Ultimele discutii din forum
    new sunshine
    Guest
    eu i-am circumscris pe amandoi si nu mai am treaba sa ma joc cu putulica lor....

mother
    Guest
    am citit cateva discutii...nu am citit tot...dar este o mare diferenta intre circumcizie si decalotare....

mother
    Guest
    ioanabebe ai fost tare :))))

Floricica Cu Vechime alexanca's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.09.2008
    Postari in forum
    5.745
    Si noua ne-a spus dr sa facem igiena la baie fara sa fortam si acum dupa 2,5 luni se cunoaste.Inainte nu se desfacea deloc pe cand acum da.Mai avem dar cu grija si rabdare vom reusi.Trebuie spalati acolo sa nu faca infectie.

rp
    rp este offline.
    Floricica Nou Venita rp's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2009
    Postari in forum
    6
    deci , in concluzie mamici, este bine sau nu sa se faca decalotarea?
    doamne nu mai inteleg nimic
    pupici

rp
    rp este offline.
    Floricica Nou Venita rp's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2009
    Postari in forum
    6
    si eu m-am nascut tot in 2008 dar in luna octombrie si mia-m facut parinti cei mai fericiti oameni din lume.
    din ingeras nu ma scoate.
    pupici

Floricica Cu Vechime dadiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2008
    Postari in forum
    8.441
    deci faci cum iti dicteaza constiinta, pt ca si daca intrebi 10 medici vei avea raspunsuri diferite, eu una nu l-am lasat asa si i-am decalotat-o si e ok, nu e traumatizat, nu-i creste altfel, deci ce poate fi rau? in schimb cum am mai spus daca nu i-as fi decalotat-o sigur ar fi fost risc mai mare de infectie, de traume psihice, face fiecare cum vrea

Floricica Nou Venita doinitab76's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.07.2008
    Postari in forum
    4
    Dragele mele, atat mama mea (cadru medical in pediatrie - pensionar, cat si medicul de familie mi-au recomandat decalotarea. O fac zilnic, dimineata si la baitza de seara, ii curat bine putzica. De ce? Se aduna particule de pishu, impuritati, se poate infecta si-apoi, va chinuiti copilul cu operatii mai tarziu.Credeti-ma, avand o mama pediatru am vazut sute de cazuri.Se pot infecta canalele urinare si-atunci lucrurile se complica, devine foarte dureros pentru copilas, il ustura la urinat. (ati incercat sa-l tineti fara pempers de curiozitate sa vedeti in 24 de ore de cate ori face ? eu da, ei bine, chiar si de 17 ori!!!). Nu trebuie sa tragi tare de putzica sa il doara. Dar igiena intima este foarte importanta. El e micutz, pielicica e mult mai sensibila ca la maturi.
    Toate prietenele mele, mamici de baieti au o vorba: trage-l de putzica acum, si-o sa-ti multumeasca mai tarziu.
    Fiecare mamaica face cum considera de cuviinta. Trebuie sa intelegem ca ei depind 100% de noi,iar cand decidem pt ei,faptele noastre se rasfrang asupra lor.
    va pup.

Floricica Nou Venita camijbest's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.10.2008
    Postari in forum
    7
    Si eu ma bag ca musca in lapte scuze am un baietel de 4 luni la inainte de a pleca din spital i-am facut circumcizie a fost o sugestie din partea OB fiind asa mic nu stie ce este durerea..
    Cami (mami)
    John F 22-12-2008

Floricica Nou Venita cami_v2907's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2008
    Postari in forum
    1
    Salutare mamici! Am un bebe de 9 luni- Robert Stefan.Ieri am ajuns la medicul de familie pt ca bebe e putin racit si i-am spus sa se uite si la putzica. I-a facut decalotarea (mie mi-a fost frica sa-i fac) si totul a decurs bine. Nu a plans deloc. Mi-a spus sa-i dau cu unguent Kanamicina sulfat 1% cand ajung acasa si apoi dupa baita. Sa inteleg ca numai la baie mai fac decalotarea? Noi facem baita la 2 -3 zile. Dupa ce-i schimb pampersul trebuie sa mai decalotez sau nu? Cu ce altceva pot sa-l curat? Inainte de decalotare foloseam servetele umede pt bebei si nu am avut nicio problema dar acum mi-e teama sa nu-l usture.

Floricica Nou Venita morphaeuss's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2009
    Postari in forum
    3
    DECALOTARE = dezvirginare....
    Sincer sa fiu nu mi-ar fi placut sa fiu dezvirginat de catre un doctor sau cu atat mai mult de mama mea.... Mi-a placut mai mult cum s-a intamplat mai tarziu. De ce sa nu lasam natura sa isi faca singura treaba si ne luam noi dupa interesele financiare ale doctorilor. Unii copii vor avea probleme cu rinichii cand vor fi mari... asta inseamna sa le schimbam rinichii cand sunt inca mici? Doar pentru ca poate cine stie?
    Voi decideti maicilor dar baieteii daca ar putea ar zice NU.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari