Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 9 din 9
Prima paginaPrima pagina ... 3 4 5 6 7 8 9
    Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Hello. Sint tata de baietel (1 an si 4 luni) si nu prea am umbat la zizi. Adica din cind in cind incercam putin, dar nu l-am decalotat efectiv (doctorita a zis sa incercam, dar sa nu facem din asta o obsesie). In urma citirii topicului acesta, am cautat si pe site-uri din alte tari : intr-o vreme s-a practicat si acolo (Franta, Belgia) decalotarea, dar de la timp nu o mai fac. Citind un topic de pe un forum de-al lor am ajuns la concluzia ca trebuie sa ne apucam de treaba cit mai curind, dar "usor usor", fara a apela la chirurgie.
    De ce sa o facem ? Pentru ca mai tirziu poate provoca cu adevarat traume psihice. Un tinar (18 ani) din Belgia era terorizat de ideea ca ar trebui sa mearga la doctor pentru interventie chirurgicala si o amina la nesfirsit. In acelasi timp unul de 26 de ani era mirat ca la scoala nu-l verificasera anual pina la virsta de 15 ani. In plus, acest lucru poate duce nu numai la fimoza, dar si la un fren prea scurt, deci la inceputul relatiilor sexuale se poate ajunge la singerari atit datorate fimozei, cit si ruperii frenului… si frenul s-ar putea rupe de mai multe ori. Credeti-ma, astea ar fi adevarate traume pentru un tinar.
    Eu, de cind ma stiu (adica de pe la 3-4 ani), pot sa-mi decalotez penisul. Si nu sint traumatizat de acest lucru, nici nu traiesc cu impresia ca am fost violat, nici bla bla bla!

Floricica Nou Venita amber80's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    116
    eu am un baietel de trei luni si la doua luni am inceput decalotarea ca mi-a recomandat medicul de familie

Floricica Nou Venita mihaerich's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.03.2010
    Postari in forum
    2
    ........

Floricica Nou Venita dodolin's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    78
    uii sunt multe pareri si multe sfaturi nici nu mai sti ce sa faci eu am un baietel de 6 ani si nu la m decalotat acum ce o fi o fi....aici in spania asta nu se face...vom vedea..speram sa se rezolve natural...cand va veni vremea...

Floricica Nou Venita dodolin's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    78

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    nu am auzit de baieti la care decalotarea sa se faca in mod natural...adica il las pana la 5-6 ani si cand incerc se decaloteaza complet si e totul bine. poate exista nu spun nu... dar cele mai multe cazuri ajung mai devreme sau mai tarziu la chirurg. de ce sa nu previn asta eu?
    decalotare= dezvirginare?!? de unde ati scos asta? nu mi se pare veridic de loc! pan la urma dezvirginarea e o chestie mai mult psihologica decat fizica mai ales la baieti... violat?!!???? cred ca nu stiti ce inseamna viol. sotul meu a fost operat la 11 ani si aia a fost o adevarata trauma nu decalotarea la cateva luni. eu l-am decalotat... poate sa ma acuze oricine... acum la 4 ani jumate se spala singur acolo o decaloteaza el complet fara ajutorul meu, de cateva zile se desprinde si pielea de pe gland... acum mare grija la igiena pana se despinde complet si pielita.

+ Raspunde
Pagina 9 din 9
Prima paginaPrima pagina ... 3 4 5 6 7 8 9
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari