Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita morphaeuss's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2009
    Postari in forum
    3
    Medical vorbind raspunsul ar fi NU.
    Dar tie ti-ar fi placut ca sa fii dezvirginata cand erai bebelus?...
    Gandeste-te la acest aspect.

Floricica Nou Venita morphaeuss's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2009
    Postari in forum
    3
    Nu traumatizati copii doar pentru ca un asa zis doctor isi da cu parerea "ca poate cine stie"
    "La nastere, preputul este de obicei atasat de gland, asemanator cu atasarea unghiilor de degete. Spre pubertate, cand de obicei penisul si-a terminat dezvoltarea, preputul se va separa de gland. (1). Acesta separare se intampla la timpul sau; nu exista o varsta prestabilita la care preputul devine complet retractabil. Un medic descria odata acest proces astfel: "preputul poate fi asemanat cu un boboc de trandafir care este inchis. Ca si bobocul de trandafir, va inflori cand va veni vremea sa infloreasca. Nimeni nu deschide un boboc de trandafir ca sa il faca sa infloreasca." (2). "

prof. univ. dr. Paul M. Fleiss, MD, MPH, medic pediatru, Universitatea California de Sud, SUA

"Decalotarea fortata, prematura, nu conduce la o igiena mai buna ci dimpotriva, la una mai slaba. In copilarie preputul trebuie sa fie atasat de gland (fimoza fiziologica), asa cum natura a intentionat, pentru a nu permite accesul germenilor patogeni din mediu. Nu exista o varsta prestabilita la care acesta dispare. Decalotarea prematura rupe aceasta aderenta naturala si distruge mecanismul natural de producere a smegmei, cu rol de prevenire a infectiilor, inclusiv HIV, si hidratare a glandului, favorizand imbolnavirile. "

Articol complet la: http://www.circumcizia.org/decalotarea.html

Mai vedeti si: http://www.circumcizia.org/smegma.html

Poate va dezgusta dar anatomia nu este intotdeauna aratoasa....

Floricica Nou Venita rogaro's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.10.2009
    Postari in forum
    3
    eu am fost cu bebele meu la pediatru cind a facut 6 luni, cind ne-a consultat si a ajuns la putulik imediat a si scris trimiterea la chirurgie, a zis k e mai bine cit mai rpd sa mergem k sa nu ajungem la operatie; iar cind ne-a vazut medicul chirurg a fost f. brutal dar mi-am dat seama k eu cu finetea mea si cu teama mea puteam sa fac un rau copilului meu cu mana mea.Acuma sintem ok si la fiecare baita ne spalam bine si frumos, adik "cu mai multa putere" si oricind pot sa umblu la putulik lui fara probleme.

Floricica Nou Venita flo_al's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2009
    Postari in forum
    17
    Eu sunt foarte nedumerita in privinta asta. Si eu cred ca nu este bine, bebeul meu are 9 luni, si de cate ori merg la pediatra lui , cu el , la control, mereu imi spune sa-i fac decalotare. Mie mi-e frica , ca este micut, dar nu i-am spus doctorei ca nu vreau sa-i fac.

Floricica Nou Venita ely81's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.10.2009
    Postari in forum
    2
    si baiatul meu de 3 ani are fimoza.am fost la doctor si mi-a spus ca are o fimoza stransa si trebuie operat.aseara i-a tras tatal lui mai mult de putica la baita si i se vede ''caputul''dar in jur e cam rosu.nu-l doare cand urineaza.ore mai trebuie sa merg la medic cu el sau am rezolvat-o noi?astept raspuns mamicilor.

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Buna mamici!
    Sunt o proaspata mamica de baiat,iar in leg cu decalotarea...eu o fac cat imi permite....nu fortez deloc,de multe ori doar un milimetru(imi e frica si mie...)Asa ne-a zis pediatra..si sincer mi-a zis ca daca nu o fac...este cu mult mai dureros la 1 an...cand vom merge la medic..asa ca ascult de ea!
    De ce ascult de ea....pt ca desi Paul are doar o luna....am inebunit cate sfaturi am primit de la toata lumea(mama...sau nu),de multe ori si criticii..si sincer multe sfaturi erau ori gresite,ori exagerate!
    Asa ca am ales,ascult de medici!(cel putin in mare parte)

Va pup si Craciun Fericit!!

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    buna!
    si eu am un baietel de 2 luni si sincer nu am reusit sa-i fac decalotarea ..am inceract dar nu reusesc cu nici un chip pur si simplu nu pot si mai sunt si spre rusinea mea mai sunt si cadru medical dar ce pot face daca nu reusesc...
    cand am fost la vacc.de 2 luni si ne-a vazut d-na dr.ca nu am facut nimic mi-a spus ca la 3 luni sa ma duc la ea sa-i decaloteze jumatate putica iar la 5 luni pe toata....

Floricica Nou Venita jeni_81's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    10
    Asa ca voi am patit si eu,nu stiam ce sa fac.La 3 luni am fost cu el la spital si mi l-a decalotat o asist,foarte putin, si apoi eu trebuia sa fac acelasi lucru la fiecare baita,binenteles ca am facut cat imi permitea.Intre timp baietul meu a crescut,7 luni,si orificiul in loc sa se mareasca se micsorase f mult.Atunci mi-am luat inima in dinti si am zis ca trebuie sa fac cum mi se aratase,atunci la 3 luni,am prins "puta"intre cele doua degete aratatoare si am apasat in jos,binenteles ca incet,si iar si iar,normal trebuia repede,dar imi era teama sa nu se-ntample ceva,copilul urla,dar vedeam ca reusim,nu a fost usor,mai ales cand vedeam fata copilului,dar am decalotat-o de tot,si in fiecare seara la baita cam 3 zile si gata.Trebuie sa aveti putin curaj si sa nu va speriati,o sa fie fff inflamata dar sa nu credeti ca este sange,eu am curatat-o cu ser fiziologic iar la exterior am pus o compresa cu rivanol,cam 3 seri.
    Daca aveam curaj o faceam mai de mult,era copilul mai mic,era altfel dar bine ca am reusit si acum, fiecare face cum vrea dar nu v-as recomanda sa ajungeti cu ei la bisturiu,stiu asta pt ca sunt cadru med exact la blocul operator.
    Eu va urez succes,sper ca v-am dat cat de cat o idee,credetima ca este mult mai bine si mai usor cat sunt mici.De med de fam ce sa va zic,de cate ori ma duceam zicea ce este bine si sa continui,dar din respect nu i-am zis nimic.
    Sper sa reusiti.

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Vedeti dragi mamici...ar trebui sa lasati anumite preconceptii legate de religie si sa va ganditi ca pe viitor copilul d-voastra va putea suferii(ex: tenejeni)!
    Mult curaj mamici!

Floricica Nou Venita mayaadriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2009
    Postari in forum
    234
    Si eu am un baietel de 1an si 8luni si mi se pare o tampenie sa decalotez copilul,trebuie sa avem grije sa-i spalam foarte bine.Eu nu am gasit scrieri medicale care sunt de acord cu decalotarea,in toate scrie ca nu e bine sa fie decalotat.

Floricica Nou Venita ioana221's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    12
    Eu cred ca este mai bine decalotat cat e mic ... de ce sa se chinuie cand e mare? sa ii curga sange sa il doara ? in fine sa fie marcat de asta? de ce sa nu fie ceva placut prima data ?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari