate pentru ca e prea aromata?
    nush
    eu nu o pun, nici patrunjel nu pun ca nu ii place dariei gustul

Floricica Senior aissela's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.09.2008
    Postari in forum
    4.504
    ma bag si eu ca musca in lapte.... sper sa nu va suparati

despre prevenar

Membru inregistrat la
    10.09.2008
    Postari in forum
    4.504
    Obiceiurile de hranire ale micutului vor influenta determinant comportamentul sau ca adolescent, si apoi, ca adult. De unde, importanta unei bune igiene alimentare. Cercetatorii au constatat ca excesul de proteine inainte de implinirea varstei de 5 luni ar putea cauza riscul de surplus de greutate mai tarziu. Chiar daca nu se poate vorbi de obezitate in copilarie, anumite indicii nu inseala si 40% dintre copiii grasi la 1 an vor fi grasi la varsta adulta. De unde importanta, odata cu introducerea primelor alimente solide, pe la 6-7 luni, de a adopta si de a-i invata pe micuti sa se hraneasca sanatos.

Exista greseli de cantitate si dezechilibre foarte usor de corectat, ba chiar de eradicat. Deoarece consecintele acestora pot fi considerabile: alergii alimentare, diabet, hipertensiune, risc cardiac, articular…
    Stiati? Spanacul nu este bogat in fier decat pentru Popeye si alti eroi din desene animate, avand in vedere ca este practic inasimilabil de catre organismul nostru! Si aceasta nu este singura idee preconceputa…

Membru inregistrat la
    10.09.2008
    Postari in forum
    4.504
    Greseli de cantitate
    Convinsi ca fac bine, parintii au tendinta - inca de la primele mese ale copilului - de a-i oferi anumite alimente cu aport nutritiv mai mic sau in cantitati prea mari.
    Faina, primul aliment care se adauga in laptele bebelusului, este bogata in vitamina B, in zaharuri lente si in amidon. Aceasta este cea mai buna sursa de glucide, dar si… de calorii! Ori, parintii depasesc, uneori, prea mult doza. Dupa parerea pediatrilor, indicatiile de pe cutiile cu cereale sunt mult prea mari. O lingurita este suficienta la inceput. Se recomanda, de altfel, sa se evite fainoasele cu gluten - care favorizeaza sensibilizarea mucoasei intestinale - inainte de 6 luni.

Membru inregistrat la
    10.09.2008
    Postari in forum
    4.504
    In general, parintii dau copiilor prea multa carne, in detrimentul pestelui si oualelor. La varsta de 6 luni, una sau doua lingurite din cand in cand sunt suficiente. Un singur aliment nou pe saptamana trebuie oferit atunci cand se diversifica alimentatia, incepand cu legumele si fructele. La capitolul prejudecati, carnea rosie nu este mai hranitoare decat cea alba, si sucul, considerat mult timp ca fiind "fortifiant", nu prezinta nici un interes nutritiv. La fel, maruntaiele de vita nu sunt recomandate celor mici, si chiar sunt nerecomandate de catre autoritatile sanitare care nu pot garanta provenienta lor exacta. De fapt, proteinele animale sunt echivalente, indiferent daca provin din carne, peste, sau din produsele lactate.
    In schimb, a da o portie dubla de lapte celui foarte mic, sub pretext ca este semismantanit, este o greseala. Acesta contine de 2 ori mai putin acid linoleic (lipida esentiala pentru formarea celulelor nervoase) decat laptele intreg. Contrar la anumite idei preconcepute, branzeturile fermentate - svaiter si roquefort - se digera mai usor, si sunt recomandate, la orice varsta, din aceleasi motive ca si branzeturile proaspete si iaurturile.
    Sarea trebuie, pur si simplu, evitata inainte de 3 ani.

Membru inregistrat la
    10.09.2008
    Postari in forum
    4.504
    Dezechilibre
    Rontaitul, alimentele prea grase si prea mult zahar contribuie la dezorganizarea structurii meselor copiilor.
    Inca de la o varsta frageda, trebuie evitat rontaitul. Rontaiala taie pofta de mancare pentru mese si poate creste cu 30% aportul de calorii. Acordati prioritate feculelor si zaharurilor lente: paine, paste fainoase, orez si cartofi care satura bine si pentru mult timp. In schimb, cerealele complete, trebuie evitate la cel mic, care le digera prost.

Membru inregistrat la
    10.09.2008
    Postari in forum
    4.504
    Copiii cei mai grasi nu mananca mai mult decat ceilalti copii, dar alimentatia lor este prea bogata in grasimi si, in consecinta, saraca in fibre. In cazul acestui dezechilibru este vorba de grasimile saturate continute, mai ales, in carne (de oaie, de vaca, de pasare…), in mezeluri (nu prea recomandate inainte de 3 ani) sau in biscuitii aperitiv. Acestia din urma, sursa de rontait, trebuie evitati la maximum, la fel ca si arahidele, alunele de pamant, nucile, migdalele si alunele, inaintea varstei de 5-6 ani. In schimb, nu este indispensabil sa gatiti la fiecare masa fasole verde sau spanac, cum s-a crezut mult timp. Legumele sau fructele crude au aceleasi calitati.
    De asemenea, a crede ca sucul de fructe "fara adaos de zahar" nu contine zahar deloc, este o greseala. Fructele contin in mod necesar zahar, si compozitia actuala a laptelui pentru bebelusi, cu atat mai mult a laptelui matern, nu face indispensabil aportul de vitamina C din sucul de fructe. Obisnuiti cu zaharul, adolescentii se vor napusti asupra bauturilor acidulate - echivalentul a 24 de bucati de zahar la litru - , cu exceptia cazului in care sunt "light". Orice ar fi, este recomandabil sa preferati apa intre mese, indiferent de varsta.
    S-a putut remarca ca cei mai grasi copii sunt cei care mananca cel mai putin la micul dejun si cel mai mult la cina. Toate aceste comportamente anarhice nu va amintesc ceva? Noi trebuie sa fim un exemplu pozitiv pentru copii!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari